Poradnik dla mamy małego alergika

Dowiedziałaś się, że twoje dziecko ma alergię pokarmową? Nie załamuj rąk! Na początku opieka nad małym alergikiem wydaje się bardzo trudna - moja dwuletnia córeczka ma poważną alergię na wiele produktów, więc wiem, co możesz czuć. Jednak wiem też, że można sobie z tym wszystkim poradzić. Oto wskazówki, które ułatwią życie tobie i twojemu dziecku.

1. Zawsze do lekarza

Nawet, jeśli sądzisz, że doskonale wiesz, co uczula twoje dziecko, nie stawiaj sama diagnozy i nie lecz go na własną rękę. Jeżeli zaobserwowałaś u malca jakieś objawy, które mogą świadczyć o alergii (zaczerwienione policzki, wysypkę, obfite ulewanie, biegunkę, kolkę, wzdęcia, bóle brzuszka, krew w stolcu, a także dolegliwości ze strony układu oddechowego, utratę wagi, niepokój), koniecznie udaj się do pediatry. To on ustali, czy to rzeczywiście alergia i czy oprócz wyeliminowania alergenu należy też włączyć jakieś leki.

Ekspert podpowiada, jak odróżnić pokrzywkę alergiczną od innych zmian na skórze


Jeśli twoje dziecko ma alergię na białko mleka krowiego (co jest niezwykle częste), tylko lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednią mieszankę mlekozastępczą. To wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe i nie musi się udać za pierwszym razem...

2. Spójrz na to z innej strony

Martwisz się, że twoje dziecko nie może pić mleka, jeść czekolady albo chleba? To naprawdę nie jest koniec świata. Nie ma więc sensu ani użalać się nad dzieckiem, ani podkreślać, że ono ma z jakiegoś powodu gorzej, bo to tylko pogorszy całą sytuację. Samopoczucie mamy i dziecka też ma wpływ na przebieg choroby.

3. Zawsze czytaj etykietki

Nawet śladowe ilości alergenu mogą być niebezpieczne, dlatego zawsze czytaj etykietki. Także na produktach, które znasz, bo zdarza się przecież, że producenci zmieniają skład. Na początku będziesz pewnie zaskoczona, że produkty, które w ogóle nie kojarzą ci się z danym alergenem go zawierają. Przykładem może być mleko w pieczywie i wędlinach oraz gluten w pasztecie. Jeśli więc twoje dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, pytaj w piekarni, czy nie dodają do chleba mleka, masła, maślanki lub margaryny. Czasem warto też zadzwonić do producenta, by upewnić się co do składu kupionych produktów.

4. Bądź dokładna i bardzo (!) stanowcza

Kiedy informujesz o diecie swojego dziecka rodzinę, nianię lub panie w przedszkolu, nie używaj ogólnych informacji typu: "Jaś ma alergię na mleko", "Zosia nie toleruje glutenu". Pamiętaj, że nie wszyscy wiedzą w jakich produktach można znaleźć te alergeny. Może się okazać, że np. niania będzie trzymać się sztywno zasady "żadnego mleka" i jednocześnie w dobrej wierze podawać dziecku masło lub jogurt. Dlatego wymień dokładnie wszystkie zakazane produkty (a najlepiej je wypisz).

Uważaj na babcie i ciocie, które po kryjomu podsuwają twojemu dziecku niedozwolonego pączuszka albo czekoladkę. Jeśli tłumaczą, że "takie trochę" jeszcze nikomu nie zaszkodziło, możesz zaproponować, by zjadły "trochę" kostki do zmywarki albo kreta - w małej ilości im przecież nie zaszkodzi. To prawda, nie jest to najbardziej uprzejme, ale warto uświadomić sobie, że te osoby, podając dziecku alergeny ryzykują jego zdrowiem, a być może nawet życiem. Jeśli wiedziały, że nie powinny tego robić i złamały zasadę, to znaczy, że pora miłego proszenia już minęła.

5. Bądź czujna

Za najczęściej uczulające produkty uważane są m.in. mleko i jego przetwory, jajka, zboża, ryby, orzechy, cytrusy, seler i soja. Dlatego wprowadzając je do diety małego alergika, musisz być szczególnie ostrożna. Oczywiście może być tak, że akurat te produkty twoje dziecko będzie świetnie tolerować, a inne, które podobno rzadziej uczulają, zaszkodzą twemu dziecku. W Polsce, rozszerzając dietę dzieci, zaczyna się na ogół od jabłka i marchewki. Tymczasem u wielu maluchów one też wywołują alergię!

