Metoda BLW (baby-led weaning) – sposób rozszerzania diety niemowlaka

Ocena: 4.91/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

BLW, czyli baby-led weaning, to metoda rozszerzania diety niemowlaka, polegająca na pozostawieniu dziecku dowolności co do wyboru pokarmów. Jadłospis niemowlaka może wyglądać tak samo, jak zdrowe menu osoby dorosłej. Metoda BLW, określana także jako bobas lubi wybór, uczy malucha rozpoznawania walorów posiłku i pomaga kształtować preferencje smakowe. Na czym dokładnie polega? Kiedy można ją wprowadzić i co podawać dziecku, stosując taki sposób żywienia niemowląt?

Fotolia

Metoda BLW – co to jest baby-led weaning?

Metoda BLW (baby-led weaning), w Polsce określana jako bobas lubi wybór, pochodzi z Wielkiej Brytanii i dosłownie oznacza samodzielne rozszerzanie diety przez niemowlę. To dziecko ma decydować, kiedy, ile i co zje. Rola rodzica w metodzie BLW polega tylko na przygotowaniu produktów oraz stworzeniu warunków do spożycia posiłku. W tym sposobie żywienia niemowląt pomijamy etap podawania łyżeczką pokarmów papkowatych. W przepisach BLW od razu występują produkty w formie stałej.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka zgodnie z tym sposobem? Dziecko możemy podawać na stoliku różne produkty, powinny one jednak być odpowiednio przygotowane. W metodzie BLW bobas ma otrzymywać jedzenie w takiej formie, aby mogło rozpoznać i rozróżnić poszczególne produkty, a jednocześnie móc je chwycić i trafić nimi do ust. Dobrze dostosowane do rączek i umiejętności maluszka będą warzywa i owoce pokrojone w plastry lub długie słupki, różyczki brokułów, podzielone na kawałki mięso, porcja puree na łyżeczce.

Początkowo dziecko ma jeść własnymi rączkami, a w miarę rozwoju stopniowo wprowadzamy sztućce. Dobrym rozwiązaniem będzie sadzanie pociechy przy stole podczas rodzinnego obiadu – jeśli nasza dieta jest odpowiednia, niemowlę może jeść dokładnie to samo, co cała rodzina. W diecie niemowlaka pokarmy muszą być tylko właściwie dostosowane, np. rozdrobnione.

Stosując metodę BLW przy posiłku sadzamy pociechę w krzesełku, a na stoliku przed nią rozkładamy małe porcje produktów. Niemowlę ma samo sięgać po jedzenie i trafiać nim do ust, musi koordynować ruchy rączek i pewnie siedzieć. Dlatego według zasad BLW proces ten najlepiej zacząć w 6–7 miesiącu życia.

 

BLW – bobas lubi wybór – jak rozszerzać dietę niemowlaka? 

 

Ważnym elementem rozszerzania diety niemowlaka z metodą BLW jest możliwość wyboru produktu przez dziecko. Jednak zarówno na początku, jak i w późniejszych etapach urozmaicania jadłospisu niemowlaka, należy zachować podejście standardowe. Jak zacząć BLW? Nowości starajmy się wprowadzać pojedynczo, przez kilka dni, zaczynając od małych porcji. Dzięki temu będziemy w stanie określić, co wywołało u dziecka alergię, zaparcia, biegunkę czy gazy.

Na początku rozszerzania diety dziecko prawdopodobnie nie będzie najadać się podawanymi produktami. Pierwsze dni są najtrudniejsze – niemowlę musi zrozumieć, czym jest jedzenie. Należy stopniowo urozmaicać dietę dziecka i pogodzić się z tym, że dopiero po pewnym czasie nauczy się jeść tak jak my. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rozszerzaniem diety niemowlaka karmionego piersią czy mlekiem modyfikowanym, rozpoczynając wprowadzanie nowego systemu, powinno się nadal podawać dziecku pierś lub mieszankę mleczną, kiedy tego potrzebuje, a ilość posiłków innych niż mleko regularnie zwiększać.

