Alkohol a karmienie piersią

Ocena: 2.76/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Choć alkohol należy do produktów zdecydowanie niewskazanych w czasie karmienia piersią, może się zdarzyć, że mimo wszystko wypijesz lampkę wina albo kilka razy skusisz się na piwo. Sprawdź, jak wówczas zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka i jaka ilość alkoholu może mu zaszkodzić!

Alkohol przedostaje się w takich samych ilościach zarówno do twojej krwi, jak i do pokarmu.
Alkohol przedostaje się w takich samych ilościach zarówno do twojej krwi, jak i do pokarmu.

Czy wypity przeze mnie alkohol szkodzi dziecku karmionemu piersią?

Tak, i to zdecydowanie bardziej niż tobie, ponieważ wątroba niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzała i nie radzi sobie tak dobrze z metabolizowaniem alkoholu. Warto przy tym pamiętać, że po wypiciu np. jednej lampki wina ilość alkoholu, jaka przedostaje się do krwi kobiety, jest stosunkowo niewielka - przynajmniej dla organizmu dorosłego człowieka. Dokładnie tyle samo alkoholu jednak znajdzie się również w kobiecym pokarmie, więc to trochę tak, jakby maluch pił razem z tobą.

Co grozi dziecku, które wraz z matczynym mlekiem wypija także alkohol? Udowodniono, że niemowlęta pijących mam gorzej i krócej śpią, tracą apetyt (trudniej im prawidłowo ssać pierś), dziecku może też zacząć dokuczać ból brzucha, głowy, a większe ilości alkoholu zaburzają i opóźniają jego wzrost oraz rozwój.

Na ile alkoholowych drinków mogę sobie pozwolić?

Im mniej wypijesz, tym lepiej, bo mniejsze będzie też prawdopodobieństwo, że alkohol przedostanie się wraz z mlekiem do organizmu dziecka. Większa liczba wypitych przez ciebie drinków sprawi, że alkohol dłużej będzie utrzymywał się w twoim organizmie - nawet 7-9 godzin!

Twoje niemowlę przesypia całą noc i nie budzi się na nocne karmienie, więc postanowiłaś napić się więcej alkoholu wieczorem, przed snem? Zastanów się, czy będąc pod wpływem alkoholu, właściwie zaopiekujesz się dzieckiem - w nocy i nad ranem. Alkohol osłabi twoją czujność, możesz nie usłyszeć płaczu maleństwa albo nie zauważyć innych niepokojących objawów. Nigdy nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku, jeśli wcześniej piłaś alkohol!


Czy można bezpiecznie pić alkohol w czasie karmienia piersią?

Oczywiście najlepiej by było, gdybyś całkowicie zrezygnowała z picia alkoholu na czas karmienia dziecka piersią. Jeśli jednak już zdarzy ci się sięgnąć po drinka, odczekaj co najmniej 2-3 godziny, zanim zaczniesz karmić - w tym czasie alkohol powinien zostać usunięty z twojego organizmu. Pamiętaj jednak, że okres ten może się nieco wydłużyć, gdy wypijesz więcej, znaczenie mają również inne czynniki, takie jak twoja waga, dieta oraz sprawność metabolizmu.

Uwaga! Alkohol osiągnie najwyższe stężenie w twoim pokarmie po około 30-60 minutach od wypicia drinka - dziecko w żadnym wypadku nie powinno wówczas pić twojego mleka.

Co jeszcze możesz zrobić, by uchronić dziecko przed szkodliwym działaniem alkoholu?

  • Zanim wypijesz drinka, zjedz coś - mniej alkoholu przeniknie do twojej krwi, a więc także do pokarmu.
  • Drinka popij szklanką wody - zapobiegniesz odwodnieniu organizmu.
  • Jeżeli planujesz wypić drinka, zrób to zaraz po karmieniu - przed następnym przystawieniem do piersi alkohol zostanie już usunięty z pokarmu.
  • Przygotuj się do kolejnego karmienia, odciągając wcześniej mleko - będziesz mogła nakarmić nim dziecko, nawet jeśli chwilę przedtem wypijesz alkohol.

Czy picie piwa wzmaga laktację?

To dość popularny i często powtarzany mit. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że piwo bądź jakikolwiek inny alkohol pobudza laktację, wręcz przeciwnie - może zaburzyć twoją gospodarkę hormonalną i w efekcie zakłócić produkcję mleka.

Dlaczego więc niektóre kobiety obserwują nasilenie się laktacji po wypiciu piwa? Może to wynikać z faktu, iż pod wpływem niewielkiej ilości alkoholu mamy relaksują się i rozluźniają, a to z kolei wpływa pozytywnie na produkcję pokarmu. Taki sam efekt jednak możesz osiągnąć poprzez odpoczynek, wyciszenie i unikanie stresu - skorzystasz na tym i ty, i dziecko. Jak bezpiecznie pobudzać laktację? Sprawdź!

Ile pokarmu produkuje kobieta? Mówi doradca laktacyjny:

 

 

Tematy: alkohol, karmienie piersią, laktacja

Komentarze