Mięso w diecie dziecka

Ocena: 4.26/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mięso to źródło białka, łatwo przyswajalnego żelaza, witamin z grupy B, które są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak wprowadzić mięso do diety niemowlaka? Od czego zacząć? Poznaj zasady mięsnej diety dziecka!

Niemowlę karmione mlekiem mamy może skosztować mięsa ok 7., a karmione sztucznie ok. 6 miesiąca życia
Niemowlę karmione mlekiem mamy może skosztować mięsa ok 7., a karmione sztucznie ok. 6 miesiąca życia

Kiedy wprowadzić do diety dziecka mięso i ryby

Zarówno dla dziecka karmionego mlekiem mamy, jak i butelką, najlepszy moment na podanie mięsa to 6. miesiąc życia. Jednak w tym pierwszym przypadku podanie mięsa ma służyć raczej zapoznaniu malucha z nowym smakiem niż wprowadzeniu pełnego posiłku. Dla niemowlaków karmionych piersią do końca pierwszego półrocza życia mleko mamy jest podstawą, a reszta to dodatki.   

Nie warto czekać z wprowadzeniem mięsa, bo w organizmie półrocznego dziecka zaczynają się powoli wyczerpywać zgromadzone wcześniej zapasy żelaza. Poza tym malec intensywnie rośnie i potrzebuje pełnowartościowego białka, którego źródłem jest właśnie mięso. Jednocześnie układ pokarmowy jest już na tyle dojrzały, że poradzi sobie z trawieniem nowego rodzaju pokarmu.

Ryby wprowadzamy do diety dziecka 2-3 tygodnie później.

Wprowadzając mięso i ryby do diety dziecka, kieruj się takimi samymi zasadami, jak rozszerzając dietę o inne pokarmy.

Jakie mięso i ryby dla niemowlaka

Z mięs na początek najlepszy będzie drób, mięso z królika, wołowina i jagnięcina. Zrezygnuj natomiast z wędlin, kiełbas i parówek. Wielu mamom wydaje się, że te ostatnie, ze względu na swój delikatny smak, są odpowiednie dla dzieci. Nic bardziej mylnego - parówki są zwykle przygotowywane ze zmielonego mięsa niskiej jakości, skóry, ścięgien i zwierzęcych wnętrzności, naszpikowane konserwantami i substancjami chemicznymi.

Jeśli chodzi o ryby, najlepiej  wybierać tłuste morskie gatunki: łososia, halibuta, sardynkę i śledzia (nie w occie!). Na cenzurowanym znajduje się natomiast miecznik, rekin, tuńczyk biały i błękitnopłetwy, makrela królewska, płytecznik barakuda, ryba maślana, marlin, gardłosz atlantycki i okoń morski.

W jaki sposób wprowadzać mięso do diety

Wprowadzenie mięsa do diety niemowlęcia, tak jak każdego innego pokarmu, musi następować stopniowo. Zacznij od małych ilości (ok. 10 g), a potem w kolejnych miesiącach stopniowo zwiększaj mięsne porcje. Możesz ugotować mięso razem z warzywami i potem wszystko zmiksować. Mitem jest, że mięsny wywar jest szkodliwy dla dziecka. Na początek dużym ułatwieniem będzie korzystanie z dań w słoiczkach. Jeśli przez kilka dni nie będzie reakcji alergicznej, możesz uznać, że dziecko nie jest uczulone. Dopiero wtedy wolno wprowadzać kolejny produkt do diety. Pamiętaj, by w nie przedłużać podawania dziecku papkowatych pokarmów. Kiedy malec skończy 9. Miesięcy warto już mięso siekać, a nie mielić.

Jeśli dziecko chętnie je mięso i nie ma na nie alergii, możesz podawać je maluchowi codziennie. Inaczej jest z rybami. Te, chociaż bardzo zdrowe, nie powinny być podawane częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

W jaki sposób przygotowywać i podawać mięso oraz ryby dziecku

Dla niemowlęcia najlepsze jest mięso gotowane, także na parze, duszone i pieczone. To także najlepszy sposób przyrządzania ryb. Nie wolno karmić niemowląt potrawami smażonymi. Starsze dzieci mogą ostatecznie od czasu do czasu (!) zjeść kawałek tak przyrządzonej potrawy, ale wtedy trzeba zadbać o to, by mięso było kładzione już na rozgrzany (i świeży!) olej. Dzięki temu nie wchłonie zbyt dużo tłuszczu. Zakazane są surowe mięso i ryby (tatar i sushi odpadają). Grillowanie bezpośrednio nad ogniem (zamiast na specjalnej tacce) też nie jest dobrym pomysłem. Odradza się również podawania ryb wędzonych na zimno, tych w occie i gotowych paluszków rybnych.  Pamiętaj, by przed przygotowaniem mięsa, zdjąć skórę i odkroić tłuste fragmenty. Natomiast jeśli chodzi o ryby, najważniejsze by były świeże (bardzo szybko się psują – rozmrażana w lodówce ryba może czekać na przygotowanie tylko 12 godzin).

Czy dziecko może być na diecie wegetariańskiej

Obecnie nie ma przeciwwskazań, aby niemowlę mogło być wegetarianinem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żelazo pochodzenia mięsnego jest najlepiej przyswajalne przez organizm. Zielone warzywa, rośliny strączkowe i żółtka jaj mogą być dobrym źródłem żelaza, jednak decyzja o żywieniu dziecka w oparciu o dietę wegetariańską obowiązkowo powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Posiłki wegetariańskie powinny być skomponowane w taki sposób, aby dziecko wraz z pożywieniem otrzymało wszystkie niezbędne elementy. Niedobory związane ze stosowaniem diety wegetariańskiej dotyczą zwłaszcza żelaza, białka i wapnia.

Czytaj też: poradnik dla mamy małego alergika

 

 

Tematy: dieta, karmienie, rozszerzanie diety niemowlaka, mięso w diecie niemowlaka

Komentarze