Kiedy pierwszy raz słyszy się o metodzie BLW, można być nieco przestraszonym, zwłaszcza bałaganem, który zapewne powstanie podczas posiłku. Na rynku znajdziemy akcesoria, które pomogą nam uporać się z niesforną pociechą i ułatwią sprzątanie (np. łatwe do umycia maty, które rozkłada się pod krzesełkiem).

 

Jak podawać dziecku posiłek w BLW?

 

Decydując się na samodzielne jedzenie niemowlaka, ważne jest nie tylko to, co podawać. Metoda BLW to także określony sposób serwowania maluchowi posiłku. 

  • Dziecko sadzamy twarzą do stołu lub stolika, najlepiej w krzesełku, ewentualnie na kolanach.
  • Przed pociechą rozkładamy pojedyncze porcje różnych produktów, podzielone na kawałki mieszczące się w rączce, a także wodę do picia. Obok siebie stawiamy miseczki z zapasem produktów, które będziemy dokładać, kiedy porcja zniknie ze stolika.
  • Nie popędzamy dziecka, dajemy mu swobodę i możliwość wyboru. Staramy się nie pomagać, nie sugerować i nie podawać jedzenia do rączki.
  • Najlepiej będzie, jeśli niemowlę będzie jadło razem z rodziną.
  • Dziecko nie powinno być ani bardzo głodne (ponieważ do pierwszego roku życia głównym pokarmem jest mleko), ani najedzone (musi mieć ochotę na jedzenie i radość z posiłku). 

  

Zalety metody BLW – czy warto?

 

Rozszerzając dietę niemowlęcia metodą BLW, uczymy dziecko samodzielnego, nieprzymuszonego próbowania różnych produktów. Dziecko samo decyduje czy, i w jakiej ilości zje daną rzecz, poznaje kolor, zapach, konsystencję i smak jedzenia. Jest to bardzo ważny element rozwoju preferencji smakowych. Dzięki samodzielnemu decydowaniu i poznawaniu pokarmów, dzieci w kolejnych miesiącach i latach życia są bardziej skłonne do poznawania nowych smaków i pewniej czują się przy stole.

Dzięki metodzie BLW już jadłospis 6-miesięcznego dziecka może być dzielony z rodziną. Wspólny posiłek jest rytuałem, który umacnia rodzinne więzi. To ważne, aby jak najwcześniej włączyć niemowlę do tego ważnego dla każdej rodziny momentu w ciągu dnia. Na dodatek dziecko, jedząc te same produkty, które znajdują się na rodzinnym stole, nie będzie czuło się odosobnione. Jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana, a na co dzień używamy produktów dobrej jakości, możemy pozwalać maluchowi wskazywać pokarmy odległe od jego krzesełka i podawać mu je do spróbowania. Jest to kolejny element, który sprawi, że niemowlę chętniej będzie w późniejszym czasie próbować nowych smaków.

Na początku stosowania metody baby-led weaning dziecko posługuje się rączkami. Dzięki temu ćwiczy chwyt i koordynację ruchów, szybciej uczy się trafiania rączką do ust. Zapoznawanie pociechy z konsystencją inną niż papki przyspiesza naukę gryzienia, żucia, połykanie, a stopniowe zapoznawanie go ze sztućcami znacznie ułatwia naukę korzystania z nich.

Rozszerzanie diety metodą BLW ma wielu zwolenników. Warto spróbować jej u swojego dziecka. Można stosować ją przy każdym posiłku – wtedy szybciej zauważymy jej pozytywne efekty. Jeśli jednak nie odpowiada ona nam lub dziecku, starajmy się podawać w ten sposób jedzenie raz na jakiś czas, aby wspomóc rozwój pociechy.

Tematy: BLW, baby led weaning, metoda BLW, rozszerzanie diety niemowlaka, jak rozszerzać dietę niemowlaka, żywienie niemowląt

Komentarze