4 pytania o karmienie mieszane

Ocena: 3.3/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mleko modyfikowane podaje się niemowlętom karmionym jeszcze mlekiem mamy. Sprawdź, kiedy włączyć je do diety dziecka i jak wybrać najlepsze mleko.

Rodzaj mleka modyfikowanego zależy od wieku dziecka.
Rodzaj mleka modyfikowanego zależy od wieku dziecka.

Podawanie dziecku mleka modyfikowanego nie musi oznaczać zakończenia karmienia naturalnego. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić, by maluch nadal chętnie ssał pierś.

Kiedy zdecydować się na karmienie mieszane?

Ten typ karmienia zwykle zalecają lekarze pediatrzy mamom, których dzieci za mało przybierają na wadze (maluch jest poniżej 3. centyla lub gdy zdaniem pediatry jego miesięczny przyrost wagi jest zbyt mały). Na kamienie mieszane często decydują się także mamy, które w krótkim czasie po porodzie wracają do pracy. To może być także sposób na to, by do karmienia dziecka włączyć… tatę.

Jak karmić?

Jeśli powodem dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym jest zbyt mała produkcja pokarmu naturalnego, to idealnym rozwiązaniem jest stosowanie systemu wspomagającego karmienie. Mama ma na szyi zawieszony pojemnik z mleczną mieszanką, z którego wychodzą dwa cienkie przewody przyklejone do piersi. Maluch ssąc je, jednocześnie pije pokarm naturalny i mleko modyfikowane. To doskonałe rozwiązanie dla mam, które chcą zwiększyć laktację (dziecko ssąc pierś, stymuluje wytwarzanie mleka) i na powrót karmić tylko naturalnie.

Jeśli nie chcesz zwiększać laktacji, tylko ją utrzymać, pamiętaj, aby mleko modyfikowane zawsze serwować dziecku po podaniu mu piersi. W przeciwnym razie malec szybko zrezygnuje z karmienia naturalnego, ponieważ picie z butelki wymaga od niego mniej wysiłku.

Najmłodszym niemowlakom zamiast butelki warto podawać mleko za pomocą kroplomierza lub specjalnych kubeczków do karmienia. Tego typu urządzenia nie zaburzają odruchu ssania u niemowląt. A używanie butelki zawsze niesie ryzyko, że malec przyzwyczai się do niej i nie będzie już chciał pić z piersi.

Chcesz zrezygnować z jednego karmienia w ciągu dnia na rzecz podania butelki? Pamiętaj, że laktacja może się nieco osłabić.

Jak wybrać dobre mleko?

Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię, pediatra prawdopodobnie zaproponuje podawanie dziecku produktu mlekozastępczego. Preparaty te dostępne są tylko na receptę. Nie zdziw się, jeśli poczujesz, że dziwnie pachną. Choć tobie zapach może wydawać się dość nieprzyjemny, dzieci łatwo go akceptują. Produkty mlekozastępcze pod względem odżywczym niczym nie różnią się od zwykłego mleka modyfikowanego. Są tylko łatwiejsze do przyswojenia przez organizm małego alergika i dzięki temu nie będą wywoływały u dziecka reakcji uczuleniowych.

Jeśli ktoś z waszej rodziny: ty, twój partner albo rodzeństwo malucha, jest alergikiem, na wszelki wypadek zdecyduj się ma podawanie niemowlakowi mleka hipoalergicznego (na opakowaniu opatrzonego skrótem HA). Karmienie dziecka taką mieszanką znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się alergii.

I jeszcze jedno: pamiętaj o dostosowaniu rodzaju mleka do wieku malca.

  • Dla niemowląt do 6. miesiąca życia przeznaczone są mieszanki mleczne opatrzone numerem 1,
  • Starsze dzieci powinny dostawać mleko numer 2,
  • Roczniaki - typu junior albo z numerem 3.

Ile mleka podawać?

Trudno powiedzieć, ile mleka modyfikowanego będzie wypijało twoje dziecko. Na początku trzeba po prostu kierować się metodą prób i błędów. Możesz nieco zasugerować się wskazówkami zawartymi na opakowaniu mieszanki. To jednak tylko podpowiedź: nie wiadomo, ile malec wypije z twojej piersi, jaki ma apetyt, czy mleko będzie mu odpowiadało.

Pamiętaj, by podając dziecku mleko modyfikowane, uważnie je obserwować. Sprawdzaj, czy nie wystąpią u niego niepożądane objawy, np. wysypka, zwiększone ulewanie, zaparcia, biegunka, bóle brzuszka. W takim wypadku koniecznie trzeba wybrać się do pediatry i zmienić rodzaj mleka.

Tematy: karmienie piersią, laktacja, karmienie mieszane, mleko modyfikowane, mleko dla alergików, produkty mlekozastępcze, mleko hipoalergiczne

Komentarze