23 ważne pytania o karmienie piersią i odpowiedzi doradcy laktacyjnego

Ocena: 2.86/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak rozwiązać problemy z pobudzeniem, utrzymaniem i zatrzymaniem laktacji, co robić, gdy dziecko nie chce ssać i jak sprawdzić, czy się najada.

Okład z lodu lub schłodzonej „rozbitej” kapusty pomoże ci uśmierzyć ból piersi. Fot. Shutterstock.com
Okład z lodu lub schłodzonej „rozbitej” kapusty pomoże ci uśmierzyć ból piersi.

3 grudnia, na Facebooku zorganizowaliśmy (jak co środę od kilku miesięcy :) czat z ekspertem. Tym razem była to Dorota Szatkowska, doradca laktacyjny. Oto  jej odpowiedzi i rady dotyczące najważniejszych problemów związanych z karmieniem piersią.

Uwaga, jeśli chcesz wziąć udział w kolejnym czacie (za każdym razem zapraszamy eksperta z innej dziedziny), koniecznie zapisz się na wydarzenie

Pobudzanie laktacji

1. Co pić, by pobudzić laktację i żeby mleko było pełnowartościowe?

- Zdrowo się odżywiać, czyli tak, jak w ciąży, nie eliminując bez przyczyny produktów z żadnej grupy. Trzeba też pić co najmniej 2 l płynów na dobę - wodę, soki, herbatę owocową. Kluczem do prawidłowej laktacji jest jednak prawidłowo ssące i prawidłowo przystawiane, co najmniej 8 razy na dobę, dziecko.

Ach, mleko mamy ZAWSZE jest pełnowartościowe!

*

2. Jak mogłabym maksymalnie pobudzić laktację? Codziennie jest walka o mleko. Najwięcej jest go  w nocy, natomiast między 14.00 a 17.00 nadchodzi kryzys. Maluszek zdecydowanie daje wtedy znać, że pokarmu jest mało.

- Najlepszym  sposobem na pobudzenie laktacji jest prawidłowo ssące dziecko. Jednak problem z małą ilością mleka w godzinach popołudniowych jest spotykany na całym świecie (były na ten temat badania) i wynika z bardzo niskiego poziomu prolaktyny w tych godzinach. Najlepszą metodą jest więc odciągnięcie zapasu mleka rano, gdy jest go więcej i podanie dziecku po południu. Oczywiście pod warunkiem, że o poranku występuje u pani taki nadmiar mleka, że dziecko nie jest w stanie zjeść wszystkiego.

Sprawdź, w jaki sposób pobudzać laktację.

 

Problemy z karmieniem

3. Czy to normalne, że pokarm jest głównie w jednej piersi (moje piersi bardzo się różnią rozmiarem)? Przystawiam syna do obu, ale na tę "gorszą" potrafi reagować spazmatycznym płaczem, a sutek drugiej piersi boli, bo mały go rani i jeśli nie mam w zapasie ściągniętego mleka, to w ruch idzie mleko modyfikowane. Martwię się, że synek nie naje się z jednej piersi.

- Może tak się zdarzyć, że w jednej piersi jest znacznie więcej tkanki gruczołowej, nie ma symetrii w przyrodzie… W takiej sytuacji trzeba bardzo dbać o laktację w mniejszej piersi. Kiedy synek odmówi jej ssania, proponuję pobudzić ją laktatorem, a potem robić to także między karmieniami. Po 7 tygodniach od porodu powinna Pani już zapomnieć o ranach czy bolesności brodawek podczas karmienia ­- proponuję więc sprawdzić czy przystawia go Pani prawidłowo.

