Dwoje przy piersi

Ocena: 4.35/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Także bliźnięta możesz wykarmić swoim mlekiem. I choć to nie lada wyzwanie, warto je podjąć. Co będzie ci potrzebne? Jakie pozycje wybrać?

Zapisuj w zeszycie, o której godzinie i przez ile minut piło każde z bliźniąt.
Zapisuj w zeszycie, o której godzinie i przez ile minut piło każde z bliźniąt.

Karmienie bliźniąt wyłącznie piersią wymaga od mamy samozaparcia i dyscypliny. Przyda się także każda pomoc ze strony najbliższych. Noworodki należy karmić przynajmniej 8 razy na dobę. Jeden posiłek trwa zwykle 20 minut. Trzeba więc poświęcić tej czynności co najmniej 5 godzin na dobę!

 

Razem czy osobno?

Początkowo bliźnięta lepiej karmić na zmianę. Dzięki temu nauczą się poprawnie chwytać i ssać pierś. Poza tym, gdy są malutkie i nie trzymają jeszcze samodzielnie główki, przy równoczesnym karmieniu potrzebna jest pomoc dodatkowej osoby. Gdy nabierzesz już wprawy w karmieniu maluchów osobno, spróbuj karmić je jednocześnie. Pozwoli ci to zaoszczędzić ogromną ilość czasu.

Jeżeli zaś maluchy piją w różnym tempie, jedno ssie szybciej, drugie wolniej, lepiej podawać im pierś oddzielnie. Słabiej jedzącemu bliźniakowi trzeba poświęcić więcej uwagi, dostawiać pierwszego bądź karmić częściej. Czasem zdarza się, że jednoczesne ssanie obu piersi powoduje tak silne wydzielanie mleka, że jedno bądź oboje dzieci nie nadążają z połykaniem i krztuszą się. Wtedy też lepiej wstrzymać się na jakiś czas z karmieniem równoczesnym.

Niezbędnik mamy bliźniąt

Do karmienia dzieci przydadzą ci się:

 • kocyk,
 • zwykłe poduszki (do podłożenia sobie pod brzuch w czasie karmienia na boku, na leżąco i do podpierania maluchów),
 • stołeczek pod nogi,
 • poduszka w kształcie podkowy do karmienia bliźniąt. Pozwala ona na wygodne oparcie rąk w czasie karmienia, odciąża kręgosłup, a dzięki temu, że masz wolne dłonie, możesz podtrzymywać dzieci.

W jakiej pozycji karmić?

Na siedząco.

 • Pozycja spod pachy: dzieci leżą na kolanach, główkami zwrócone do siebie. Nóżki maluchów są skierowane w kierunku twoich pach. Główki i tułów dzieci są podtrzymywane.
 • Pozycja klasyczna "na krzyż": mama trzyma główki dzieci przy piersiach, nóżki skrzyżowane przed sobą.
 • Naprzemienna: jedno z dzieci karmione w pozycji klasycznej, drugie spod pachy.

Na leżąco.

 • Dwustronna: mama leży na wznak na łóżku, po jej obu stronach równolegle leżą dzieci buziami zwrócone do piersi. Możesz również spróbować karmić w tej pozycji w ułożeniu półleżącym, np. w szerokim fotelu podparta poduchami.

 

Gdy konieczne jest dokarmianie

Jeżeli nie udaje ci się karmić dzieci równocześnie, a karmienie naprzemienne trwa zbyt długo, możesz spróbować odciągać swój pokarm i serwować go bliźniakom. Możesz podawać maluchom butelkę lub karmić je za pomocą kroplomierza z plastikową końcówką, łyżeczką, specjalnym kubeczkiem.

Uwaga! Jeżeli najpierw dostawiasz dziecko do piersi, a potem podajesz mu jeszcze butelkę, pozwól, aby niemowlakowi odbiło się w trakcie karmienia. Gdy maluch wierci się w czasie posiłku, powodem jego niezadowolenia może być połknięte powietrze. Po odbiciu może spokojnie kontynuować posiłek.

 

Dobra mama to szczęśliwa mama

Są mamy, którym udawało się karmić bliźnięta tylko piersią przez pełne 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, że ta decyzja należy do ciebie. Nie pozwól się zmuszać, np. lekarzowi, do karmienia wyłącznie naturalnie, nie ulegaj też innym naciskom (np. babciom, które radzą, by jak najszybciej dać malcom mleko modyfikowane). Postaraj się sama ocenić, czy masz wystarczająco dużo siły i wsparcia, żeby karmić maluchy wyłącznie piersią. Mleko mamy to najlepszy pokarm, ale jeżeli naturalne karmienie i odciąganie jest dla ciebie zbyt męczące, bardzo się denerwujesz - zrezygnuj. Pamiętaj, że dokarmiając lub karmiąc maluchy mieszankami, nie oblewasz egzaminu z macierzyństwa. Maluchy wyczuwają twój nastrój, a dla nich najważniejsza jest spokojna, zdrowa i pogodna mama.

 

Nasze rady:

 • Przydzielaj każdemu dziecku pierś na cały dzień, następnego dnia zamieniaj strony.
 • Spróbuj uporządkować swój dzień. Zapisuj w zeszycie, o której godzinie i przez ile minut piło każde z bliźniąt.
 • Jeżeli karmisz jedno z dzieci, nakarm i drugie. Pozwoli to z czasem ustalić zbliżone godziny karmienia, snu i czuwania, dzięki czemu zaoszczędzisz czas.
Tematy: karmienie piersią, karmienie bliźniąt, mleko modyfikowane, karmienie butelką, karmienie piersią bliźniąt

Komentarze