Masło i jogurt w diecie niemowlaka

Ocena: 2.55/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia masło, jogurty i twaróg? Czy dzieci ze skłonnością do alergii nie powinny jeść masła? Przeczytaj porady dietetyka!

Masło wprowadzaj do diety dziecka powoli.
Masło wprowadzaj do diety dziecka powoli.

Chciałabym się dowiedzieć, czy niemowlęciu ze skłonnościami do alergii można do zup i innych dań obiadowych dodawać masło? Moja Tosia ma prawie 8 miesięcy, od dwóch je pokarmy stałe. Ponieważ kilkakrotnie zaobserwowałam reakcje alergiczne (po bananie, winogronie, herbacie z pokrzywy, syropach), zresztą nie tylko pokarmowe, dostałam polecenie od pediatry, żeby nowości wprowadzać bardzo ostrożnie. Nie bardzo wiem, czy masło należy do pokarmów, których powinnam się wystrzegać. Dotychczas do dań obiadowych dodawałam oliwę z oliwek, ale kusi mnie, żeby "natłuścić" niektóre potrawy masłem.

Podobne wątpliwości budzą we mnie jogurciki sprzedawane jako danie dla dzieci powyżej 6. miesiąca. Podobno najzdrowsze jest podawanie dziecku jogurtu naturalnego. Czy na mojej córce mogę bez wahania wypróbować jogurt naturalny albo ten "niemowlęcy"?

Proszę też o rozwianie wątpliwości twarogowych, tzn. czy i od kiedy mogę podać twaróg Tosi? Niektórzy mówią, że wszystkie sery czekają do roku, inni twaróg każą wprowadzać wcześniej. Jagodowa

Na pytania odpowiada E. Trojanowska, dietetyk z kliniki diety Medlinea:


Masło - możesz je podawać, pod warunkim, że dziecko nie jest uczulone na białko mleka krowiego. Masło jest ważnym składnikiem w diecie dziecka do 3. roku życia, gdyż zawiera cholesterol istotny w budowaniu układu nerwowego oraz wit. A i D. Pamiętaj jednak, aby masło wprowadzać powoli, tak jak inne składniki pokarmowe.

Jogurt - również możesz wprowadzić do diety dziecka. Zacznij od 0,5 łyżeczki i obserwuj reakcję dziecka, potem stopniowo zwiększaj ilość. Pamiętaj jednak, że wprowadzanie nowych produktów powinno być powolne i stopniowe, nie mogą one też na początku być podawane zbyt często. Jogurt jest dobrze przyswajalny, a ten naturalny jest lepszy, gdyż zawiera więcej wapnia. Poza tym w jogurtach owocowych owoce mogą być dodatkowym czynnikiem uczulającym, więc znacznie trudniej stwierdzić, co wywołało alergię.

Twaróg - zgodnie z zaleceniami można podawać go dopiero dziecku od 11. miesiąca życia, jeżeli nie ma alergii na mleko krowie. Podobnie jak w pozostałych przypadkach należy go wprowadzać stopniowo i obserwować reakcję dziecka.

I ostatnia wskazówka: wszystkie te pokarmy nie powinny być wprowadzane jednocześnie. Najpierw więc zacznij od masła, a gdy dziecko je zaakceptuje, wprowadź jogurt itd.

Tematy: alergia pokarmowa, rozszerzanie diety niemowlaka, masło w diecie niemowlaka, jogurt w diecie niemowlaka, twaróg w diecie niemowlaka

Komentarze