Karmienie piersią

Ocena: 4.79/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nauczyciel jogi i znany fizjoterapeuta, Peter Walker, napisał: „Tuż po urodzeniu wszystkie zmysły dziecka skupione są wokół piersi matki. To nie przypadek, że dziecko widzi dobrze na odległość 35 centymetrów. Tyle bowiem wynosi odległość między jego twarzą i twarzą matki podczas karmienia piersią. To sposób, w jaki natura pomaga w powstawaniu więzi.”

Karmienie piersią to nie tylko dostarczanie dziecku pokarmu, to przede wszystkim sposób komunikowania się z niemowlęciem.
Karmienie piersią to nie tylko dostarczanie dziecku pokarmu, to przede wszystkim sposób komunikowania się z niemowlęciem.

Karmienie piersią to nie tylko dostarczanie dziecku pokarmu, a więc substancji odżywczych. To nie tylko zapewnienie mu poczucia bliskości i bezpieczeństwa. To przede wszystkim sposób komunikowania się z niemowlęciem i źródło intymnej więzi.

 

Mleko matki

Mleko matki przez tysiąclecia ewolucji zostało perfekcyjnie dostosowane do potrzeb dziecka. Jest to jedyny w swoim rodzaju pokarm naturalny i, jak dotąd, nie powiodły się próby dokładnego odtworzenia w sztucznych warunkach składu matczynego pokarmu. Dlaczego? Bo mleko matki zmienia się samo, dostosowując ilość, konsystencję i skład do aktualnych potrzeb rozwijającego się dziecka. Jest produkowane na żądanie: jeśli dziecko ssie, kiedy chce i ma na to ochotę, wzrasta jego produkcja, natomiast, gdy kobieta karmi wg harmonogramu, spada. Jest ekonomiczne, właściwie zbilansowane, zawsze ma odpowiednią temperaturę i nie wymaga przygotowania, gdyż zawsze jest czyste i świeże. W czasach wojny, głodu czy skrajnego ubóstwa dawało dzieciom szansę przeżycia i rozwoju. Zawiera niezbędne do zwalczania infekcji przeciwciała i stanowi naturalną obronę przed astmą, egzemą i innymi dolegliwościami na tle alergicznym. Jest zawsze dobrze tolerowane i zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, zapalenia ucha środkowego i wielu innych infekcji.

Posłuchaj, co doradca laktacyjny mówi o karmieniu piersią.

Sprawdź, jak pobudzić laktację.


Rytm karmienia

Najlepszym sposobem na ustalenie przewidywalnego rytmu karmienia jest podporządkowanie się dziecku w pierwszych tygodniach jego życia. Jeśli pozwolisz mu jeść tak często i długo, jak ma ochotę, to będziesz miała pewność, że dostaje tyle pokarmu, ile potrzebuje. Z czasem przerwy między kolejnymi karmieniami będą się wydłużały, chyba, że maluch uzna, że może tkwić przy piersi przez 24 godziny. Ustalanie się rytmu karmienia może trwać trzy miesiące, jeśli jednak okoliczności pozwalają Ci na dalsze karmienie na żądanie, to rób to jak najdłużej, pamiętając o tym, że Twoje mleko do 9 miesiąca życia dziecka jest najdoskonalszym dla niego pokarmem. W niektórych kulturach kobiety karmią w nocy, a czasem i w dzień do 3-4 roku życia.

Czytaj też: 6 zasad diety karmiącej mamy

Tematy: cukrzyca, karmienie noworodka, noworodek, otyłość

Komentarze