Jak gotować dla niemowlaka

Ocena: 4.19/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak przygotowywać posiłki dla niemowląt? O podstawowych zasadach rozszerzania diety dziecka mówi dietetyk.

Poszczególne składniki diety wprowadzaj powoli.
Poszczególne składniki diety wprowadzaj powoli.

Moja córka ma skończone 4 miesiące. Zaczynam wprowadzać do jej diety nowe pokarmy, ale mam podstawowy problem. Nie wiem co, kiedy i ile podawać. Chcę jej sama gotować, ale nie mam pomysłów na przepisy. Zależy mi, aby te posiłki były dobrze zbilansowane i pożywne. Martwię się, że z czymś przesadzę, źle ugotuję albo podam nie w tym wieku co trzeba. Cavis

Na pytanie odpowiada Elżbieta Trojanowska, dietetyk z kliniki diety Medlinea:

Nie masz się czym martwić, przygotowywanie posiłków w pierwszych miesiącach życia dziecka nie jest tak trudne i czasochłonne, jak może się wydawać. Ważne, by korzystać z warzyw i owoców ekologicznych oraz wody przeznaczonej dla niemowląt. Samodzielne gotowanie jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż dziecko przyzwyczaja się do naturalnych, różnorodnych smaków. Poniżej kilka wskazówek:

  • Podstawą karmienia jest nadal mleko. Posiłki stałe dokładnie miksuj lub przecieraj.
  • W 5. miesiącu zacznij wprowadzać zupy warzywne, początkowo z marchewki, pietruszki, ziemniaka i buraka. Do zupy dodaj łyżeczkę masła, oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Nie dodawaj soli ani cukru.
  • Powoli wprowadzaj do diety owoce - przecier owocowy lub sok (jabłko, gruszka, marchewka).
  • W 6. miesiącu do zupy warzywnej zacznij dodawać gotowane mięso (bez wywaru), najlepiej z królika lub indyka, albo rybę (najwyżej 2 razy w tygodniu). Do zupy dodawaj również kleik glutenowy w ilości 2-3 g kleiku na 100 ml, czyli mniej więcej 1/2 łyżeczki na niecałe pół szklanki zupy.
  • Poszczególne składniki wprowadzaj powoli, sukcesywnie zastępując dotychczasowe karmienie mlekiem danym posiłkiem stałym.

 

Posłuchaj co pediatra mówi na temat jedzenia w słoiczkach dla niemowląt

Tematy: rozszerzanie diety niemowlaka, karmienie niemowląt

Komentarze