Nowe zasady żywienia niemowląt karmionych piersią i sztucznym mlekiem

Ocena: 4.4/5 Głosów: 33
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nowy schemat żywienia niemowląt opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci obowiązuje od wiosny 2014 roku. Różni się nieco od poprzedniego modelu rozszerzania diety dziecka z 2007 roku, dlatego w oparciu o nowe wytyczne, przygotowaliśmy aktualną tabelę żywienia malca.

W nowym schemacie żywienia niemowląt, to dziecko decyduje ile zje. Fot. Shutterstock.com
W nowym schemacie żywienia niemowląt, to dziecko decyduje ile zje.

Konsultacja: prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk, Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych, Centrum Zdrowia Dziecka

 

Poniższą tabelę traktuj jak podpowiedź w kwestii żywienia niemowlaka. Nie musisz trzymać się kurczowo zamieszczonych w niej zaleceń. Oczywiście, dobrze jest wprowadzać nowe produkty w zalecanej przez ekspertów kolejności, ale nic się nie stanie, jeśli niektóre pominiesz bądź podasz później. Podobnie jest z wielkością porcji. Podajemy orientacyjną ilość jedzenia, jakie powinnaś zaproponować dziecku. Nie oznacza to jednak, że pociecha musi zjeść wszystko. W nowym schemacie żywienia niemowląt podkreśla się wyraźnie, że to dziecko decyduje, ile zje. Nowy schemat jest też bardziej przyjazny rodzicom, bo nie narzuca restrykcyjnych zasad. Pozwala także wprowadzać nowości do diety dziecka zarówno karmionego piersią, jak i mlekiem sztucznym w tym samym czasie, bo wytyczne dotyczące rozszerzania diety są dla wszystkich niemowląt takie same. Można więc korzystać z jednego schematu żywienia dziecka. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyłączne karmienie piersią przez pełne sześć miesięcy życia dziecka oznaczać to będzie wprowadzanie pokarmów uzupełniających nie od piątego, lecz od siódmego miesiąca życia. Wyjątkiem jest zalecenie wprowadzenia niewielkiej ilości glutenu ok. 5. miesiąca życia każdego niemowlaka, a szczególnie tego, który jest wyłącznie karmiony piersią.

Czytaj też: 10 kłopotliwych produktów w diecie dziecka

5 ważnych faktów o żywieniu niemowląt

Model żywienia dzieci karmionych piersią i mlekiem sztucznym

Wiek (miesiąc życia dziecka)

Liczba, częstotliwość i rodzaj posiłków

0-4

Karmienie piersią na żądanie

Karmienie mlekiem modyfikowanym początkowym:

1. miesiąc - 7 x 110 ml

2.-4. miesiąc - 6 x 120-140 ml

5-6

Karmienie piersią na żądanie

Karmienie mlekiem modyfikowanym następnym:

4 x 150-160 ml

Posiłek uzupełniający: 2-3 raz dziennie, ok. 150-160 ml

Około 5. miesiąca - 3 g glutenu, czyli ½ łyżeczki kaszy manny (można wymieszać ją z mlekiem mamy)

W 5.-6. miesiącu możemy podawać dziecku kasze bezglutenowe.

Już w 5. miesiącu podajemy dziecku nowe produkty. Kolejność jest dowolna. Ważne, by wprowadzać je pojedynczo i w małej ilości (3-4 łyżeczki), by upewnić się, że nie powodują alergii.

Najpierw podajemy warzywa (marchew, ziemniak, dynia), a po nich dopiero owoce (jabłka, gruszki, banany). Powinny być miksowane lub gotowane i rozdrobnione.
Jeśli podajemy dziecku soki przecierowe, to traktowane są one jak posiłek i nie powinny przekraczać 150 ml na dobę. Serwujemy je łyżeczką lub kubeczkiem, a nie butelką ze smoczkiem.

Wodę podajemy dziecku bez ograniczeń.

Następnie, gdy dziecko przyzwyczai się do przecierów i zup jarzynowych, wprowadzamy do jego diety mięso (indyk, kurczak, wołowina, królik), a po 2-3 tygodniach ryby (łosoś, śledź, szprot). Początkowa porcja mięsa i ryb to 10 g, a następnie, po kilku tygodniach - 20 g. Mięso podajemy codziennie, zaś ryby 1-2 razy w tygodniu. Powinny być zmiksowane lub drobno posiekane.

Już w 5.-7. miesiącu dziecko może jeść całe jajko - 3-4 razy w tygodniu.

Nowości podajemy w kilkudniowych odstępach, zawsze łyżeczką, a nie butelką. Pokarm powinien mieć papkowatą konsystencję.

7-9

Karmienie piersią na żądanie

Karmienie mlekiem modyfikowanym następnym:

3 x 170-180 ml

Posiłki uzupełniające: 2-3 razy dziennie po ok. 170-180 ml

Jeśli dziecko nie miało objawów nietolerancji glutenu, można podawać mu pokarmy zawierające gluten: kasze, pieczywo.

Po 7. miesiącu życia dziecka można stopniowo wprowadzać przetwory mleczne: kefir, jogurt naturalny, twaróg.

Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z gryzieniem i żuciem, można podawać mu miękkie kawałki warzyw, owoców i mięsa do ręki.

10 - 12 miesiąc

Karmienie piersią na żądanie

Karmienie mlekiem modyfikowanym następnym:

 2-3 x 190-220 ml

Posiłki uzupełniające: 3-4 razy dziennie po około 190-220 ml

Obiad powinien składać się z dwóch dań: zupa ok. 200 ml z jajkiem lub mięsem czy rybą. Oraz drugie danie z mięsem (20 g) bądź rybą (20 g).

Dziecko powinno już jeść pokarm stały oraz samo jeść ręką np. małe cząstki surowych owoców i warzyw.

Pod koniec 1. roku życia można przygotowywać posiłki z wykorzystaniem mleka krowiego. Może być ono elementem składowym np. budyniu lub naleśników.

Posłuchaj, co pediatra mówi na temat warzyw i owoców w  diecie niemowlaka.

Czytaj też: Co dokładnie powinno jeść w ciągu dnia małe dziecko

 

Komentarze