Karmienie chorego niemowlęcia

Ocena: 2.99/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niby nic wielkiego, malec się zaziębił, ma podwyższoną temperaturę, złapał katarek i pokasłuje. Ale przez tę infekcję odmawia ssania piersi. Są na to rady!

W czasie choroby niemowlę może niechętnie ssać pierś
W czasie choroby niemowlę może niechętnie ssać pierś

Przeziębienie tylko dla nas - dorosłych - jest zwykłą, lekką chorobą. Dla maleństwa jednak stanowi wielki problem. Przez katar i ból gardełka dziecko nie może ssać piersi. A odżywczy posiłek jest mu niezbędny, by jego organizm nabrał sił do walki z chorobą. Dlatego warto próbować "oszukać" chorobę i zachęcić malca do ssania piersi.

 

Przeciwko katarkowi

Przez zatkany nosek malec ma ogromne trudności z oddychaniem. A podczas ssania piersi najzwyczajniej się dusi - po prostu brakuje mu powietrza.

 

Skoro w ssaniu piersi przeszkadza dziecku wydzielina zalegająca w nosku, trzeba się jej jak najszybciej pozbyć. Tuż przed przystawieniem smyka do piersi, nawilż śluzówkę nosa np. solą fizjologiczną i postaraj się oczyścić nosek dziecka, używając np. gruszki z szeroką końcówką albo specjalnego aspiratora. Czasem pomaga posmarowanie pod noskiem maścią majerankową - to prowokuje kichnięcie. Możesz też poradzić się pediatry, czy nie należy używać mocniejszych preparatów, tzn. kropli obkurczajacych śluzówkę.

Ważna jest także odpowiednia pozycja do karmienia. Powinna być jak najbardziej pionowa. Możesz też położyć dziecko na sobie, tak by leżało na brzuszku. Pamiętaj, by robić przerwy w karmieniu, aby dziecko mogło swobodnie pooddychać ustami. Starsze niemowlę pewnie samo będzie odrywało się od piersi. Jeśli mimo tych zabiegów, malec odmawia ssania piersi, podawaj mu odciągnięty pokarm łyżeczką lub strzykawką.

 

Na bolące gardełko

Czasem pediatra zaleca podawanie dziecku środka przeciwbólowego, który "ugasi" palące gardełko. Ciepłe mleczko nie zawsze przynosi ulgę w bólu. Malec mimo głodu może więc odmawiać ssania. Albo domagać się częstszych niż zwykle posiłków, za to zaledwie na kilka łyczków. Pozwalaj dziecku ssać, kiedy chce i jak długo chce. Doświadczone mamy podpowiadają też, że dobrze jest podawać maluchowi chłodne mleczko. Najpierw więc odciągnij pokarm i chwilę później podaj go butelką.

 

Pomocne w gorączce

Kiedy malec ma wysoką temperaturę, jego organizm błyskawicznie traci wodę (m.in. przez rozgrzaną skórę). Musisz przypilnować, by się nie odwodnił. Podawaj dziecku jak najczęściej pierś, by ją possało, nawet bardzo krótko. Na początku z twoich piersi leci bardziej wodniste mleczko, które spełnia zadanie napoju. Jest on zdecydowanie lepszy niż inne nawadniające napoje. Dostarcza dziecku bezcennych przeciwciał zwalczających chorobę.

Tematy: karmienie piersią, choroby i karmienie piersią, gorączka u niemowląt, katar u niemowląt

Komentarze