Poradnik dla mamy małego alergika

Ocena: 4.83/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dowiedziałaś się, że twoje dziecko ma alergię pokarmową? Nie załamuj rąk! Na początku opieka nad małym alergikiem wydaje się bardzo trudna - moja dwuletnia córeczka ma poważną alergię na wiele produktów, więc wiem, co możesz czuć. Jednak wiem też, że można sobie z tym wszystkim poradzić. Oto wskazówki, które ułatwią życie tobie i twojemu dziecku.

Warto notować dokładnie wszystko, co zjada dziecko z alergią. Fot. Shutterstock
Warto notować dokładnie wszystko, co zjada dziecko z alergią.

1. Zawsze do lekarza

Nawet, jeśli sądzisz, że doskonale wiesz, co uczula twoje dziecko, nie stawiaj sama diagnozy i nie lecz go na własną rękę. Jeżeli zaobserwowałaś u malca jakieś objawy, które mogą świadczyć o alergii (zaczerwienione policzki, wysypkę, obfite ulewanie, biegunkę, kolkę, wzdęcia, bóle brzuszka, krew w stolcu, a także dolegliwości ze strony układu oddechowego, utratę wagi, niepokój), koniecznie udaj się do pediatry. To on ustali, czy to rzeczywiście alergia i czy oprócz wyeliminowania alergenu należy też włączyć jakieś leki.

Ekspert podpowiada, jak odróżnić pokrzywkę alergiczną od innych zmian na skórze


Jeśli twoje dziecko ma alergię na białko mleka krowiego (co jest niezwykle częste), tylko lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednią mieszankę mlekozastępczą. To wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe i nie musi się udać za pierwszym razem...

2. Spójrz na to z innej strony

Martwisz się, że twoje dziecko nie może pić mleka, jeść czekolady albo chleba? To naprawdę nie jest koniec świata. Nie ma więc sensu ani użalać się nad dzieckiem, ani podkreślać, że ono ma z jakiegoś powodu gorzej, bo to tylko pogorszy całą sytuację. Samopoczucie mamy i dziecka też ma wpływ na przebieg choroby.

3. Zawsze czytaj etykietki

Nawet śladowe ilości alergenu mogą być niebezpieczne, dlatego zawsze czytaj etykietki. Także na produktach, które znasz, bo zdarza się przecież, że producenci zmieniają skład. Na początku będziesz pewnie zaskoczona, że produkty, które w ogóle nie kojarzą ci się z danym alergenem go zawierają. Przykładem może być mleko w pieczywie i wędlinach oraz gluten w pasztecie. Jeśli więc twoje dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, pytaj w piekarni, czy nie dodają do chleba mleka, masła, maślanki lub margaryny. Czasem warto też zadzwonić do producenta, by upewnić się co do składu kupionych produktów.

4. Bądź dokładna i bardzo (!) stanowcza

Kiedy informujesz o diecie swojego dziecka rodzinę, nianię lub panie w przedszkolu, nie używaj ogólnych informacji typu: "Jaś ma alergię na mleko", "Zosia nie toleruje glutenu". Pamiętaj, że nie wszyscy wiedzą w jakich produktach można znaleźć te alergeny. Może się okazać, że np. niania będzie trzymać się sztywno zasady "żadnego mleka" i jednocześnie w dobrej wierze podawać dziecku masło lub jogurt. Dlatego wymień dokładnie wszystkie zakazane produkty (a najlepiej je wypisz).

Uważaj na babcie i ciocie, które po kryjomu podsuwają twojemu dziecku niedozwolonego pączuszka albo czekoladkę. Jeśli tłumaczą, że "takie trochę" jeszcze nikomu nie zaszkodziło, możesz zaproponować, by zjadły "trochę" kostki do zmywarki albo kreta - w małej ilości im przecież nie zaszkodzi. To prawda, nie jest to najbardziej uprzejme, ale warto uświadomić sobie, że te osoby, podając dziecku alergeny ryzykują jego zdrowiem, a być może nawet życiem. Jeśli wiedziały, że nie powinny tego robić i złamały zasadę, to znaczy, że pora miłego proszenia już minęła.

5. Bądź czujna

Za najczęściej uczulające produkty uważane są m.in. mleko i jego przetwory, jajka, zboża, ryby, orzechy, cytrusy, seler i soja. Dlatego wprowadzając je do diety małego alergika, musisz być szczególnie ostrożna. Oczywiście może być tak, że akurat te produkty twoje dziecko będzie świetnie tolerować, a inne, które podobno rzadziej uczulają, zaszkodzą twemu dziecku. W Polsce, rozszerzając dietę dzieci, zaczyna się na ogół od jabłka i marchewki. Tymczasem u wielu maluchów one też wywołują alergię! 

Kalendarz rozszerzania diety

6. Zmieńcie dietę całą rodziną

Jeśli karmisz piersią, to po wykryciu alergii u twojego dziecka, musisz przejść na dietę eliminacyjną. Najlepiej będzie, jeśli w miarę możliwości inni domownicy także zrezygnują z niebezpiecznego produktu. Dzięki takiej solidarności zaoszczędzicie dziecku widoku innej osoby pochłaniającej z apetytem np. zakazaną czekoladę, a przede wszystkim zminimalizujecie ryzyko, że malec zetknie się z alergenem.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Poradnik dla mamy małego alergika

Tematy: alergia, alergia pokarmowa, alergia na gluten, alergia na białko mleka krowiego, żywienie dziecka

Komentarze