Karmienie piersią a praca. Ile przerw Ci przysługuje?

Czy karmienie piersią można łączyć z pracą zawodową? Tak, choć wymaga to pewnego wysiłku i zaangażowania. Jak karmić dziecko piersią, pracując zawodowo? Przeczytaj, jak sprawnie to zorganizować i czy przysługują ci przerwy na karmienie dziecka?

Karmienie dziecka piersią a powrót do pracy: ile przerw ci przysługuje?

Polskie prawo jest przychylne karmiących mamom, które pragną wrócić do pracy – pracownica karmiąca dziecko piersią może korzystać z przerw, za które pracodawca musi jej wypłacić wynagrodzenie. Czas trwania tych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy oraz ich liczba zależy od tego, ile dzieci jest karmionych oraz od wymiaru pracy.

  • Jeśli spędzasz w pracy od 4 do 6 godzin dziennie, to przysługuje ci jedna półgodzinna przerwa na karmienie.
  • Jeśli pracujesz dłużej niż 6 godzin w ciągu dnia, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie.

Długość jednej przerwy w przypadku karmienia jednego dziecka wynosi 30 minut, w przypadku większej liczby dzieci – 45 minut. Przerwy mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Pracownicy zatrudnionej w wymiarze pracy na mniej niż 4 godziny nie należy się żadna przerwa. Przerwy w pracy są wliczane do czasu pracy.

Karmienie piersią a powrót do pracy – dodatkowe kwestie prawne

Poza powyższym bardzo ważne jest, abyś wiedziała, że:

  • Masz prawo zadecydować o tym, kiedy wykorzystać przerwy

Możesz robić sobie przerwy w trakcie pracy (i np. wtedy ściągać mleko), ale możesz też połączyć dwie przerwy i wykorzystać je pod koniec swojej zmiany lub na jej początku (przychodząc do pracy później albo wychodząc wcześniej).

  • Przerwy przysługują ci na podstawie oświadczenia, a nie zaświadczenia.

Aby móc korzystać z powyższych przywilejów, kobieta nie musi przedstawiać zaświadczenia od lekarza. Wystarczy napisane odręcznie oświadczenie, że karmi dziecko piersią.

  • W niektórych zakładach karmiącym matkom przysługuje specjalne miejsce do ściągania pokarmu.

Jeśli w danym zakładzie pracy na jednej zmianie pracuje co najmniej 20 kobiet, to musi się w nim znaleźć pomieszczenie z miejscami do wypoczynku. Pomieszczenie to musi mieć co najmniej 8 metrów kwadratowych.

  • Dłuższe przerwy przysługują również mamom karmiącym w tandemie

45-minutowe przerwy przysługują również kobietom, które karmią w tandemie, tj. młodsze i starsze dziecko.

  • Nie istnieje górna granica wieku dziecka, po której przekroczeniu pracodawca mógłby zażądać od ciebie zaprzestania korzystania z przerw

Tylko od ciebie zależy, jak długo będziesz korzystała z przysługującego ci prawa do przerw w związku z karmieniem dziecka.

Powrót do pracy a karmienie piersią – jak przygotować siebie i dziecko?

Wiele karmiących mam zastanawia się, jak przygotować dziecko i siebie do powrotu do pracy. Dobra wiadomość jest taka, że właściwie niewiele musisz robić.
Nie musisz na przykład ograniczać karmień przed powrotem do pracy. Co więcej – jest to niewskazane, ponieważ będzie to skutkowało zwiększeniem liczby zmian w życiu malca. Nie martw się – twoja pociecha prawdopodobnie bardzo szybko zorientuje się, że gdy nie ma mamy, nie ma też karmienia piersią. Nie oznacza to, że nie pojawią się trudności adaptacyjne. Zapewne będzie trochę płaczu i stresu, ale to wynik ogólnych zmian, a nie samej tęsknoty za piersią.
Ty również nie musisz szczególnie przygotowywać się do tej zmiany. Wystarczy, że będziesz odciągała w pracy tyle mleka, aby nie czuć dyskomfortu związanego z przepełnieniem piersi.

Mleko mamy w żłobku – czy pracownicy mogą odmówić jego podawania?

Większość mam karmi dziecko przed pójściem do pracy, a następnie po powrocie do domu – to wystarcza, jeśli urlop macierzyński trwał rok i maluch ma już rozszerzoną dietę. Rozszerzanie diety dziecka warto więc rozpocząć przed powrotem mamy do pracy. Co jednak, jeśli dziecko jest znacznie młodsze, albo jeśli pragniesz, aby dostawało twoje mleko także wtedy, gdy pracujesz? Czy żłobek ma prawo odmówić jego podawania?
Musisz wiedzieć, że kwestie te są prawnie uregulowane – precyzując, mówi o nich rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej: „W żłobku i klubie dziecięcym, do którego uczęszcza dziecko karmione mlekiem matki, zapewnia się właściwe warunki do jego przechowywania i podawania”. Personel placówki opiekuńczej musi zatem odebrać od ciebie mleko, a następnie powinien odpowiednio je przechować, by w odpowiednim momencie móc podać dziecku.

Czy warto karmić piersią po powrocie do pracy?

Trwanie w karmieniu piersią po powrocie do pracy może wiązać się z pewną niewygodą – czy zatem warto to robić? Jak najbardziej! Wbrew powszechnej opinii mleko mamy nie traci właściwości po wielu miesiącach karmienia. Co więcej – zwiększa się w nim poziom białka, laktoferyn, lizozymu, immunoglobuliny A, oligosacharydów oraz sodu. Oznacza to, że maluch wciąż otrzymuje niezwykle cenne substancje, które pozytywnie wpływają na jego rozwój oraz odporność.

Bibliografia

 
  1. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000925/O/D20140925.pdf
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26776058
  3. M. Karpienia, „Karmienie piersią”, wyd. Natuli, 2020 r.
Opublikowano: ; aktualizacja: 03.07.2023

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Praca w ciąży – zasady i przepisy

 

18 sposobów na brak czasu

 

Work-life balance – definicja, przykłady, porady, jak osiągnąć?

 

Jak napisać najlepsze CV? Pisanie CV krok po kroku

 

Ageizm – czym jest, przykłady, jak się przed tym obronić, co na to prawo

 

Jak rozwijać swoje hobby? 4 proste sposoby

 

Jak szybko wyjść na spacer? Sposoby na szybkie przygotowanie siebie i dziecka do wyjścia z domu

 

CV – jak je napisać krok po kroku? Przykłady