Osłabienie u karmiącej mamy

Ocena: 4.6/5 Głosów: 30
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy osłabienie podczas karmienia piersią jest naturalne? Na co powinna zwrócić uwagę karmiąca mama, jeśli często odczuwa zmęczenie? Sprawdź, co doradza położna!

Karmiące piersią kobiety bywają osłabione.
Karmiące piersią kobiety bywają osłabione.

Od 2-3 tygodni jestem mocno osłabiona. Często jest mi słabo, mam zadyszkę z byle powodu i najchętniej przespałabym całe dnie, a w dodatku często mnie mdli. Słyszałam, że matki karmiące bywają osłabione (nadal karmię piersią). Problem w tym, że zawsze byłam żywą osobą, pełną energi. Karmię od 3 miesięcy, a osłabienie nastąpiło całkiem niedawno. Czy powinnam się martwić? mama-uli

Na pytanie odpowiada B. Pilucik, położna z infolinii poloznaradzi.pl:


Pierwszym krokiem powinno być wykonanie morfologii. Osłabienie organizmu (czego wynikiem może być niedokrwistość) jest najczęstszą przyczyną takich dolegliwości.

Bardzo ciekawa jestem jak się odżywiasz? Ponieważ często zdarza się, że matki karmiąc dziecko piersią, stosują restrykcyjne diety hypoalergiczne. Nie zawsze niestety koniecznie.

Jeśli wynik morfologii okaże się nieprawidłowy, pierwszej przyczyny należy doszukiwać się w złym odżywianiu. Polecam przeanalizowanie piramidy żywienia lub indywidualne konsultacje.

Jeśli jednak morfologia okaże się w granicach normy, proponowałabym spojrzeć z innej strony na całą sprawę. Ciąży wykluczyć nie można, chociaż u matki karmiącej (trzy miesiące po porodzie) wyłącznie piersią, jest ona mało prawdopodobna. Zrobienie testu nie zaszkodzi.

Może przyczyną twoich dolegliwości i złego samopoczucia jest zmiana trybu życia, nowe obowiązki, niedospane noce i wiele innych elementów, które pojawiają się, kiedy zostajemy mamami.

Jak wsparcie najbliższych? Pomyśl o tym, może jesteś przeciążona obowiązkami? Zrób badania i zastanów się nad innymi możliwymi przyczynami osłabienia.

Tematy: karmienie piersią, morfologia krwi, anemia, test ciążowy, płodność po porodzie

Komentarze