Jak odczytać oznaczenia mleka modyfikowanego

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co oznaczają tajemnicze skróty i cyfry na opakowaniu mleka, które podajesz dziecku? Sprawdź, by jak najlepiej dobrać rodzaj mleka do potrzeb twojego malucha.

Znajomość oznaczeń na opakowaniach pomoże ci właściwe dobrać rodzaj mleka
Znajomość oznaczeń na opakowaniach pomoże ci właściwe dobrać rodzaj mleka

Większość tych oryginalnie brzmiących oznaczeń to naukowe nazwy substancji, które znajdują się w danym produkcie. Składniki te wzbogacają mleko modyfikowane i sprawiają, że jest ono jeszcze zdrowsze! Inaczej sprawa ma się z cyframi. One podpowiadają, na jakim etapie rozwoju malucha powinnaś podawać poszczególne typy mleka.

 

Dla każdego inne mleko

Jeśli twój maluch nie jest alergikiem, możesz podać mu zwykłe mleko modyfikowane.

A jeżeli ktoś z najbliższej rodziny cierpi na uczulenia, pediatra prawdopodobnie zaproponuje podanie niemowlakowi mleka oznaczonego skrótem HA. Tego typu mieszanki są łatwiejsze do strawienia i dlatego rzadziej uczulają. Natomiast dla maluszków, u których stwierdzono alergię na białko mleka krowiego, przeznaczone są tzw. preparaty mlekozastępcze. Tego typu mieszanki można kupić wyłącznie na receptę.

Mleko z czymś ekstra

Małemu głodomorkowi proponujemy mieszanki mleczne wzbogacone dodatkowo kleikiem ryżowym (oznaczone literą R). Takie mleko jest bardziej kaloryczne i dziecko dłużej pozostaje syte. Z tego powodu warto podawać je np. na kolację. Z kolei mleko z symbolem AR przeznaczone jest dla dzieci mających kłopot z ulewaniem (mieszanki te zawierają substancję - mączkę chleba świętojańskiego, która gęstnieje w brzuszku i utrudnia wracanie się pokarmu).

 

Mleko na kolejnych etapach

Wszystkie mieszanki mleczne opatrzone są cyframi od 1 do 4, które określają kolejne etapy w karmieniu dzieci. Mleko oznaczone "1" (czyli początkowe) przeznaczone jest dla niemowląt od pierwszych dni życia aż do ukończenia przez 6. miesiąca. Warto wiedzieć, że do niedawna mleko początkowe zalecane było dzieciom do 4. miesiąca. Jednak niedawno dietetycy zmienili te wytyczne, stwierdzając, że mleko początkowe może być podawane jeszcze półrocznym niemowlętom. Mieszanki opatrzone "2" (czyli tzw. mleko następne) przeznaczone są dla dzieci, które skończyły 6 miesięcy. Następnie przychodzi pora na mleko z "3" (niektóre z nich obok lub zamiast cyfry mają dopisek "Junior"). Mieszanki takie są przeznaczone dla starszych niemowląt (w zależności od firmy - można je podawać od 9., 10. miesiąca lub powyżej roczku, aż do ukończenia przez maluchy 3 lat). Na rynku jest również specjalne mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci powyżej 2. roku życia - z numerem "4".

 

Dobre tłuszcze

Bardzo częstych skrótem pojawiającym się na mieszankach jest NNKT czyli: Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Substancje te stanowią ważny budulec tkanki mózgowej i dlatego zapewniają zdrowy rozwój mózgu. Ponadto świetnie wpływają na rozwój całego układu nerwowego oraz budują siatkówkę oka. NNKT są także potrzebne do zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju malucha.

Na niektórych opakowaniach występuje skrót LC PUFA lub LIPIL. To nic innego jak właśnie kompozycja niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdują się one w mleku w takiej proporcji, jak w naturalnym pokarmie mamy.

 

Ważne bakterie

Ostatnio pojawiło się na rynku wiele mieszanek opatrzonych nazwą: probiotyczne lub bifidus. To mieszanki, w skład których wchodzą probiotyki, często także nazywane dobrymi bakteriami. Są to specjalnie wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Pozostają aktywne w przewodzie pokarmowym dziecka, dzięki czemu wzmacniają naturalną barierę ochronną młodego organizmu. Wspierają także proces trawienia i w znacznym stopniu zapobiegają zaparciom oraz przynoszą ulgę, jeśli u malucha wystąpi biegunka (chronią przed namnażaniem się bakterii).

Istnieje także mieszanka, na której znajduje się nazwa IMMUNOFORTIS. Słowo to określa zawartą w mleku kompozycję specjalnych prebiotyków o działaniu podobnym do tych, które znajdują się w mleku matki. Warto wiedzieć, że prebiotyki to specjalny rodzaj węglowodanów, które stanowią pożywkę dla dobrych bakterii naturalnie obecnych w jelitach. Prebiotyki stymulują wzrost pożytecznych bakterii, co wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego maluszka.

 

Pamiętaj

Jeśli twój maluch skończył już pół roczku i zmieniasz mleko pierwsze na następne, pamiętaj o tym, by robić do stopniowo. Na początku łącz w butelce obydwie mieszanki (np. 2 miarki pierwszego, a 4 drugiego) i stopniowo eliminuj z diety mleko oznaczone "1".

 

7 najczęstszych błędów w żywieniu niemowląt.

 

Tematy: karmienie, mleko modyfikowane, probiotyki, karmienie butelką, mleko HA, mleko R, mleko AR, NNKT

Komentarze