Metoda dwóch łyżek, czyli jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania

Ocena: 2.47/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko jest już gotowe na rozszerzenie diety? Dietetycy z Medlinea podpowiadają, jak przyzwyczaić dziecko do nowego menu.

Warto pilnować stałych godzin posiłków i upierać się przy jedzeniu przy stole.
Warto pilnować stałych godzin posiłków i upierać się przy jedzeniu przy stole.

medlinea

 

Ważne, by już od pierwszych miesięcy pokazywać dziecku smaki wielu różnych pokarmów oraz uczyć je prawidłowego odżywiania. Dzięki temu w przyszłości dziecku łatwiej będzie utrzymać prawidłową wagę ciała. "Nauka jedzenia uczy zachowania przy stole oraz wyrabia w dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe" - mówi Elżbieta Trojanowska, dietetyk z kliniki Medlinea.

Początek drugiego półrocza

  • Na początku karm dziecko sama, łyżeczką.
  • Dopilnuj, by pory karmienia były dostosowane do naturalnego rytmu dnia dziecka i np. nie przypadały na czas drzemki czy spaceru.
  • Gdy już określisz dokładny czas na posiłki, zadbaj o miejsce i atmosferę przy jedzeniu. Nie karm dziecka przed telewizorem, bo nie będzie zwracało uwagi na to, co mu wkładasz do buzi. Poza tym, gdy dziecko przyzwyczai się, że jest karmione w czasie oglądania bajek, trudno będzie namówić je, aby usiadło przy stole. Dlatego, gdy przyjdzie pora posiłku, posadź dziecko przy stole i pokaż, że nadszedł czas, aby skupić się na tym, co jest na talerzu.  
  • Gdy maluch przyzwyczai się już do karmienia, podaruj mu specjalną łyżeczkę (taką, którą będzie mogło utrzymać w dłoni i którą nie zrobi sobie krzywdy). Możesz także zainwestować w plastikowe naczynia - talerz, miseczkę, łyżkę i śliniak z usztywnioną rynienką (by to, co nie trafi do buzi, nie wylądowało na podłodze). Na początku trzymanie sztućców może sprawiać dziecku trudność, dlatego zastosuj metodę dwóch łyżek: jednej dla ciebie, drugiej dla dziecka. I: raz dziecko samo wkłada do buzi jedzenie, raz ty podajesz jedzenie swoją łyżką. Nastaw się na mały bałagan na początku nauki: maluch będzie pewnie bawił się jedzeniem i bałaganił, ale postaraj się uzbroić w cierpliwość.

Szczególny czas: 7. i 9. miesiąc życia

W tym okresie zaczyna się nauka gryzienia, dlatego staraj się dawać dziecku jedzenie nie tylko w formie papki, ale także w większych kawałkach. Warzywa rozdrabniaj widelcem, a mięso siekaj na drobne kęsy.
Możesz wprowadzać kolejne pokarmy:

  • warzywa: jak ziemniaki, marchewka, burak, zielony groszek, kalafior, fasolka szparagowa
  • mięso (wybieraj te chude gatunki: takie jak indyk, kurczak, królik. Potem stopniowo możesz wprowadzać jagnięcinę i cielęcinę)
  • chude ryby
  • dodatkowo, możesz także do obiadu dodawać po ½ żółtka
    Nie martw się, gdy pierwszy raz podasz potrawę dziecku, a ono nie będzie chciało jej zjeść. Zazwyczaj maluchy tak właśnie reagują na nowe smaki. Niekiedy muszą próbować czegoś wiele razy zanim nowy pokarm zacznie im smakować.

Schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem sztucznym.

Pierwszy rok

W okolicy pierwszych urodzin dziecko zwykle je już prawie wszystkie pokarmy i dobrze radzi sobie z samodzielnym jedzeniem. Warto pilnować stałych godzin posiłków i upierać się przy jedzeniu przy stole. Jeśli twoje dziecko jest bardzo ruchliwe i nie może usiedzieć przy stole, powstrzymaj się przed karmieniem go w biegu. Dokarmianie w ten sposób sprawia, że nie kontrolujesz, ile dziecko już zjadło i łatwo możesz je przekarmić.

Jedzenie w stałych porach i przy stole jest ważne także dlatego, że w ten sposób kształtujesz u dziecka nawyki żywieniowe. Jeśli teraz nauczy się ono jedzenia w spokoju i myślenia o tym, co je, w przyszłości łatwiej mu będzie utrzymać prawidłową wagę ciała.

Nie zapominaj o sobie

Pamiętaj także o sobie i swojej diecie. Dziecko uczy się sposobu odżywiania od rodziców: nie sprawisz, że dziecko będzie się chciało odżywiać zdrowo, jeśli sama będziesz jeść fast foody. Jeżeli malec zostawi coś na talerzu, nie dojadaj po nim, bo stracisz kontrolę nad ilością jedzenia, jakie zjadasz. Usiądź spokojnie ze wszystkimi i zjedz posiłek. Nie musisz gotować oddzielnie dla dziecka i dla siebie, wystarczy, że sobie nałożysz większą porcję, a potem doprawisz danie na talerzu. Możesz też nie doprawiać: odzwyczaisz się od słodkich i słonych potraw i twoje nawyki żywieniowe zmienią się na lepsze.

Tematy: rozszerzanie diety dziecka, rozszerzanie diety niemowlaka, nauka jedzenia

Komentarze