Jak często karmić butelkowego malca

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dopiero podałaś dziecku butelkę, a ono znowu zaczyna płakać. Zastanawiasz się, czy możesz zaserwować kolejną porcję mleka, skoro zdaje ci się, że maluszek jest głodny.

Karmienie butelką przebiega inaczej niż karmienie piersią
Karmienie butelką przebiega inaczej niż karmienie piersią

Ile powinno być mleka?

Podręczniki mówią o trzech godzinach - tyle powinna wynosić przerwa między kolejnymi posiłkami malucha. Niemowlęta nie zawsze jednak zachowują się tak, jak tego uczy podręcznik. Nie ma się czym przejmować, jeśli malec domaga się mleka co 2 godziny. To normalne, szczególnie w przypadku noworodków, które rzadko wypijają całą przygotowaną porcję.

Jeśli dziecko dopomina się mleka jeszcze częściej, postaraj się go nieco "przetrzymać" - ponoś, pokaż świat lub podaj wodę. I nie przejmuj się, jeśli twój smyk przesypia porę karmienia. Absolutnie go nie budź.

 

Co za dużo...

Mieszanki mleczne są kaloryczne, ale muszą dostarczyć dziecku energii oraz niezbędnych substancji odżywczych (kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych), aby mogło prawidłowo się rozwijać. Jeśli będziesz podawać maluchowi zdecydowanie za dużo mleka, możesz spowodować, że smyk już w kołysce nabawi się nadwagi. Dlatego nie traktuj podania butelki jako reakcji na płacz dziecka. Pamiętaj, że dzieci płaczą nie tylko z głodu. Czasem chce im się pić, mają mokrą pieluszkę, są znudzone albo zwyczajnie potrzebują bliskości. Jeśli więc od ostatniego karmienia minęła zaledwie godzina, a wcześniej maluch wypił swoją normalną porcję mleka, to raczej nie doskwiera mu głód. Lepiej poszukać innej przyczyny.

 

Może za mało

Masz wrażenie, że twój malec je za rzadko? Spokojnie, zanim stwierdzisz, że na pewno masz w domu małego niejadka, wybierz się do przychodni i zważ malucha. Bo nawet jeśli malec nie głodnieje częściej niż co 4 godziny, a dobrze przybiera na wadze, to nie ma powodów do zmartwień. Widać taka jego uroda. Nie warto się także przejmować tym, że smyk nie zawsze zjada taką samą porcję mleka. Przecież i ty nie zawsze masz taki sam apetyt prawda? Pozwól na to i maluchowi!

 

Pamiętaj

W przypadku karmienia sztucznego nie działa zasada karmienia na żądanie. Warto wiedzieć, że mieszanki zawierają półtora razy więcej białka niż naturalny pokarm mamy i są nieco wolniej trawione. Częstsze karmienie mogłoby niepotrzebnie obciążać mały brzuszek smyka.

Sprawdź 10 powodów płaczu niemowlaka.

Tematy: karmienie butelką, mieszanki dla niemowląt, mleko w diecie dziecka

Komentarze