Karmienie piersią na leżąco – jak to robić. Zalety i wady tej metody karmienia

Ocena: 5/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Karmienie piersią może wydawać się banalnie proste – przynajmniej do czasu, gdy młodej mamie przyjdzie zmierzyć się z tym zadaniem. Pierwszą trudność może już sprawić wybór odpowiedniej pozycji do nakarmienia maluszka. Wiele kobiet intuicyjnie wybiera karmienie piersią na leżąco – czy jednak słusznie? Przeczytaj, kiedy sprawdza się ta pozycja, jakie ma zalety i wady oraz o czym warto pamiętać w trakcie karmienia oseska.

Karmienie piersią – na leżąco czy półleżąco?

Karmienie piersią na leżąco polega na przybraniu pozycji „brzuch do brzucha” – mama kładzie się na boku i układa głowę na poduszce albo podpiera ją ręką. Ta pozycja dobrze sprawdza się podczas pierwszych karmień oraz w trakcie karmienia nocnego.

Dla mam, których dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, przyjęcie tej pozycji może okazać się zbyt trudne z uwagi na ograniczenie sprawności oraz ból rany pooperacyjnej. W ich przypadku o wiele lepiej sprawdzi się karmienie piersią na półleżąco. Należy wówczas położyć się na wznak na wysoko ustawionych poduszkach, a pod dziecko włożyć poduszkę do karmienia.

Karmienie piersią na leżąco: zalety

Karmienie piersią na leżąco lub półleżąco ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

 • Duży komfort dla mamy

Obie wymienione pozycje są niezwykle wygodne, ponieważ niemal w ogóle nie obciążają mięśni. Młodej mamie karmiącej na leżąco – zwłaszcza gdy wygodnie opiera głowę na poduszce, nie grożą bóle kręgosłupa czy rąk. 

 • Szybszy powrót do formy po cesarskim cięciu

Karmienie piersią na półleżąco pozwala szybciej odzyskać formę po cesarskim cięciu – w czasie jego trwania młoda mama nie jest narażona na zbytni ucisk na ranę, nie musi też napinać mięśni.

 • Prostota

To jedne z najprostszych pozycji do karmienia – nie trzeba się ich uczyć, są bardzo intuicyjne.

 • Duża wygoda podczas karmienia w nocy

Karmienie piersią na leżąco świetnie sprawdza się w nocy – dzięki niemu spada prawdopodobieństwo, że niemowlę mocno się rozbudzi.

 • Większe prawdopodobieństwo dłuższego karmienia piersią

Z badań wynika, że karmienie piersią na leżąco – w porównaniu do innych pozycji – przysparza młodym mamom najmniej trudności. Tym samym wybór tej pozycji zmniejsza ryzyko przejścia na mleko modyfikowane po kilku tygodniach. Wyniki badania zostały opublikowane w 2007 roku na międzynarodowej konferencji Royal College of Nursing w Dundee.

Karmienie piersią na leżąco: wady

Karmienie piersią na leżąco ma jedynie dwie wady. Po pierwsze – z oczywistych względów nie można w ten sposób nakarmić dziecka poza domem (dlatego też warto nauczyć się innych pozycji). Po drugie – w przypadku gdy przyszła mama podpiera głowę ręką, szybko może zacząć odczuwać bóle mięśni w okolicy ramion i pleców.

Jak karmić piersią na leżąco?

Choć karmienie piersią na leżąco jest bardzo intuicyjnie, niektórym młodym mamom może sprawić nieco problemów. Jeżeli jesteś w tej grupie, to z pewnością przyda ci się poniższa, prosta instrukcja:

 1. Przygotuj sobie dwie poduszki

Jedna poduszka będzie służyła tobie – do podparcia głowy, drugą możesz ułożyć za pleckami niemowlęcia.

 1. Ułóż wygodnie siebie i dziecko

Połóż się na łóżku i przytul do siebie niemowlę („brzuszek do brzuszka”). Głowę dziecka połóż na swoim ramieniu. Gdyby okazało się, że przez ten manewr pierś jest niżej niż usta dziecka, swoje ramię unieś ponad jego główkę.

 1. Upewnij się, czy niemowlę znajduje się w odpowiedniej pozycji

Niezależnie od tego, w jakiej pozycji karmione jest dziecko, ważne jest, aby jego główka, ramiona i tułów znajdowały się w jednej linii. Ponadto twarz niemowlęcia powinna być skierowana w stronę piersi bez potrzeby wykręcania szyi, maluch musi mieć również możliwość odchylenia główki w dowolnym momencie.

Karmienie piersią – ważne zasady

Karmiąc piersią, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, dzięki którym nie tylko będzie ci łatwiej, ale również zmniejszy się ryzyko wystąpienia dolegliwości trawiennych u dziecka. Co jest szczególnie ważne?

 • Twoja wygoda

Jeśli karmienie piersią na leżąco z jakichś powodów ci się nie podoba, to wybierz inną pozycję. Słuchaj swojej intuicji, ona także jest bardzo ważna.

 • Odpowiednie przygotowanie

Im lepsze przygotowanie do karmienia, tym mniej jest ono stresujące. Zaopatrz się w specjalną poduszkę, a przed każdorazowym karmieniem przygotuj sobie pieluszkę tetrową. Miej w pobliżu telefon, abyś nie musiała przerywać karmienia, gdy zadzwoni. Jeśli stresuje cię karmienie w miejscach publicznych, kup sobie specjalną płachtę, która zapewnia dyskrecję, pozwalając na obserwowanie niemowlęcia i manipulowanie przy piersi.

 • Chwycenie brodawki przez dziecko

Aby dziecko dobrze chwyciło pierś, najpierw podrażnij brodawką rynienkę nad górną wargą malca. Następnie – gdy otworzy usta, podaj mu pierś. Staraj się zrobić to tak, aby niemowlę objęło ustami jak największą część brodawki.

 • Opróżnianie piersi

W trakcie karmienia mleko się zmienia. Początkowo jest rzadkie (służy nawodnieniu), ale wraz z upływem kolejnych minut gęstnieje i staje się bardziej sycące. Aby zatem maluch porządnie się najadł, powinien najpierw opróżnić jedną pierś, a dopiero potem otrzymać drugą.

 

 

Bibliografia:

 1. http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6612573.stm
 2. https://www.gponline.com/research-challenges-traditional-breastfeeding-positions/article/932347
 3. Rapley Gill , Murkett Tracey, „Po prostu piersią”, wyd. Mamania, 2015
 4. „Karmienie piersią – poradnictwo, promocja”, wyd. MedPharm, 2008

Komentarze