Akcesoria butelkowej mamy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Półki sklepowe uginają się pod naporem akcesoriów potrzebnych mamom butelkowych dzieci. Spokojnie, nie musisz kupować wszystkiego. Wystarczy pięć rzeczy, by przyrządzenie i podanie mleka było proste.

Karmienie dziecka butelką oznacza konieczność zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria do karmienia
Karmienie dziecka butelką oznacza konieczność zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria do karmienia

Butelka

Przyda ci się większa (250 ml) i mniejsza (125 ml). W tej pierwszej będziesz podawać maluszkowi mleka i kaszki, a w drugiej wodę, soki i herbatki.

 

Od razu zdecyduj się, czy chcesz podawać szeroką butelkę czy wąską. Szeroką poleca się mamom, które nadal karmią dzieci naturalnie, ponieważ smoczek pasujący do takiej butelki także jest dość szeroki, a więc malec musi ssać podobnie jak pierś mamy. Są także specjalne butelki antykolkowe, które zostały wyposażone w membranę, która usuwa z wnętrza butli nadmiar powietrza, dzięki czemu maluch go nie połyka. Możesz także zdecydować się na butelkę o kształcie banana, którą łatwiej trzymać w czasie karmienia. Niedawno na rynku pojawiły się również butelki z czujnikami ciepła i samosterylizujące (wystarczy włożyć taką butelkę do mikrofalówki, by pozbyć się wszelkich bakterii). I jeszcze jedno: ostatnio do łask wracają także butelki szklane, które co prawda są mniej trwałe (mogą się potłuc), ale łatwiej utrzymać je w czystości.

 

Smoczek

Do wyboru masz smoczki kauczukowe (lateksowe) o żółtym zabarwieniu lub przezroczyste silikonowe. Kauczuk jest miękki i z tego powodu wiele maluchów łatwo go akceptuje. Z drugiej strony, smoczki te mają specyficzny zapach gumy, który odstręcza niektóre dzieci. Smoczki silikonowe zaś są dość twarde, ale i bardziej wytrzymałe.

Jeśli już zdecydujesz się na smoczek kauczukowy lub silikonowy, koniecznie sprawdź na opakowaniu, dla jakich dzieci jest przeznaczony (w zależności od firmy są smoczki dla maluchów w wieku 0-3 miesiące, 3-6 itd.). Są także specjalne smoczki do podawania gęstych kaszek i soków przebierowych. Uwaga! Nigdy na własną rękę nie zwiększaj dziurki w smoczku!

 

Podgrzewacz

Nie jest absolutnie konieczny - zawsze możesz zwyczajnie podgrzać wodę w czajniku. Jednak to niedrogie urządzenie ma jedną wielką zaletę, szczególnie dla zmęczonych nocnym wstawaniem mam - umożliwia ekspresowe przygotowanie mleka dla malucha. Wystarczy, że np. wieczorem umieścisz w podgrzewaczu butelkę z wodą i ustawisz urządzenie na odpowiednią temperaturę. W nocy, kiedy malucha dopadnie głód, wszystko potoczy się ekspresowo - wystarczy tylko wsypać do ciepłej wody porcję mlecznego proszku i gotowe. Nie musisz mieszać gorącej wody z zimną, szukając idealnych proporcji. Podgrzewacz to tak naprawdę niewielki wydatek - można go mieć już za 50 zł. Na rynku dostępne są także podgrzewacze z dodatkowymi funkcjami (np. z możliwością gotowania na parze i sterylizowania butelek). Ale to już znacznie większy wydatek (około 450 zł).

 

Termos (opakowanie termoizolacyjne)

Przyda się na pewno w czasie spacerów, bo dzięki niemu będziesz mogła podać maluchowi ciepłe mleko z dala od domu. Do wyboru masz specjalne termosy dostosowane specjalnie do butelek danej firmy (np. Bebe Jou), albo uniwersalne termoopakowania (termotorby). Zanim jednak zdecydujesz się na termoopakowanie, koniecznie sprawdź, czy pasuje do twojej butelki z nałożoną na smoczek nakrętką. I jeszcze jedna uwaga: termos dłużej trzyma ciepło niż termoopkaowanie, ale jest droższy (termoopakowanie to koszt około 10 zł).

 

Szczotki i szczoteczki

Przygotowując mleko dla malucha, musisz pamiętać także o higienie butelki i smoczka. Aby dobrze je wyczyścić, przydadzą ci się odpowiednie szczotki - większa i mniejsza. Czasami są one w komplecie z butelką, ale można je dokupić także osobno. Dzięki tym szczotkom dotrzesz w każde miejsce wewnątrz butelki i smoczka.

W jakie akcesoria powinna zaopatrzyć się mama karmiąca butelką? Radzi położna:

Tematy: smoczek, butelka do karmienia, karmienie butelką, podgrzewacz do butelek

Komentarze