*

4 Czy jest szansa karmić piersią z wklęsłymi brodawkami ?

- Oczywiście! Pytanie, czy są naprawdę wklęsłe, czy tylko płaskie, ale stawiające się pod wpływem dotyku lub zimna. Z prawdziwie wklęsłymi bywają trudności, więc należy rozpocząć ich stymulację (odciąganie mleka laktatorem). To pomaga brodawkom uwypuklić się i stać się łatwiejszymi do uchwycenia dla dziecka. Zaleca się też noszenie muszli formujących między karmieniami. To wszystko robi się jednak dopiero po porodzie, natomiast przed porodem warto poszukać doradcy laktacyjnego.

*

5. Dzisiaj rano obudziłam się z bólem w prawej piersi - dokładnie pośrodku. Miejsce było twarde, trochę jak guzek, ale rozlany. Teraz pojawiło się tam zaczerwienienie, a gdy karmię, boli jeszcze bardziej. Synek ma 13 tygodni i myślałam, że laktacja już się unormowała. Co mam robić? Masować, ogrzewać? Nie mam temperatury i czuję się dobrze.

- Proszę brać przez 2-3 dni leki przeciwzapalne, bolesne miejsce ogrzewać przed karmieniem, a po karmieniu przekładać okład z lodu lub schłodzonej "rozbitej" kapusty. W żadnym wypadku nie masować piersi mocno. Jeśli pojawiłyby się objawy charakterystyczne dla grypy (bóle mięśni, stawów) i gorączka powyżej 38 stopni, oznaczałoby to prawdopodobnie zapalenie piersi i wymagało leczenia antybiotykami (są takie, które można bezpiecznie stosować podczas laktacji).

Czytaj też: Zapalenie piersi - objawy i leczenie

*  

6. Przyjaciółka ma mieć cesarskie cięcie w narkozie i boi się, że po zabiegu karmienie piersią będzie niemożliwe. Co ma zrobić? Odciągnąć pokarm kilkakrotnie laktatorem, aby pobudzić laktację zanim przystawi dziecko?

- Przypuszczam, że problemem będzie nie tyle sama narkoza, co stan przyjaciółki po wybudzeniu i szpitalne zwyczaje przynoszenia dziecka do mamy dopiero po upływie doby. Przyjaciółka może wcześniej pobudzić pierś laktatorem 2-3 razy (jeśli będzie w stanie to zrobić), a potem, gdy już tylko dostanie maluszka, musi przystawiać go do piersi "na okrągło" i unikać dokarmiania bez wskazań medycznych (często dokarmia się noworodki rutynowo).

*

7. Od kiedy mam dużo pokarmu, moja 3-miesięczna córka połyka dużo powietrza podczas jedzenia. Jest łapczywa - to jedna sprawa, ale gdy pije spokojnie to z kolei nie umie sobie poradzić z nadmiarem pokarmu. Nawet gdy nie mam przepełnionej piersi, pokarm sika strumieniem, a ona się krztusi. Robi więc kilka łyków, przerywa i tak w kółko do momentu, kiedy pokarm przestanie tak szybko lecieć. Przez połknięte powietrze córka nie jest w stanie spać dłużej niż pół godziny - budzi się, bo jej się odbija.

- Trzeba szybko działać, bo niebawem może się zbuntować i odmówić piersi, którą zacznie postrzegać jako zagrożenie. Proszę układać dziecko do karmienia wysoko na poduchach, tak aby było na wprost piersi, a najlepiej nieco nad nią. Nie może się Pani pochylać nad dzieckiem, bo wtedy będzie ono jeszcze intensywniej zalewane mlekiem. Zatem jedyne, co można zrobić, to pracować nad prawidłową i komfortową dla Pani i dziecka, pozycją. Metoda karmienia pod górkę potrafi zdziałać cuda - dziecko poczuje się bezpiecznie i będzie dobrze! A potem, kiedy trochę urośnie, będzie znacznie lepiej radziło sobie z łykaniem - zapewniam.

Sprawdź na nastepnej stronie, co zrobić, by utrzymać laktację jak najdłużej.

Tematy: karmienie piersią, laktacja, odstawianie dziecka od piersi, pobudzanie laktacji

Komentarze