Mleko i nabiał w diecie dziecka

Ocena: 2.07/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Od momentu narodzin mleko jest podstawowym i jedynym pokarmem dziecka. Z czasem do jadłospisu malucha wprowadza się nowe produkty. Czy należy dziecku podawać mleko krowie? W jakiej kolejności podawać nabiał, żeby dziecko przyswoiło go bez problemów?

Mleko jest podstawowym pokarmem malucha
Mleko jest podstawowym pokarmem malucha

Trawienie mleka krowiego to niezwykła zdolność, która wykształciła się u człowieka. Początkowo zaledwie 10% ludzi miało tę umiejętność, dla reszty mleko było niemalże zabójcze.

Ze względu jednak na ogromne korzyści, jakie niosła zdolność spożywania mleka, obecnie prawie każdy może je pić bez przeszkód i z korzyścią dla swojego organizmu.

Warto podawać mleko, ponieważ:

  • zawiera wszystkie niezbędne do życia aminokwasy,
  • wspomaga rozwój pożytecznych mikroorganizmów w jelitach,
  • zawiera wapń i fosfor, niezbędny dla budowy oraz utrzymania dobrego stanu kości i zębów,
  • dostarcza witaminę A, D i B2.

U dzieci może zdarzać się uczulenie na mleko, które z czasem mija. Najlepiej wprowadzać produkty mleczne i nabiał w następującej kolejności:

  • Jogurt naturalny
  • Twarożek
  • Nabiał (ser żółty, masło itp.)
  • Kefir
  • Mleko

Jeżeli na którymkolwiek etapie dziecko dostanie uczulenia (objawiać się ono może zmianami na skórze, problemami gastrycznymi, brakiem apetytu), należy zaprzestać podawania danego produktu. Kolejną próbę można podjąć po kilku miesiącach, aczkolwiek w przypadku silnej reakcji alergicznej należy poczekać co najmniej 2 lata. Na szczęście szacuje się, że jedynie w 2% przypadków alergia na mleko krowie jest trwała (na całe życie).

Warto zacząć od podawania produktów bez dodatku cukru. Zamiast kupować jogurt owocowy można do jogurtu naturalnego dodać świeżych owoców.

 

Zamiast mleka

Jeżeli u twojego dziecka występuje alergia na mleko krowie, nie podawaj mu mleka koziego. Kiedyś stosowano tę metodę jako sposób na przyswojenie mleka przez organizm dziecka. W świetle obecnej wiedzy i badań uważa się takie postępowanie za błąd. Podawanie mleka koziego nie jest wskazane ze względu na specyficzny skład oraz brak korzyści płynących z jego stosowania.

Najlepiej jest stosować odpowiednio zmodyfikowane mleko, dostępne na podstawie recepty. Nie stosuj na własną rękę żadnych mieszanek ani mleka sojowego. W razie wątpliwości porozmawiaj z lekarzem alergologiem.

Dzienna porcja mleka

Jeżeli twój maluch nie ma uczulenia na mleko, nie tylko możesz, ale i powinnaś mu podawać mleko i nabiał. Roczne dziecko powinno wypijać ok. 3 szklanek mleka (850ml) lub jeść inne produkty z mlekiem.

Jeżeli maluchowi nie smakuje jogurt, możesz podawać mu budyń, maślankę, dodawać do przetworów mlecznych owoce, rodzynki, cokolwiek przyjdzie ci do głowy. Produkty mleczne możesz podawać nie tylko na słodko. Warto rozwijać smak dziecka i robić pasty twarożkowe np. z rybą lub warzywami.

Z piciem mleka nie należy jednak przesadzać. Nadmierne spożywanie mleka może upośledzać wchłanianie żelaza i cynku oraz prowadzić do rozwolnienia.

Czytaj też: Jak gotować dla dziecka, które ma alergię na jajka i mleko?

Tematy: dieta, alergia pokarmowa, mleko krowie, mleko w diecie dziecka, nabiał w diecie dziecka

Komentarze