Najczęstsze alergie pokarmowe wśród dzieci

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Uczulenie na jedzenie to domena najmłodszych. Wśród dziecięcych alergii pokarmowych króluje uczulenie na jaja, mleko i gluten.

Białko mleka krowiego jest najczęstszym winowajcą uczuleń u dzieci
Białko mleka krowiego jest najczęstszym winowajcą uczuleń u dzieci

Gdy szkodzi mleko

Białko mleka krowiego jest najczęstszym winowajcą uczuleń u dzieci. Na szczęście około 70 proc maluchów wyrasta z niego przed trzecimi urodzinami.

 

Nasze rady:

 • Powinnaś wyeliminować z menu dziecka mleko i jego przetwory.
 • Jeśli karmisz piersią, ty także nie możesz pic mleka i jeść produktów mlecznych.
 • Dziecko karmione sztucznie powinno dostawać mieszankę mlekozastępczą (możesz na niej przygotowywać kaszki, kleiki, naleśniki). Mieszanki mlekozastępcze pod względem wartości odżywczej nie ustępują niczemu zwykłemu mleku modyfikowanemu. A nie szkodzą dziecku, bo cząstki uczulającego białka zostały w nim rozbite na mniejsze cząsteczki.
 • Pamiętaj, ze mleko bardzo lubi ukrywać się w innych produktach, np. parówkach, gotowych zupkach dla niemowląt, ciastkach, dlatego cały czas musisz mieć się na baczności.
 • Zamiast masła używaj bezmlecznej margaryny, a zupę zamiast śmietaną zagęszczaj rozdrobnionymi warzywami lub żółtkiem.
 • Ponieważ obecny w mleku wapń jest niezbędny do budowy mocnych kości i zębów, konieczne bywa uzupełnianie diety dziecka i mamy karmiącej w preparaty wapnia w kropelkach (dostępne w aptece). Decyzję o ich podawaniu podejmuje lekarz.

 

Czasem na indeksie jest zwykła bułka

W tym przypadku winę za uczulenie ponosi gluten - białko roślinne zawarte w pszenicy, życie jęczmieniu i owsie. Uczulenie to najczęściej dopada starsze niemowlęta i roczniaki, które za wcześnie dostawały do jedzenia np. bułeczki czy mannę (w Polsce rekomenduje się wprowadzenie do diety produktów zbożowych w 10 miesiącu). Na gluten trzeba wyjątkowo uważać, ponieważ cześć dzieci nie wyrasta z tej alergii. Wówczas dietę bezglutenową trzeba kontynuować całe życie. Jeśli więc obserwacje lub badania ostatecznie potwierdziły alergię na gluten, musisz skrupulatnie pilnować tego, co maluch dostaje do jedzenia - dieta całkiem bezglutenowa to najlepszy sposób na wyleczenie.

 

Nasze rady:

 • Przede wszystkim z twojej kuchni musi zniknąć zwykła mąka pszenna. Zastąp ją mąką kukurydzianą albo specjalnymi mieszankami bezglutenowymi.
 • Śmiało możesz podawać maluchowi ryż, kaszę gryczaną i kukurydzianą.
 • Zapomnij o zwykłych makaronach, płatkach śniadaniowych, mesli, kaszy jęczmiennej, mannie, pęczaku oraz bułkach, ciasteczkach. Gluten znajduje się też w kawie zbożowej.
 • Mimo że produkt wydaje ci się bezpieczny - bezglutenowy (np. wędlina), lepiej przeczytaj etykietę! Często gluten występuje w substancjach zagęszczających, skrobi modyfikowanej lub  pod nazwą - białko roślinne.

 

 

Winne bywają jaja

Uczulenie na jajka bardzo często łączy się z alergią na mleko i podobnie jak w przypadku mleka często mija przed 3. urodzinami.

 

Nasze rady:

 • Jeśli twoje dziecko ma uczulenie na jaja kurze, możesz spróbować je zastąpić przepiórczymi - są mniej alergizujące.
 • Na pewno musisz uważać na makarony, gotowe sosy sałatkowe.
 • Dokładnie czytaj etykiety - jajka mogą ukrywać się pod nazwą lecytyna lub albuminy.
 • Źródłem alergenów jaja kurzego są też pożywki, na których hoduje się wirusy, rzadziej bakterie. Dlatego u niektórych osób uczulonych na jaja może wystąpić reakcja alergiczna po podaniu szczepionki, np. przeciw grypie. Dlatego zawsze o tego typu alergii trzeba poinformować lekarza przed poddaniem się jakiemukolwiek szczepieniu.

 

 

Ostrożnie z alergikiem!

Jeśli maluch na uczulenie na którykolwiek z wymienionych produktów, powinnaś ostrożnie podawać mu także inne dania, które mogą potencjalnie uczulać. Ostrożnie serwuj dziecku cielęcinę, ryby, pomidory, owoce drobnopestkowe (maliny, jeżyny, truskawki), seler i pietruszkę, kakao.

Tematy: alergia pokarmowa, alergia na gluten, alergia na mleko

Komentarze