Co może jeść roczne dziecko – dieta niemowlaka

Ocena: 4.74/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dieta rocznego dziecka może zawierać większość produktów, które znajdują się w zdrowej diecie dorosłego. Posiłki niemowlaka powinny być lekkostrawne i przygotowywane z wysokiej jakości produktów. W jadłospisie rocznego dziecka powinny znajdować się zatem różne rodzaje mięs, nabiał czy ryby. Umiejętne rozszerzanie diety niemowlaka pomoże wyrobić mu pożądane nawyki żywieniowe.

Żywienie niemowlaka – co może jeść roczne dziecko?

 

Dieta rocznego dziecka w dużej mierze wygląda jak dieta osoby dorosłej odżywiającej się zdrowo. W tym czasie posiłki powinny mieć już grudki i kawałki do gryzienia, a nie konsystencję papki. Jadłospis rocznego dziecka powinien być lekkostrawny, oparty na świeżych produktach wysokiej jakości bez konserwantów, barwników, aromatów i innych dodatków. Im bliżej natury, tym lepiej. Co może jeść roczne dziecko?

  • Warzywa – lokalne i sezonowe, świeże lub gotowane podawane w małych kawałkach.
  • Owoce – sezonowe świeże i suszone niesiarkowane.
  • Pełne ziarna zbóż – kasze, płatki zbożowe, ryż. Najlepiej wprowadzać zboża glutenowe najpóźniej jak to możliwe.
  • Mięso – indyk, królik, cielęcina i inne ze sprawdzonych źródeł gotowane, duszone i pieczone.
  • Ryby – najlepiej nie hodowlane, a żyjące dziko, dobrze wyfiletowane.
  • Nabiał – nie z przemysłowych mleczarni, jak najbardziej naturalny.

To jednak nie wszystko. Roczne dziecko powinno jeść zmielone na mąkę orzechy, pestki i nasiona. Należy podawać małymi porcjami, bo mogą alergizować. Zaleca się, by dieta niemowlaka zawierała nasiona roślin strączkowych (moczone, gotowane i miksowane na puree) oraz tłuszcze – masło, olej kokosowy, olej lniany, oliwa z oliwek.

 

Menu rocznego dziecka – czego nie podawać niemowlakowi?

 

Produkty w jadłospisie niemowlaka pod koniec pierwszego roku życia dziecka są bardzo podobne do tych w diecie dorosłego, co jednak nie oznacza, że dziecko może jeść dokładnie to samo, co rodzice. Dania dziecka powinny być łatwostrawne, żeby nie doprowadzić do zaparć i bólu brzucha. Należy unikać smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu. Nie przyprawiać ostro, słono ani słodko, tylko używać łagodnych ziół, aby wydobywać rzeczywisty smak potraw i uczyć dziecko subtelnych smaków. Im później pozna wyraziste smaki charakterystyczne dla śmieciowego jedzenia, tym lepiej.

Dziecko nie powinno dostawać słodyczy codziennie. Najlepiej, aby pojawiały się one okazjonalnie i by były przygotowane samodzielnie z wysokiej jakości produktów. Gotowe, sklepowe słodycze w ogóle nie powinny gościć w diecie rocznego dziecka. Częste jedzenie słodyczy grozi wieloma chorobami i niechęcią do innych smaków.

Do picia nie należy podawać słodkich napojów ani soków owocowych. Pół szklanki soku to równowartość porcji owoców. Dziecko powinno pić wodę, herbatki ziołowe, ewentualnie domowy niesłodzony kompot.

 

Neofobia – dziecko nie chce jeść 

 

Czas do drugiego roku życia dziecka to najlepszy okres, aby nauczyć je jedzenia różnorodnych pokarmów i otwartego próbowania nowości. Roczny maluch chłonie otaczającą go rzeczywistość i jeszcze nie neguje. W przeciwieństwie do większości dwulatków, u których pojawia się neofobia – niepewność i niechęć do próbowania i spożywania nowych pokarmów, która prawdopodobnie uwarunkowana jest ewolucyjnie. Neofobia miała chronić naszych przodków przed zatruciem nieznanym pożywieniem, a obecnie w zachowaniu małych dzieci przekłada się na grymaszenie przy stole i odmawianie jedzenia.

Gdy starsze dziecko lub niemowlę nie chce jeść proponowanych przez rodziców posiłków, nie należy go zmuszać, ale łagodnie zachęcać. Nie wolno wciskać jedzenia dziecku na siłę, ale też nie dawać niczego w zamian. Aby maluch przekonał się do nowego smaku, nie wystarczą 2–3 próby. Produkt trzeba podsunąć dziecku nawet kilkanaście razy i w różnych postaciach. Porcje w diecie niemowlaka powinny być małe, aby nie straszyć i nie powodować presji. Lepiej dołożyć dziecku jedzenia, niż zabierać pełny talerz.

  

Rozszerzanie diety niemowlaka – ile i kiedy powinno jeść roczne dziecko? 

 

Żywienie niemowląt często odbywa się na żądanie (jednak coraz częściej odchodzi się od tego modelu na rzecz bardziej regularnego karmienia o stałych porach). Inaczej powinno być w przypadku rocznego dziecka. Najlepiej podawać maluchom pięć posiłków w ciągu dnia – 3 główne i 2 przekąski o stałych porach w około 3-godzinnych odstępach. Jeśli jest taka potrzeba, nie należy rezygnować z mleka matki. Dzieci lubią regularność. Dzięki niej uczą się odbierać z organizmu sygnały o głodzie i sytości.

Między zaplanowanymi posiłkami nie powinny pojawiać się żadne przekąski. Dzieci nauczone przekąszania nie są głodne w porze posiłków, odmawiają jedzenia i żywią się dużo mniej wartościowo, gdyż przekąski zwykle mają znikome wartości odżywcze. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, ale też nie dawać smakołyków w zamian. Lekki głód odczuwany w porze posiłku to pożądany stan. Dziecko chętniej próbuje wtedy nowości i zjada to, co jest dla niego przygotowane. Łatwiej też ocenia, kiedy jest już najedzone. Ile powinno ważyć roczne dziecko? Między 8 a 12 kg.

 

Przepisy dla rocznego dziecka – przykładowy jadłospis

 

  • Śniadanie

Kasza lub płatki gotowane na wodzie z owocami

II śniadanie

Kanapka z pieczywa na zakwasie z masłem, wędliną i warzywami LUB owoce

  • Obiad

Zupa jarzynowa z wkładką mięsną i łyżeczką masła LUB kotlecik z indyka z kaszą jaglaną oraz surówką z łyżeczką oliwy z oliwek

  • Podwieczorek

Domowe ciasto LUB budyń LUB owoc

  • Kolacja

Zupa warzywna z łyżeczką masła LUB gotowane warzywa polane masłem

 

Tematy: co może jeśc roczne dziecko, dieta niemowlaka, jadłospis niemowlaka, dieta rocznego dziecka, jadłospis rocznego dziecka

Komentarze