Magnez dla dzieci – jaki, w jakich dawkach i kiedy?

Zapotrzebowanie na magnez u dziecka powinna pokrywać dieta. Zdarza się, jednak, że nawet przy dużej ilości produktów bogatych w magnez w jadłospisie, dochodzi do jego niedoboru. Objawy braku magnezu to m.in. zmęczenie, nadpobudliwość i problemy z koncentracją. Magnez dla dzieci należy wybrać w porozumieniu z pediatrą, który zaleci odpowiedni preparat. Do dyspozycji mamy tabletki, syropy, a nawet żelki.

Magnez dla dzieci – działanie i dawki zgodne z zapotrzebowaniem

Magnez to pierwiastek zaangażowany w większość procesów zachodzących w naszym organizmie. Szacuje się, że uczestniczy on prawie w każdej reakcji enzymatycznej przebiegających w komórkach, bierze udział w syntezie DNA oraz produkcji białek. Dzięki tym właściwościom magnez jest niezbędny w trakcie budowy kości i zębów, a także utrzymaniu prawidłowej kurczliwości mięśniowej i przewodnictwa nerwowego.

Zapotrzebowanie na magnez u dzieci jest zróżnicowane w zależności od wieku i wynosi:

  • niemowlęta – 30 mg,
  • dzieci do 3 lat – 80 mg,
  • dzieci 48 lat – 130 mg,
  • dzieci 913 lat – 240 mg.

Zwiększone ryzyko niedoboru magnezu u dziecka może wystąpić w takich sytuacjach, jak okres intensywnego wzrostu i rozwoju, rekonwalescencja po przewlekłych chorobach, biegunka, stosowanie niektórych leków, zwiększających wydalanie magnezu na przykład leków moczopędnych. Zapotrzebowanie na magnez u dzieci zwiększają ponadto niektóre choroby przewodu pokarmowego, na przykład celiakia, a także przedłużający się stres i wysiłek. Często powodem braku magnezu u dzieci jest również źle zbilansowana dieta, zwłaszcza oparta o produkty o niewielkich wartościach odżywczych – jak chipsy, słone przekąski, dania typu fast-food oraz niewielkie spożycie warzyw i owoców.

Czy Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze? Sprawdź

Objawy niedoboru magnezu – jak rozpoznać, że magnezu jest za mało?

Niedobór magnezu u dziecka może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo. Objawy braku magnezu pojawiają się dopiero po wyczerpaniu jego zapasów zgromadzonych w organizmie. Dolegliwości nie zawsze pozwalają jednak na precyzyjne postawienie diagnozy, ponieważ większość z nich jest niespecyficzna.

U dzieci niedobór magnezu objawy wywołuje podobne, jak u dorosłych. Pojawiają się m.in.:

  • nadmierna pobudliwość mięśniowa,
  • drżenie i mrowienie kończyn,
  • stany lękowe,
  • bezsenność,
  • apatia,
  • depresja.

Skutkiem niedoboru magnezu u dziecka może być zaburzenie rozwoju oraz zmniejszenie zdolności koncentracji i zapamiętywania, co szczególnie utrudnia przyswajanie informacji u dzieci w wieku szkolnym.

Magnez w jedzeniu – produkty bogate w magnez

Rodzice, którzy chcą zdrowo komponować dietę dziecka, powinni być świadomi, w czym jest magnez i jakie produkty wybierać, by zapobiegać niedoborom tego pierwiastka. Modyfikacja diety jest również najbezpieczniejszym sposobem wyrównania braków magnezu, przed rozpoczęciem suplementacji farmakologicznej.

Do produktów bogatych w magnez zalicza się kakao (a co za tym idzie – czekoladą z wysoką zawartością kakao), nasiona słonecznika, migdały, orzechy pistacjowe, orzechy laskowe. Kiedy dziecko ma za mało magnezu, w jadłospisie warto uwzględnić kasze gruboziarniste, płatki owsiane, banany oraz fasolę i inne rośliny strączkowe.

Niestety przyswajalność magnezu z pożywienia nie jest duża wynosi zwykle około 50 proc., stąd nie zawsze udaje się wyrównać niedobory tego pierwiastka samą dietą. Warto wówczas przedyskutować ze swoim pediatrą możliwość zastosowania aptecznych preparatów z magnezem szczególnie w przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Najlepszy magnez cytrynian magnezu?

Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów z magnezem (tabletki, syropy, żelki itp.), nie wszystkie jednak powinny być stosowane u dzieci. Częstym połączeniem, zwiększającym skuteczność działania pierwiastka, są produkty zawierające magnez z witaminą B6 lub magnez z potasem. Preparaty z potasem u dzieci powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Wybór dobrego magnezu to duże wyzwanie, wobec ogromu preparatów dostępnych w aptekach. Tabletki z magnezem zawierają różne sole magnezu, które różnią się między sobą biodostępnością, to znaczy możliwością ich przyswojenia przez organizm. Stąd nie zawsze dawka magnezu jest najistotniejszym parametrem, który powinno się brać pod uwagę. wybierając magnez dla dzieci.

Najlepszą biodostępność wykazują sole organiczne, jak octan, glukonian, asparaginian, cytrynian czy mleczan. Cytrynian magnezu cechowały najlepsze parametry przyswajalności, ze wszystkich badanych soli organicznych. Sole nieorganiczne magnezu (tlenek, chlorek, siarczan, węglan) w znacznej części są wydalane, a ich wchłanianie jest ograniczone.

Popularną formą magnezu stosowaną w suplementach są chelaty, chociaż w wielu przypadkach nie jest podawany ich skład. W szeregu badań chelaty magnezu wykazywały wysoką biodostępność, lecz gorszą niż cytrynian.

Magnez – lek czy suplement?

Oprócz wyboru odpowiedniej postaci magnezu warto zwrócić uwagę także na status preparatu dużo bardziej wiarygodne są te zarejestrowane jako leki, a nie suplementy diety. Ważna jest także zawartość cukru oraz sztucznych słodzików lepiej wybierać produkty o najmniejszej zawartości tych substancji.

Suplementacja to nie tylko magnez w tabletkach dla tych najmłodszych, którzy nie lubią lub nie potrafią przyjmować takiej formy leku, opracowano również syropy z magnezem dla dzieci, magnez w płynie lub w postaci żelków. Niektóre z nich są na tyle atrakcyjne smakowo i przypominające słodycze, że mogą być przyjmowane w nadmiarze przez dzieci, na co trzeba także uważać.

Czy można przedawkować magnez?

Przyjmowanie preparatów z magnezem powinna być prowadzone w sposób rozważny i kontrolowany. O ile trudno przedawkować magnez w jedzeniu, tak suplementy zawierające ten pierwiastek, nie mogą być stosowane przewlekle, bez istniejących wskazań.

Na objawy przedawkowania magnezu narażone są szczególnie osoby z upośledzoną wyjściowo pracą nerek, a zbyt wysokie stężenie magnezu może zaburzać przyswajanie wapnia, co utrudnia procesy kostnienia szkieletu czy produkcji prawidłowego szkliwa zębów.

Bibliografia

 
  1. Christina Scott-Moncrieff, ABC witamin. Naturalne źródła niezbędnych składników odżywczych, wyd. Świat Książki, Warszawa 2005, wyd.1
  2. Uwe Grober, Klaus Kisters, Magnez - minerał życia. Poradnik dla pacjenta, Wrocław 2015, wyd.1
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
1.0

Sylwia Ziółkowska

Lekarz

Absolwentka kierunku lekarskiego i farmacji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Doktorantka Katedry Patofizjologii CM UMK. Od 3 lat związana zawodowo z Kliniką Geriatrii w Bydgoszczy, pracuje również jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W medycynie najbardziej interesują ją leki i to, jak wpływają na ludzki organizm Po godzinach uwielbia czytać wszystko, co wpadnie jej w ręce, a także wychowywać syna, kota i męża :)

Komentarze i opinie (1)


Bardzo sensowny, przydatny artykuł -polecam

Może zainteresuje cię

Dieta bezmleczna i bezjajeczna

 

Niedobór magnezu u dziecka

 

Ziołowe napary i herbatki dla dzieci

 

Alkohol a karmienie piersią – czy i ile można wypić?

 

Skaza białkowa u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie

 

Dziecko nie chce jeść – jakie są przyczyny i jak zwiększyć apetyt u dziecka?

 

Poradnik dla mamy małego alergika

 

Jogurty dla dzieci – od kiedy, jakie wybierać, przepisy