Nocne karmienie niemowlaka

Ocena: 1.36/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pewnie chciałabyś usłyszeć, że dzieci nie muszą jeść nocą. A najlepiej, że w ogóle nocą się nie budzą… Niestety, prawda jest inna. Na szczęście są sposoby, by radzić sobie z nocnymi karmieniami.

Początkowo noworodek budzi się w nocy co 2-3 godziny. Spokojnie, już wkrótce nocne karmienia nie będą takie częste!
Początkowo noworodek budzi się w nocy co 2-3 godziny. Spokojnie, już wkrótce nocne karmienia nie będą takie częste!

Trzecia nad ranem, a ty już piąty raz wstajesz do swojego malucha. Oczy masz na zapałki i marzysz tylko o tym, by wreszcie skończyły się te nocne posiłki. Zapewniamy - skończą się, ale póki co, warto sobie uświadomić, że jedzenie nocą jest bardzo ważne dla niemowlaka!

 

Nocna stołówka

Niemowlę przez pierwszy rok rośnie w zawrotnym tempie. Już nigdy potem jego rozwój nie będzie przebiegał tak dynamicznie. Dlatego maluch potrzebuje porcji jedzenia także nocą. W końcu jego żołądek jest naprawdę niewielki i trudno jest mu zgromadzić zapasy mleka. Z tego właśnie powodu maluch budzi się także nocą i domaga dodatkowej porcji mleka mamy lub mieszanki.

Ale uwaga! W przypadku mleka modyfikowanego i pokarmu naturalnego te nocne karmienia wyglądają nieco inaczej.

 

Karmienie naturalne

Pokarm mamy jest najlepszy dla malucha. Zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje i to w idealnych proporcjach. Ponadto jest lekkostrawny i… w tym cały szkopuł, ponieważ maluch błyskawicznie go trawi. Dlatego właśnie młodsze niemowlęta domagają się piersi co 2-3 godziny niezależnie od tego, czy jest dzień, czy noc. Poza tym nic nie sprawia maluszkowi tyle przyjemności, co nocne przytulenie się do mamy. W dzień dzieci często nie mają czasu ani na przytulanie, ani na… ssanie piersi. Pochłania je poznawanie świata. Dlatego rekompensują sobie to wszystko nocą. I dobrze, bo badania potwierdziły, że pokarm właśnie nocą jest bardziej odżywczy - zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na układ nerwowy dziecka.

Nasza rada: Karm malucha nocą, tak często jak tylko smyk tego potrzebuje. Jeśli nie chcesz kilka razy w nocy wstawać, rozważ spanie z maluchem w jednym łóżku. Warto! Starszy maluch sam poradzi sobie z odnalezieniem piersi, nie przerywając tobie snu.

 

Karmienie butelką

Mimo że mleko modyfikowane jest znacznie bardziej kaloryczne niż mamine, to i tak młodszy niemowlak na butelce będzie w nocy dopominał się porcji mieszanki. To normalne! Tak jak pisaliśmy wcześniej, żołądek smyka jest za mały, by mógł zgromadzić wystarczający zapas jedzenia. Dlatego przez pierwsze półrocze podawaj maluszkowi mleko także nocą. Półroczniak jednak powinien powoli zacząć się odzwyczajać od nocnego jedzenia. Pięć pełnowartościowych posiłków dziennie da maluchowi tyle energii, że właściwie nie będzie nocą odczuwał głodu. Co nie znaczy, ze nie będzie się budził! Niezależnie od tego, czy mówimy o dziecku na butelce czy na piersi - taki i taki smyk potrzebuje nocą… przytulić się do mamy.

Nasza rada: Przygotuj na noc butelkę z przegotowaną wodą i kiedy maluch zacznie domagać się jedzenia podaj mu ją. Pogłaszcz maluszka po główce, poklep lekko po pleckach - może budzi się po to, by poczuć twoją bliskość.

 

 

Zalety posiłków po zmroku

Nocą, kiedy wokół nie ma aż tylu przedmiotów, które mogłyby zaciekawić i odwrócić uwagę od jedzenia, maluchy zazwyczaj jedzą spokojniej i dokładniej opróżniają pierś mamy. W ten sposób dostarczają sobie porządną dawkę tłuszczów - źródła energii..

Czytaj też: Co to jest niepłodność laktacyjna?

Tematy: karmienie, karmienie piersią, karmienie butelką, nocne karmienie

Komentarze