Czy kupić laktator? Zalety, wady, najlepsze modele

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niektóre z punktów wyprawki dla niemowlaka mogą wzbudzać wątpliwości – najlepszym tego przykładem jest laktator. Czy urządzenie, zazwyczaj dość drogie, rzeczywiście jest aż tak potrzebne? W jakich sytuacjach szczególnie się sprawdza? Czy warto spakować je do szpitalnej torby? Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy, jaki laktator jest najczęściej polecany przez doświadczone mamy.

Czy kupić laktator? W jakich sytuacjach jest zazwyczaj potrzebny?

Jeśli planujesz przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi, to może ci się wydawać, że zakup laktatora to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Musisz jednak pamiętać, że istnieje wiele korzyści z posiadania urządzenia – pomaga on na przykład wtedy gdy:

  • Pojawia się nawał pokarmu

W pierwszych dniach po porodzie pojawia się nawał pokarmu – mleka jest tak dużo, że dziecko nie jest w stanie opróżnić piersi. To z kolei skutkuje ich bólem i napięciem. Skorzystanie z laktatora przynosi wówczas ogromną ulgę. Z uwagi na to, że nawał pokarmu następuje zazwyczaj jeszcze w szpitalu, warto wziąć urządzenie ze sobą.

  • Pojawia się konieczność wyjścia z domu bez dziecka

Nie chodzi tylko o poprawienie sobie nastroju i wyjście do fryzjera czy kosmetyczki. Musisz wziąć pod uwagę także inne okoliczności – jak choćby konieczność udania się do dentysty albo do lekarza na kontrolę po porodzie. Biorąc pod uwagę fakt, że noworodki i niemowlęta mają jeszcze niewykształconą odporność i są podatne na infekcje wirusowe oraz bakteryjne, lepiej nie zabierać ich do tego typu miejsc.

  • Dziecko urodzi się przed terminem

W Polsce kończy się przedwcześnie 6% porodów. Dzieci te szybciej się rozwijają, jeśli regularnie otrzymują mleko matki. W licznych przypadkach – zwłaszcza gdy maluch jest skrajnym wcześniakiem, można dostarczać je tylko dzięki laktatorowi.

  • Pojawiają się wątpliwości co do tego, czy dziecko się najada

Młodzi rodzice niemal zawsze obawiają się, czy ich dziecko przyjmuje odpowiednie ilości pokarmu. Dzięki laktatorowi łatwo można to sprawdzić. Dla przykładu gdy 3-tygodniowy malec wypija 150 ml mleka sześć razy na dobę, to oznacza to, że przyczyną płaczu raczej nie jest głód. A to naprawdę cenna informacja.

  • Pojawią się problemy z karmieniem naturalnym

Karmienie piersią nie zawsze przebiega tak jak w wyobrażeniach. Może się okazać, że dziecko nie radzi sobie z chwytaniem brodawki albo występują inne komplikacje. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z karmienia – dziecko może przecież otrzymywać mleko mamy w butelce.

Jaki laktator wybrać?

Choć oferta laktatorów jest bardzo bogata, zasadniczo można podzielić je na dwie grupy: urządzenia ręczne (mechaniczne) oraz elektryczne.

Laktator mechaniczny wprawiany jest w ruch poprzez rytmiczne naciskanie „rączki” – czyli przez ręczne pompowanie. Do jego zalet należą: niska cena, prostota działania, możliwość korzystania bez dostępu do prądu czy bez baterii, a także cicha praca.

Główną wadą tego typu urządzeń jest natomiast fakt, że ręczne pompowanie jest zwyczajnie męczące i długotrwałe.

Z uwagi na powyższe wiele kobiet decyduje się na nowoczesne laktatory elektryczne. Umożliwiają ściągnięcie dużych ilości mleka bez żadnego wysiłku, mają różne programy – dzięki czemu można dopasować je do własnych potrzeb, oszczędzają też cenny czas.

Na co zwrócić uwagę, kupując laktator?

Mnogość ofert laktatorów może przytłoczyć. Decyzja stanie się łatwiejsza, gdy weźmiesz pod uwagę kilka najważniejszych cech urządzenia:

  • Różne programy i rytmy pracy

Pracę dobrego laktatora można regulować między innymi pod kątem prędkości. Warto też upewnić się, czy naśladuje on naturalny rytm ssania dziecka – to zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z laktacją.

  • Różne tryby pracy

Laktator powinien pracować na baterie oraz na prąd. Dobrze byłoby także, gdyby dzięki odpowiednim akcesoriom można było go zmienić w laktator ręczny.

  • Podkładka stabilizująca

Ostatni punkt może wydawać się mało istotny. Nie ma jednak nic bardziej irytującego, niż wylanie się mleka od razu po jego ściągnięciu. Wybierz więc laktator, który ma odpowiednią podkładkę, dzięki której świeży pokarm możesz odłożyć na chwilę w dowolne miejsce.

 

Bibliografia:

  1. Cave Simone , Fertleman Caroline, „Twoje niemowlę. Tydzień po tygodniu”, wyd. K.E.Liber, 2011
  2. Barbara Falenta, „Mamy dla Mamy”, wyd. Mamy dla Mamy, 2018

Komentarze