Czy warto kupić laktator? Rodzaje laktatorów

Niektóre z punktów wyprawki dla niemowlaka mogą wzbudzać wątpliwości – najlepszym tego przykładem jest laktator (inaczej: odciągacz pokarmu). Czy urządzenie, zazwyczaj dość drogie, rzeczywiście jest aż tak potrzebne? W jakich sytuacjach szczególnie się sprawdza? Czy warto spakować je do szpitalnej torby? Odpowiadamy na te pytania i podpowiadamy, jaki laktator jest najczęściej polecany przez doświadczone mamy.

Czy kupić laktator? W jakich sytuacjach jest zazwyczaj potrzebny?

Jeśli planujesz przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi, to może ci się wydawać, że zakup laktatora to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Musisz jednak pamiętać, że istnieje wiele korzyści z posiadania urządzenia.

Pomaga on na przykład wtedy, gdy:

  • Pojawia się nawał pokarmu

W pierwszych dniach po porodzie pojawia się nawał pokarmu – mleka jest tak dużo, że dziecko nie jest w stanie opróżnić piersi. To z kolei skutkuje ich bólem i napięciem. Skorzystanie z laktatora przynosi wówczas ogromną ulgę. Z uwagi na to, że nawał pokarmu następuje zazwyczaj jeszcze w szpitalu, warto wziąć urządzenie ze sobą i poradzić sobie z nadmiarem pokarmu.

Z drugiej strony, laktatory mogą być również używane na pobudzenie laktacji – systematyczne odciąganie mleka powoduje regularną jego produkcję.

Na koniec, laktator może też pomóc utrzymać laktację, gdy są problemy z naturalnym karmieniem dziecka.

Czytaj też: Jaki prezent kupić młodej mamie?

  • Pojawia się konieczność wyjścia z domu bez dziecka

Nie chodzi tylko o poprawienie sobie nastroju i wyjście do fryzjera czy kosmetyczki. Musisz wziąć pod uwagę także inne okoliczności – jak choćby konieczność udania się do dentysty albo do lekarza na kontrolę po porodzie. Biorąc pod uwagę fakt, że noworodki i niemowlęta mają jeszcze niewykształconą odporność i są podatne na infekcje wirusowe oraz bakteryjne, lepiej nie zabierać ich do tego typu miejsc. W takich sytuacjach laktator jest niezbędny do odciągania pokarmu.

  • Dziecko urodzi się przed terminem

W Polsce kończy się przedwcześnie 6% porodów. Dzieci te szybciej się rozwijają, jeśli regularnie otrzymują mleko matki. W licznych przypadkach – zwłaszcza gdy maluch jest skrajnym wcześniakiem, można dostarczać je tylko dzięki laktatorowi.

  • Pojawiają się wątpliwości co do tego, czy dziecko się najada

Młodzi rodzice niemal zawsze obawiają się, czy ich dziecko przyjmuje odpowiednie ilości pokarmu. Dzięki laktatorowi łatwo można to sprawdzić. Dla przykładu gdy 3-tygodniowy malec wypija 150 ml mleka sześć razy na dobę, to oznacza to, że przyczyną płaczu raczej nie jest głód. A to naprawdę cenna informacja.

  • Pojawią się problemy z karmieniem naturalnym

Karmienie piersią nie zawsze przebiega tak jak w wyobrażeniach. Może się okazać, że dziecko nie radzi sobie z chwytaniem brodawki albo występują inne komplikacje. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z karmienia – dziecko może przecież otrzymywać mleko mamy w butelce.

Jaki laktator wybrać?

Choć oferta laktatorów jest bardzo bogata, zasadniczo można podzielić je na dwie grupy: laktatory ręczne (mechaniczne) oraz laktatory elektryczne.

Laktator mechaniczny wprawiany jest w ruch poprzez rytmiczne naciskanie „rączki”. Odciąganie pokarmu odbywa się więc przez ręczne pompowanie. Do jego zalet należą: niska cena, prostota działania, możliwość korzystania bez dostępu do prądu czy bez baterii, a także cicha praca.

Główną wadą tego typu urządzeń jest natomiast fakt, że ręczne pompowanie jest zwyczajnie męczące i długotrwałe.

Z uwagi na powyższe wiele kobiet decyduje się na nowoczesne laktatory elektryczne. Umożliwiają one ściągnięcie dużych ilości mleka bez żadnego wysiłku. Laktator elektryczny ma różne programy – dzięki czemu można dopasować go do własnych potrzeb, oszczędzając też cenny czas.

Na co zwrócić uwagę, kupując laktator?

Mnogość ofert laktatorów może przytłoczyć. Decyzja stanie się łatwiejsza, gdy weźmiesz pod uwagę kilka najważniejszych cech urządzenia, jak: różne programy i rytmy pracy, różne tryby pracy, podkładka stabilizująca.

  • Różne programy, rytmy pracy i regulacja siły ssania

Pracę dobrego laktatora można regulować między innymi pod kątem prędkości i siły ssania. Warto też upewnić się, czy naśladuje on naturalny rytm ssania dziecka – to zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z laktacją.

  • Różne tryby pracy

Elektryczne laktatory powinny pracować na baterie oraz na prąd. Dobrze byłoby także, gdyby dzięki odpowiednim akcesoriom można było go zmienić w laktator ręczny.

  • Podkładka stabilizująca

Ostatni punkt może wydawać się mało istotny. Nie ma jednak nic bardziej irytującego, niż wylanie się mleka od razu po jego ściągnięciu. Wybierz więc laktator, który ma odpowiednią podkładkę, dzięki której świeży pokarm możesz odłożyć na chwilę w dowolne miejsce.

  • Dodatkowe akcesoria

Laktatory mają w zestawie dodatkowe elementy, różniące się od rodzaju produktu. Są to np.: worki do przechowywania pokarmu, wkładki laktacyjne, smoczek, lejek.

Bibliografia

 
  1. Cave Simone, Fertleman Caroline, „Twoje niemowlę. Tydzień po tygodniu”, wyd. K.E.Liber, 2011
  2. Barbara Falenta, „Mamy dla Mamy”, wyd. Mamy dla Mamy, 2018
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.07.2023

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Odciąganie pokarmu

 

Pierwszy posiłek dla niemowlęcia

 

11 błędów karmiącej mamy

 

Warzywa strączkowe w diecie dziecka

 

Nauka jedzenia nożem i widelcem u dziecka

 

Przepisy na Wigilię dla karmiącej mamy

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

 

Zupy warzywne dla dziecka – jakie i kiedy?