Jak przystawiać dziecko do piersi

Ocena: 4.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sekret udanego debiutu przy piersi tkwi w odpowiednim przystawianiu dziecka. Zobacz, jak to robić!

Pierwsze karmienie malucha odbywa się niedługo po porodzie
Pierwsze karmienie malucha odbywa się niedługo po porodzie

Przyjmij wygodną pozycję

Możesz usiąść w fotelu z oparciem i podpórkami na ręce. Albo po prostu się połóż. Ważne, by dziecko było tak ułożone, aby jego główka była na wprost piersi, a buzia na wprost brodawki.

Niemowlę nie powinno być zmuszane do przekręcania główki, tak by móc chwycić brodawkę, bo to utrudni mu połykanie. Zwróć też uwagę, czy wszystko co ci niezbędne, masz pod ręką. Przez najbliższe minuty będziesz unieruchomiona w jednym miejscu.

 

Główka dziecka

Trzymaj główkę dziecka jedną ręką, a drugą pierś. Podtrzymuj pierś czterema palcami od dołu, a na górze umieść kciuk. Nie polecamy tzw. chwytu nożycowego (palcem wskazującym i kciukiem) - choć wiele mam uważa go za wygodny. Grozi on zatkaniem przewodu mlecznego, bo palce zbyt silnie uciskają pierś.

 

Usta dziecka

Buzia maleństwa powinna być szeroko otwarta. Wtedy "nasuń ją" na brodawkę - przybliż jego główkę, a nie siebie. Spora część brodawki powinna zniknąć w ustach dziecka. Wargi niemowlęcia powinny być wywinięte, policzki uwypuklone; nos i broda niech dotykają piersi. Słyszysz miarowe łykanie i nie odczuwasz bólu? Wszystko gra. Jeśli zaś malec cmoka i odczuwasz dyskomfort, przystaw dziecko ponownie.

 

Przerywanie karmienia

Chcesz przerwać karmienie? Lekko naciśnij na pierś w miejscu, gdzie styka się z kącikiem ust niemowlęcia i wyjmij brodawkę.

 

Zachęcanie do ssania

Zachęta przyda się małym leniwcom, którzy przesypiają porę posiłku. Przejmij wtedy inicjatywę. Połaskocz brodawką usta maleństwa. Możesz podrapać podbródek albo pomasować okolice uszu. Gdy tylko smyk uaktywni się i otworzy usta, szybko podsuń mu pierś!

 

Karmienie po porodzie

Noworodek powinien zostać przystawiony do piersi już po 20-30 minutach od narodzin. To niezwykle ważne. Odruch ssania jest wtedy u zdrowego, donoszonego dziecka najsilniejszy. Nawet krótkie, nieumiejętne ssanie wystarczy, by twój mózg otrzymał sygnał do wytwarzania hormonów odpowiedzialnych za laktację. Pierwszy posiłek maluszka może trwać zaledwie kilkadziesiąt sekund, po których dziecko słodko zaśnie. Tyle w zupełności wystarczy.

Tematy: karmienie piersią, pozycje do karmienia

Komentarze