Dieta karmiącej mamy

Ocena: 3/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Myślisz, że powinnaś żywić się wyłącznie chlebem i wodą, bo tak wiele produktów może wywołać u maluszka niemiłe dolegliwości? Jesteś w błędzie. Karmiąca mama może jeść naprawdę niemal wszystko. Przekonaj się sama.

Do końca 1. roku życia niemowlę karmione piersią powinno dostawać mleko mamy "na żądanie". Fot. Shutterstock
Do końca 1. roku życia niemowlę karmione piersią powinno dostawać mleko mamy "na żądanie".

Jest kilka produktów na cenzurowanym. Jeśli już je poznasz, wystarczy, że bardzo ostrożnie, powoli i stopniowo będziesz je wprowadzała do diety i obserwowała, jak reaguje na nie niemowlę. Jeśli pojawią się jakieś dolegliwości, przestaniesz je jeść. Co może wzbudzić twój niepokój? Symptomem, że dziecko źle toleruje jakiś składnik twojej diety jest m.in. wysypka, ból brzuszka, biegunka czy po prostu kiepskie samopoczucie dziecka (jest płaczliwe). Po wykluczeniu tych produktów ze swojej diety, ponownie spróbuj je zjeść po kilku tygodniach i znówuważnie obserwuj malca.

 

Fasolka i groszek

Choć marzą ci się gołąbki, nawet nie dopuszczasz do siebie myśli, że mogłabyś je zjeść? Dlaczego? Bo kapusta jest wzdymająca. Podobnie jak kalafior, fasola i groch. I od razu kreślisz w głowie czarny scenariusz rozkrzyczanego z powodu bólu brzuszka dziecka. Spokojnie, to prawda, te warzywa są wzdymające. Ale nie ma żadnych naukowych dowodów, że działają na dziecko identycznie jak na ciebie. Szkoda wiec rezygnować z tych warzyw, bo są bardzo zdrowe - zawierają wiele cennych witamin i soli mineralnych. Jeśli zjedzenie przez ciebie fasolki po bretońsku niemowlę przepłaci bólem brzuszka, dopiero wtedy na jakiś czas zrezygnuj z tego posiłku.

Czytaj też: Niezbędnik karmiącej mamy

 

Czekolada i orzeszki

Jest kilka produktów niesłusznie wykluczanych z diety mamy karmiącej z powodu tego, że są silnymi alergenami. Jednak to, że stoją za uczuleniami u dzieci i dorosłych nie oznacza, że wywołają alergię u twojego karmionego naturalnie maluszka. Nie rezygnuj więc z orzeszków, bo są bombą witaminową i skarbnicą mikroelementów. Jedz je i przyglądaj się dziecku, jak na nie reaguje. Do objawów uczulenia należy wysypka, kolka, zielona kupka. Bądź szczególnie czujna, jeśli w twojej rodzinie są alergicy. Zapamiętaj, że do silnych alergenów należą też cytrusy, truskawki.

 

Kawa i herbata

To prawda, ze względu na zawartość pobudzającej teiny i kofeiny powinnaś ograniczyć te napoje. Ale nie musisz całkowicie z nich zrezygnować. Dziennie możesz wypić dwie filiżanki słabej kawy lub pięć herbaty. Nadmiar tych napojów w twojej diecie nie zaszkodzi dziecku, a jedynie może wywołać w nim niepokój i być przyczyna bezsennej nocy. Pomyśl nad zastąpieniem małej czarnej kawą bezkofeinową lub zbożową.

Posłuchaj, co doradca laktacyjny mówi na temat wpływu używek w okresie karmienia piersią.

Czytaj też: Zakazane w czasie karmienia piersią 

 

Alkohol

Absolutnie nie wolno ci pić alkoholu. Napoje wyskokowe przenikają do twojego pokarmu. Jeśli skusisz się na lampkę wina, ten alkohol będzie piło także twoje niemowlę. Dzieci mam nadużywających "procentów" gorzej się rozwijają, a w ich układzie nerwowym dochodzi do nieodwracalnych zmian, które ujawnią się w przyszłości.

Czytaj też: 5 praw karmiącej mamy

Tematy: dieta, karmienie piersią, dieta w czasie karmienia piersią

Komentarze