Karmienie piersią na siedząco – pozycje i sposoby

Niemal każda przyszła mama planuje długie karmienie piersią i niemal każda przystawia dziecko do piersi w pierwsze dni po porodzie. Niestety, po sześciu tygodniach naturalnie karmi już tylko mniej niż połowa. Wśród przyczyn tego zjawiska są m.in. braki w wiedzy dotyczącej prawidłowych pozycji do karmienia na siedząco. Skutek? Dyskomfort i wrażenie, że dziecko się nie najada. Przeczytaj, jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie piersią na siedząco.

Karmienie piersią na siedząco – pozycje do karmienia

Przedstawiamy najlepsze pozycje do karmienia dziecka na siedząco, a są to: pozycja klasyczna, pozycja spod pachy i pozycja krzyżowa.

Karmienie piersią na siedząco – pozycja klasyczna

Najbardziej popularną pozycją do karmienia dziecka jest ta klasyczna, w której matka układa ręce na kształt kołyski. Wbrew pozorom nie jest to technika najłatwiejsza – manewrowanie łokciem, w zgięciu którego leży niemowlę, może przysporzyć niedoświadczonej kobiecie nieco trudności.

Aby karmienie piersią na siedząco w pozycji klasycznej przebiegało bez zarzutu, najpierw przytul dziecko do siebie (brzuch do brzucha, główka dziecka oparta na twoim łokciu, ręka na plecach i pupie malca, twarz dziecka skierowana w stronę piersi). Nie przysuwaj piersi do niemowlęcia, ale niemowlę do piersi. Najpierw podrażnij sutkiem rynienkę pod górną wargą malca, następnie włóż sutek z jak największą częścią brodawki do jego ust.

Jeśli czujesz, że dziecko jest umieszczone za nisko, możesz sięgnąć po specjalną poduszkę do karmienia.

Karmienie piersią na siedząco – pozycja spod pachy

To ulubiona pozycja wielu kobiet, jednak najbardziej cenią ją przyszłe mamy o bardzo dużych piersiach albo takie, których dzieci mają problemy z uchwyceniem brodawki.

Aby przystąpić do karmienia, najpierw ułóż na udach poduszkę. Następnie połóż dziecko tak, aby jego nóżki znajdowały się pod twoją pachą, a jego brzuszek był przytulony do twojego boku. Przedramieniem przytrzymuj plecki i biodro dziecka, a dłonią – główkę dziecka. Nie przyginaj głowy malca do piersi zbyt mocno – musi mieć pewną swobodę ruchów.

Karmienie piersią na siedząco – pozycja krzyżowa

I w tym przypadku w trakcie karmienia dziecka podtrzymuj jego główkę, co stanowi dla malucha pewną zachętę do ssania. Ta technika będzie idealna, jeśli twoje niemowlę bardzo szybko przestaje ssać albo nie radzi sobie z uchwyceniem brodawki.

Najpierw przygotuj sobie zwykłą, wysoką poduszkę albo specjalną poduszkę do karmienia. Ułóż ją przy swoim brzuchu. Niemowlę połóż w taki sposób, aby lewa ręka obejmowała je, gdy będzie piło z prawej piersi (lub odwrotnie). Dłonią prawej ręki delikatnie podpieraj pierś.

Jak prawidłowo karmić dziecko piersią? Ważne wskazówki

Jeśli jesteś w ciąży albo niedawno urodziłaś dziecko, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Dzięki nim zwiększysz swoją wiedzę na temat karmienia piersią, co spotęguje szanse, że będziesz robiła to długo i w pełnym komforcie. O czym jeszcze powinnaś wiedzieć?

  • Po porodzie warto karmić na leżąco

Po porodzie, gdy krocze lub rana na brzuchu dopiero zaczynają się goić, najbardziej wskazane jest karmienie na leżąco albo półleżąco. Dzięki takim różnorodnym rodzajom technik karmienia piersią, szybciej odzyskasz formę. Poza tym są to pozycje najłatwiejsze.

  • Karmienie piersią na siedząco – raczej w dzień niż w nocy

W nocy również warto karmić na leżąco. Jest to wygodne i pomaga dziecku kontynuować sen.

Sprawdź też: Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy?

  • Stosowanie specjalnych nakładek na brodawki

Jeśli karmienie piersią spod pachy nie rozwiązuje twojego problemu z wklęsłymi brodawkami, stosuj specjalne osłony formujące. Wywierają one delikatne ciśnienie i pozwalają nieco „wyciągnąć” brodawki.

  • Wyciskanie mleka

Jeżeli maluszek się krztusi, przerwij karmienie i wyciśnij trochę pokarmu ręcznie. W ten sposób sprawisz, że mleko będzie płynąć pod mniejszym ciśnieniem.

  • Gumka do włosów

Młode mamy często zapominają, z której piersi piło dziecko podczas ostatniego karmienia. Łatwo możesz to rozwiązać – oznaczaj pierś za pomocą gumki do włosów, którą będziesz przekładać z nadgarstka na nadgarstek.

