Czego nie powinno jeść dziecko?

Ocena: 3.46/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Choć twój maluch nie jest już niemowlakiem i masz wrażenie, że może jeść prawie wszystko, nadal musisz uważać na jego menu. Oto lista produktów, których, mimo pokus, powinnaś unikać, jeśli chcesz, by twój malec zdrowo rósł.

Zamiast słodyczy podawaj dziecku owoce - świeże i suszone
Zamiast słodyczy podawaj dziecku owoce - świeże i suszone

Niezdrowe przekąski

Chipsy

To niekwestionowany numer jeden wśród szkodliwych pseudo-smakołyków. Są bardzo tłuste, słone, pełne sztucznych dodatków i konserwowane chemicznie. To wszystko sprawia, że tak naprawdę nigdy nie powinny gościć na stole i malucha, i starszaka. Chipsy sprzyjają nadwadze, powodują zaparcia, a niektóre badania wskazują nawet, że mogą spowodować ujawnienie się nowotworów. Poza tym zawierają masę sodu, który niepotrzebnie obciąża nerki smyka.

 

Coś zamiast: Proponuj maluchowi suszone owoce (możesz zrobić je sama), lub specjalne zdrowe chipsy - np. marchewkowe, buraczkowe lub chrupki kukurydziane.

 

Cukierki, lizaki

Choć często reklamowane są jako pełne witamin i mikroelementów, niezawierające tłuszczu i w sam raz dla smyka, to niestety, te wszystkie slogany są bez pokrycia. Kolorowe lizaczki, cukierki i żelki to tak naprawdę nic innego, jak tylko utwardzony i aromatyzowany cukier, który sprawi, że malec nie będzie chciał jeść nic innego (cukier uzależnia!) i dodatkowo zaszkodzi zębom malca.

Coś zamiast: Podawaj maluchowi owoce - suszone i świeże i bakalie, które doskonale zastąpią żelki (np. rodzynki, daktyle).

 

 

Napoje gazowane

Są słodkie i pełne chemii. Ostatnie badania wskazują także, że wypicie dziennie szklanki napoju gazowanego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy o 1/4, a otyłości o 1/3. Po co więc ryzykować? Poza tym mogą powodować u malucha wzdęcia.

Coś zamiast: podawaj maluchowi wodę mineralną samą lub z domowym sokiem, soki bez cukru, herbatki ziołowe. Jeśli tylko się postarasz i np. udekorujesz atrakcyjnie szklankę, w której maluch pije, takie napoje będą doskonałą konkurencją dla np. coli.

 

Fast-food

To prawdziwa kopalnia tłuszczów (np. 100 g frytek ma aż 560 kcal, a ta sama ilość ugotowanych ziemniaków - tylko 60). Dużo też można mówić o jakości tłuszczów - olej wykorzystywany jest do wielokrotnego smażenia, co powoduje, że powstają w nim wyjątkowo szkodliwe, rakotwórcze substancje. Mięso wykorzystywane do przyrządzenia hamburgera często niewiele ma tak naprawdę wspólnego z mięsem (to mielonka kiepskiej jakości). Fast-foody nie służą i dorosłym, i dzieciom.

Coś zamiast: zrób sama domowy fast-food. Zamiast mielonki mięsnej użyj fileta z kurczaka, zamiast majonezu jogurtu naturalnego, np. z czosnkiem. Do tego wszystkiego porcja warzyw  z dipem.

 

Szkodliwe dodatki

 

Aspartam (słodzik)

To sztuczna substancja słodząca. Aspartam zawierają niskokaloryczne jogurty, napoje gazowane, gumy do żucia, słodziki, ketchupy i ciastka bez cukru, napoje, kakao błyskawiczne. Na opakowaniach tych produktów powinno być napisane, że zawierają aspartam lub powienien pojawić się symbol: E 951. Ostatnie badania nie zostawiają na  aspartamie suchej nitki. W niewielkich stężeniach powoduje silne bóle głowy, rozdrażnienie, stany lękowe, a jeśli jest jedzony regularnie, wywołuje nowotwory.

Coś zamiast: najlepiej nie słodzić, a jeśli już, to fruktozą, glukozą lub miodem czy sokiem własnej roboty.

 

Glutaminian sodu

To przede wszystkim wyjątkowo silny alergen. Poza tym, ostatnie badania wskazują, że znacznie zwiększa ryzyko niektórych chorób cywilizacyjnych, np. otyłości, nadciśnienia, a także spożywany często nie służy oczom (uszkadza siatkówkę!). Znajdziesz go w warzywnych przyprawach, kostkach rosołowych, gotowych daniach w proszku.

Coś zamiast: postaw na zioła w kuchni, ich aromat doskonale zastąpi wzmacniacze smaku!

 

 

Twarde margaryny

Mowa o margarynach w kostce, najczęściej używanych do smażenia lub pieczenia. Tego typu tłuszcze zawierają wyjątkowo szkodliwe izomery trans. Nie wolno ich podawać ani maluchom, ani kobietom w ciąży (izomery przenikają przez łożysko i mogą powodować zaburzenia wzrostu płodu).

Coś zamiast: do ciast używaj oleju dobrej jakości albo oliwy. Do smarowania chleba najlepiej masła.

Czytaj też: Nowe zasady żywienia niemowląt karmionych piersią i sztucznym mlekiem

Tematy: dieta, fast-food, chipsy, margaryny, aspartam, zakazane produkty w diecie dziecka

Komentarze