Jak wybrać biustonosz do karmienia

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak dobrać biustonosz do karmienia, by czuć się komfortowo i wygodnie? Czy „karmnik” musi być tylko funkcjonalny, czy może być też zmysłowy?

Warto wybrać stanik z szybkoschnącego materiału - będziesz go często prać.
Warto wybrać stanik z szybkoschnącego materiału - będziesz go często prać.

Jeśli czujesz, że stanik cię uciska, gdzieś się wrzyna, to znaczy, że jest źle dobrany. Sukces w karmieniu niemowlęcia niekiedy tkwi w odpowiednim wyborze obwodu i rozmiaru miseczki matczynego biustonosza.

Nie kupuj na zapas

Biust zmienia się w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży - zwiększa się i obwód, i miseczka, co uniemożliwia kupno biustonosza na zapas. Nie jesteś w stanie przewidzieć, do jakiego rozmiaru urosną twoje piersi, zwłaszcza na początku laktacji. Na zwiększający się obwód jest łatwy sposób - wystarczy w pasmanterii nabyć tzw. "przedłużkę", którą można zapinać na dalsze haftki. Z miseczkami jest trudniej - powiększone piersi mogą wylewać się górą lub bokiem, w okolicy pachy - w tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak kupno stanika o większej miseczce.

Jak zmieniają się piersi w ciąży? Mówi ginekolog:

 

 

Jak dobrać właściwy rozmiar?

Ustalenie swego rozmiaru biustu to pierwszy krok do uzyskania wygodnego stanika do karmienia. Można to zrobić samodzielnie:

  • Obwód. Na nim, a nie na ramiączkach, opiera się 90 proc. ciężaru piersi. Pamiętaj, że piersi z pokarmem ważą więcej. Zmierz się pod biustem miarką krawiecką, nakładając ją ciasno na żebrach, tuż pod piersiami, na wydechu. Zapisz wynik. Potem zaokrąglij cyfrę "do pełnej piątki" - jeśli masz 77 cm pod piersiami, twój właściwy obwód będzie wynosił 75 cm. Zwykle zaniżony wynik wymaga kolejnego zaniżania - dzieje się tak dlatego, że miarę z siebie zdejmujesz nierozciągliwym centymetrem, a obwód biustonosza jest elastyczny i rozciągnie się w trakcie używania. Poza tym obwód stanika ma tkwić w miejscu, a nie przesuwać się po całych plecach. Kiedy zapięcie przesuwa się w górę pleców, w okolice łopatek, to znaczy, że obwód jest zdecydowanie za duży.
  • Miseczka. Miarę miseczki zdejmuje się "na luźno". Zmierz obwód poziomo na wysokości brodawek. Otrzymanego wyniku nie zaniżaj. Następnie sprawdzasz w tabeli rozmiarów danej firmy swój rozmiar. Jednak ostateczną decyzję o odpowiednim dla ciebie rozmiarze podejmij, przymierzając konkretny model.
  • Rodzaje zapięć miseczek - przymierzając stanik, sprawdź, w jaki sposób odpina się miseczka - czy miseczkę da się łatwo rozpiąć jedną ręką, czy zapięcie wydaje odgłos trzasku, czy też rozpina się bezgłośnie. Zdarza się, że niemowlę jest bardzo wrażliwe na dźwięk i kliknięcie zapięcia może je obudzić.  
  • Fiszbiny - niektóre mamy preferują miseczki bezfiszbinowe, zwłaszcza na początku karmienia. Fiszbiny uciskające pierś powodują bolesne zastoje mleka. Jeżeli są odpowiednio dobrane, nie powinnaś nawet ich czuć.

 

Mierzenie stanika

Wybierając biustonosz, kieruj się także jego walorami estetycznymi i kolorem. Na szczęście minęły już czasy, kiedy karmiące mamy miały do wyboru dwa kolory biustonoszy z obwodem od 75 do 90, od miseczki B do D. Obecnie w sklepach z dobrą bielizną można dostać biustonosze z miseczką L i obwodem 60 cm! Jeśli ekspedientka twierdzi, że w takich rozmiarach biustonoszy nie produkuje się, to idź do innego sklepu albo zajrzyj do sklepów internetowych. "Karmniki" stają się coraz ładniejsze - koronkowe, zdobione cyrkoniami, bajecznie kolorowe, dodające seksapilu.

Obejrzyj dokładnie miseczki, szwy, fiszbiny, zapięcia - czy nic nie obciera, nie gryzie, nie pruje się. Sprawdź skład stanika i sposób prania, warto wybrać szybkoschnący materiał - częste pranie zapewni ci świeżość i czystość (plamy z mleka są świetną pożywką dla bakterii!).

Bra-fitting

W wielu sklepach pracują bra-fitterki, czyli sprzedawczynie umiejące dobierać biustonosze. Bra-fitterka w umiejętny sposób doradzi i przymierzy z klientką wiele modeli staników, podpowie, który obwód będzie wygodniejszy/odpowiedniejszy i wskaże miseczkę leżącą na piersiach jak ulał. Bra-fitterki są dyskretne, nie wchodzą nie proszone do przymierzalni, szanując intymność drugiej kobiety, nie narzucają się, a mimo to ich pomoc jest skuteczna. Warto zatem dowiedzieć się, w których sklepach można skorzystać z usług takich specjalistek, wszak o biust trzeba dbać. Nie dla męża, nie dla dziecka, ale dla siebie. Dobrze dobrany biustonosz potrafi zdziałać cuda - kobieta prostuje się, jej piersi wyglądają okrąglej, nic nie zwisa i nie wrzyna się.

W internecie

Nie obawiaj się zakupów online. Wiele sklepów internetowych ma dużo większy wybór niż stacjonarne oraz niższe ceny, czasem nie trzeba płacić dodatkowo za wysyłkę. Warto zamówić kilka biustonoszy w podobnym rozmiarze - łatwiej wtedy wybierzesz ten idealnie pasujący. Resztę odeślesz z powrotem. Jeśli jednak biustonosz nie spełni twoich oczekiwań, możesz go odesłać w stanie nienaruszonym w ciągu 10 dni, dlatego nie zrywaj z niego metek.

Tematy: karmienie piersią, biustonosz, biustonosz do karmienia

Komentarze