Czego unikać podczas karmienia piersią na siedząco?

Aby twoja (wasza) przygoda z karmieniem piersią trwała jak najdłużej, powinnaś wystrzegać się kilku dość powszechnych błędów. Które są szczególnie szkodliwe?

  • Karmienie zgodnie z zegarkiem

Karmienie piersią na żądanie to karmienie zawsze wtedy, kiedy potrzebuje tego niemowlę. Z początku może oznaczać to nawet kilkanaście karmień na dobę. Nie przejmuj się tym, z czasem wasz dzień nabierze stałego rytmu.

  • Częsta zmiana piersi

W czasie karmienia mleko w piersi się zmienia – najpierw jest wodniste, a dopiero po kilku minutach gęstnieje. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę najpierw musi zostać odpowiednio nawodnione. W związku z powyższym pilnuj, aby maluszek opróżnił jedną pierś, zanim podasz mu drugą.

  • Rezygnowanie z pomocy

Jeżeli karmienie piersią sprawia ci problem, to pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowej pomocy doradców laktacyjnych. Zamiast po puszkę mleka modyfikowanego, warto sięgnąć po takie właśnie specjalistyczne wsparcie.

Pozycje do karmienia piersią – video

Zdaniem eksperta

Zanim przystawisz dziecko do piersi, znajdź pozycję, która będzie wygodna dla ciebie i dziecka. Najpopularniejsza jest pozycja klasyczna. Usiądź wygodnie, wyprostuj i oprzyj plecy np. o oparcie krzesła. Nogi ułóż na podnóżku. Dziecko połóż sobie na ramieniu tak, by jego główka spoczywała w zgięciu twojego łokcia, a tułów na przedramieniu. Jego ciało powinno przylegać do twojego. Karmienie zacznij od podrażnienia brodawką ust dziecka. To wywoła odruch szukania sutka. Dziecko otworzy szeroko usta. Wtedy zdecydowanym ruchem nałóż główkę dziecka na pierś, tak by większa część otoczki sutkowej znalazła się w jego buzi.

Prawidłowo przystawione dziecko ma usta wywinięte, a policzki niezapadnięte. Najpierw wykonuje kilka szybkich ruchów ssących. Potem, kiedy mleko zacznie wypływać, zaczyna miarowo ssać. W przypadku prawidłowo przystawionego dziecka nie słychać cmokania tylko połykanie. Po zakończeniu karmienia, albo kiedy dziecko zaśnie, możesz włożyć mały palec w kącik ust dziecka i delikatnie wysunąć pierś.

Jeśli miałaś cesarskie cięcie wypróbuj pozycję leżącą na boku. To także dobry wybór na nocne karmienie. Połóż się na boku z poduszkami pod głową i za plecami. Dziecko powinno przylegać do ciebie brzuchem, a głowę mieć w zgięciu twojego łokcia. W pierwszych godzinach po cesarskim cięciu możesz też przyjąć pozycję leżącą na plecach. Wybierz ją także wtedy, gdy czujesz, że pokarm z piersi wypływa zbyt szybko. Połóż się na plecach z poduszką pod głową. Dziecko ułóż sobie na brzuchu i podtrzymuj ramieniem.

Kolejną pozycją dobrą dla kobiet po cesarskim cięciu jest futbolowa. Poleca się ją także kobietom z dużym biustem oraz płaskimi lub wklęsłymi brodawkami. Sprawdzi się też w przypadku karmienia bliźniąt, ponieważ dzięki niej można karmić dwoje dzieci jednocześnie. Ułóż malca na poduszce, bokiem do siebie, tak by jego nóżki znalazły się pod twoją pachą. Jeśli karmisz np. prawą piersią, to także prawą ręką przytrzymuj dziecko. Dłonią – jego kark i głowę. Przedramieniem – plecy.

Jeśli twoje dziecko jest wcześniakiem, słabo ssie lub ma obniżone napięcie mięśniowe, wypróbuj pozycję siedzącą krzyżową. Usiądź, wyprostuj plecy i podeprzyj je poduszkami. Stopy oprzyj na podnóżku. Dziecko ułóż na kolanach brzuchem do siebie. Kiedy karmisz np. lewą piersią, lewą ręką podtrzymuj pierś, a prawą dłonią podtrzymuj głowę dziecka.

Bibliografia

 
  1. Rapley Gill, Murkett Tracey, „Po prostu piersią”, wyd. Mamania, 2015
  2. „Karmienie piersią – poradnictwo, promocja”, wyd. MedPharm, 2008
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.04.2024

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Szybkie obiady dla dzieci – 10 pomysłów

 

Naleśniki – przepisy na pyszne naleśniki dla dzieci

 

Nauka jedzenia nożem i widelcem u dziecka

 

Skaza białkowa u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie

 

Sterylizatory do dziecięcych butelek i smoczków: rodzaje, działanie i funkcje. Który warto wybrać?

 

Długie karmienie piersią – za i przeciw

 

Odstawianie od piersi

 

Jogurty dla dzieci – od kiedy, jakie wybierać, przepisy