Dokarmianie niemowlęcia

Ocena: 4.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy rozpocząć dokarmianie niemowlęcia mlekiem modyfikowanym? Ile mleka podawać na początku? Jakie są rodzaje mleka? Przeczytaj, co jest potrzebne do dokarmiania dziecka!

Resztki niewypitego mleka wylej – nigdy nie podgrzewaj tego, co zostało.
Resztki niewypitego mleka wylej – nigdy nie podgrzewaj tego, co zostało.

Decyzja o dokarmianiu dziecka winna być podjęta w konsultacji z pediatrą. Należy rozróżnić dokarmianie od rozszerzania diety, które rozpoczyna się zwykle w drugim półroczu życia dziecka. Próbowanie nowych pokarmów stałych to kolejny krok w rozwoju niemowlęcia, natomiast dokarmianie mlekiem modyfikowanym wcale nie musi być konieczne. Nie każde dziecko musi być dokarmiane.

Jakie są najczęstsze powody dokarmiania niemowlaków?

 • Stale jest głodny. Dzieci karmione piersią rzeczywiście częściej wymagają przystawiania, co wynika z faktu, że mleko mamy jest lekkostrawne i łatwiej przyswajalne. Maluch szybciej robi się głodny, co niekiedy męczy mamę.
 • Za mało mleka/za chude mleko. Wiele młodych mam słyszy, że skoro ich dziecko tak często żąda karmienia, to znaczy, że ich mleko jest słabe jakościowo. Słyszą także, że gdyby wprowadziły mieszankę, to dziecko najadłoby się, a mama wyspała się i odpoczęła.
 • Mama idzie do pracy. Jeśli mama musi wracać do pracy po urlopie macierzyńskim i postanawia nie dokarmiać dziecka swoim odciągniętym mlekiem, wprowadza się mleko modyfikowane.
 • Choroba. Zdarza się, że mama musi przyjmować leki, które uniemożliwiają karmienie piersią. Wtedy konieczne jest dokarmianie niemowlęcia mieszanką.
 • Słaby przyrost wagi. Jeśli maluch słabo przybiera na wadze, lekarz decyduje o karmieniu mlekiem modyfikowanym.

 

Jaka mieszanka?

O rodzaju mleka podawanego dziecku decyduje pediatra, nie wybieraj mieszanki sama. Mleko musi być dostosowane do potrzeb, wieku i preferencji niemowlęcia. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów mieszanek:

 • Mleko modyfikowane. Do jego produkcji używa się mleka krowiego, przy czym modyfikowanie polega na zbliżeniu gotowego produktu - w mniejszym lub większym stopniu - do mleka kobiecego. Dodaje się witaminy, składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe, pre- i probiotyki.
 • Mleko HA (hipoalergiczne) jest wskazane dla dzieci, których najbliższa rodzina jest obciążona alergią, istnieje zatem dużo ryzyko, że również niemowlę na nią zachoruje.
 • Hydrolizat mlekowy, preparaty mlekozastępcze i mieszanki elementarne są zalecane dla maluchów z wykrytą alergią na białka mleka krowiego. Białka serwatkowe lub kazeinowe zostały w nich rozdrobnione na małe cząstki lub nawet aminokwasy, przez co nie wywołują alergii. Można je kupić tylko na receptę.
 • Mleko R - zagęszczone kleikiem ryżowym lub gryczanym, dzięki czemu jest bardziej sycące. Przeznaczone dla niemowląt z dużym apetytem.
 • Mleko AR zawiera dodatek skrobi ziemniaczanej, mączki z chleba świętojańskiego i jest przeznaczone dla maluchów z refluksem żołądkowo-przełykowym. Zawarte w nim dodatki utrudniają cofanie się i ulewanie posiłku.
 • Mleka smakowe - jeśli dziecko niechętnie pije zwykłą mieszankę modyfikowaną, być może zasmakuje w mleku waniliowym lub owocowym.

 

Ile mleka dla dziecka?

Ilość przeznaczonego dla dziecka mleka dobiera pediatra. Mieszankę w proszku odmierzaj dokładnie załączoną miarką, wyrównując poziom nożem. Następnie dokładnie odmierz przegotowaną wodę. Butelki przygotowuj dokładnie według instrukcji producenta. Nie "poprawiaj" mieszanki poprzez dodawanie cukru lub wsypanie większej ilości mieszanki - będzie zbyt ciężkostrawna i wysokokaloryczna. Resztki niewypitego mleka wylej - nigdy nie podgrzewaj tego, co zostało - mieszanka szybko się psuje i spożycie resztek grozi wystąpieniem biegunki.

Odpowiednia higiena

Przed przygotowaniem mieszanki dokładnie umyj ręce. Sterylizuj dokładnie butelki, smoczki, nakrętki. Także po karmieniu od razu wypłucz potrzebne akcesoria, ponieważ zaschnięte resztki trudniej usunąć. Butelki można myć ręcznie zwykłą szczotką do butelek, na specjalne zestawy do niemowlęcych butelek szkoda wydawać pieniądze. Po myciu butelki i smoczki suszymy na papierowych ręcznikach, postawione do góry dnem.

Jeżeli maluch nie ma sześciu miesięcy, pamiętaj o wyjaławianiu sprzętu - smoczki, butelki, nakrętki gotuj przez trzy minuty we wrzącej wodzie.

Czy niemowlaka można karmić mlekiem krowim? Mówi pediatra:

Tematy: dokarmianie, mleko modyfikowane, mieszanki dla niemowląt, mleko HA, mleko R

Komentarze