Czy dziecko się najada

Ocena: 1.36/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli ty też zadajesz sobie to pytanie, nie martw się. Robi to wiele świeżo upieczonych mam. Na szczęście w większości przypadków okazuje się, że smyk na pełen brzuszek. Jak to sprawdzić? Podpowiadamy!

U dzieci karmionych butelką łatwiej kontrolować ilość spożywanego pokarmu
U dzieci karmionych butelką łatwiej kontrolować ilość spożywanego pokarmu

Płaczący noworodek to nic dziwnego. Wiedzą to na pewno mamy, które mają już kilkoro dzieci. Jednak te, które dopiero debiutują w swej roli, zwykle stresują się każdym piśnięciem maluszka.

Często też kwilenie interpretują jako oznakę głodu. Aby was uspokoić, drogie mamy, podpowiadamy, jak poznać, że dziecko jest najedzone.

 

Malec karmiony naturalnie

Niestety, nie da się obliczyć, ile mleka jest w piersiach. To maluch, ssąc, decyduje, ile powstanie pokarmu. Mimo to można poznać, czy dziecko dostaje tyle mleka, ile potrzebuje. Na początek warto zaznaczyć, że niemowlę powinno być karmione za żądanie. To znaczy, że powinnaś podawać mu pierś co najmniej co 3 godziny w ciągu dnia i co 4 nocą (8 karmień na dobę). Aby dziecko było najedzone, musi także dobrze ssać. Chodzi o to, by chwytał brodawkę z częścią otoczki, bo dopiero wtedy możesz mieć gwarancję, że mleko wypływa wystarczającym dla dziecka strumieniem. Przez 5-10 minut powinnaś słyszeć, jak malec połyka mleko (smyk ssie aktywnie, a nie przysypia przy piersi). Jeśli tak jest, to nie ma szans żeby malec był głodny. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na pieluszki malca. Noworodek i młodszy niemowlak powinien moczyć 6-7 pieluch na dobę i co najmniej 2 razy dziennie robić kupę. Co ciekawe, w przypadku tak maleńkiego dziecka czasem trudno jest poznać, czy pieluszka jest mokra. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, wsuń do niej chusteczkę higieniczną i sprawdź za jakiś czas, czy jest wilgotna. O tym, czy malec się najada będą świadczyć także twoje piersi - przed karmieniem powinny być wyraźnie pełniejsze niż po karmieniu.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią.

 

Malec karmiony sztucznie

Z takim smykiem jest nieco łatwiej, bo możesz dokładnie obliczyć, ile mleka wypija dziennie, i ocenić, czy to wystarczająca dla dziecka ilość. Podręczniki mówią, że noworodki powinny zjadać dziennie 7 porcji mleka początkowego, po 90-100 ml każda. W drugim miesiącu jednorazowa porcja mleka zwiększa się do 110-130 ml na jeden posiłek. Potraktuj jednak te wytyczne tylko jak dane statystyczne i nie przejmuj się, jeśli twój malec zjada nieco mniej lub odrobinę więcej. Jeśli dziecko jest po posiłku spokojne, nie płacze, to znaczy, że się najadło.

Pediatra radzi, jak rozszerzać dietę niemowlaka.

 

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy malec się najada (czy zjada tyle, ile trzeba), jest kontrolowanie jego wagi. Jeśli waga wzrasta, to znaczy, że wszystko jest w porządku - dziecko zjada tyle, ile trzeba. Przez pierwsze trzy miesiące waga dziecka powinna podnosić się od 600-700 g do kilograma na miesiąc (szczególnie w przypadku dzieci na butelce), potem od 4. do 6. miesiąca tempo wzrostu maleje do 400-500 g miesięcznie.

Tematy: karmienie, karmienie piersią, waga niemowlaka, karmienie butelką

Komentarze