Kalendarz rozszerzania diety

6. Zmieńcie dietę całą rodziną

Jeśli karmisz piersią, to po wykryciu alergii u twojego dziecka, musisz przejść na dietę eliminacyjną . Najlepiej będzie, jeśli w miarę możliwości inni domownicy także zrezygnują z niebezpiecznego produktu. Dzięki takiej solidarności zaoszczędzicie dziecku widoku innej osoby pochłaniającej z apetytem np. zakazaną czekoladę, a przede wszystkim zminimalizujecie ryzyko, że malec zetknie się z alergenem.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Poradnik dla mamy małego alergika

7. Nowe pokarmy wprowadzaj stopniowo

Podając dziecku nowy pokarm (czyli potencjalny alergen), zaczynaj od odrobinki na czubku łyżeczki. Ilość tę stopniowo zwiększaj, aż dojdziesz do całej łyżeczki. Jeśli po podaniu małej ilości nowego pokarmu, u dziecka wystąpi reakcja alergiczna, odstaw ten pokarm na 4-6 miesięcy. Jeśli nie ma reakcji alergicznej, co 2-3 dni możesz zwiększyć podawanie nowego pokarmu o łyżeczkę. Jeśli po podaniu niewielkiej ilości pokarmu - nie ma żadnych niepokojących objawów, a po podaniu większej ilości - jakieś niezbyt duże się pojawiają - wróć do ilości, która nie wywoływała objawów alergicznych.

8. Nigdy nie wprowadzaj więcej niż jedną nowość

Dotyczy to nie tylko nowych pokarmów, ale także kosmetyków - czyli: jeśli wprowadzasz nowy pokarm do diety malucha, to nie zmieniaj mu w tym czasie kosmetyków, bo w razie alergii nie będziesz wiedziała, co było jej przyczyną. Nie wprowadzaj też nowości, gdy dziecko jest chore.

9. Wszystko notuj

Spraw sobie piękny kalendarz lub notes, pióro, długopis, kredki - wszystko, co sprawi, że z przyjemnością będziesz notować każdą rzecz, którą zje i wypije twoje dziecko. Taka dokumentacja ułatwi ci wyśledzenie tego, co uczula dziecko zwłaszcza później, gdy twoje dziecko będzie jadło już więcej produktów. Pomoże też odpowiedzieć na szczegółowe pytania lekarza np.: "kiedy zaczęła pani podawać żółtko?", "a jak reagowało na kapustę?".

Alergolog z Centrum Zdrowia Dziecka tłumaczy jak prowadzić zeszyt alergika

10. Powiedz dziecku, co mu szkodzi

Niektórzy rodzice uczą swoje dziecko, by jadło tylko to, co oni mu dadzą - choć metoda wydaje się drastyczna, w przypadku dziecka uczulonego na wiele rzeczy może okazać się jedyną słuszną. Z pewnością warto tłumaczyć dziecku, co jest dla niego niebezpieczne i czego nie powinno zjeść, gdy zostanie poczęstowane.

11. Zaprzyjaźnij się z mamami innych alergików

Poszukaj na forach internetowych innych mam, których dzieci są uczulone. Będą dla ciebie nieocenionym źródłem informacji. W sieci znajdziesz także strony i blogi mam, które z ogromnym zaangażowaniem wymyślają potrawy z ograniczonej liczby produktów - tych, które mogą jeść ich mali alergicy.

12. Ucz się od wegan

Zainteresuj się dietą wegańską - weganie nie jedzą nic odzwierzęcego (a więc m.in. mleka i jajek, które są częstymi alergenami). W sklepach wegetariańskich i wegańskich znajdziesz produkty, którymi będziesz mogła zastąpić te zakazane dla twojego dziecka. Przejrzyj strony i fora wegańskie - są prawdziwą kopalnią wiedzy. Zawierają mnóstwo świetnych przepisów i trików, czym np. zastąpić jajka w cieście, jak samemu zrobić mleko czy zagęścić zupę bez śmietany (wystarczy po ugotowaniu 1/3 zupy zmiksować)

13. Myśl strategicznie

To, że twoje dziecko jest alergikiem, nie znaczy, że nie możesz korzystać z jedzenia w słoiczkach. Najpierw zrób przegląd dostępnych w sklepach słoiczków dla dzieci. Wbrew pozorom nie będzie to trwało wieki;-) Na początek interesują cię tylko dania dla młodszych dzieci zawierające niewiele produktów. Skład słoiczków znajdziesz na stronach producentów, w razie wątpliwości skorzystaj z ich infolinii. Wyeliminuj te słoiczki, w których są pokarmy, uczulające twoje dziecko. A teraz spróbuj wymyślić kolejność, w jakiej podasz dziecku pozostałe. Wprowadzając nowe pokarmy powoli, będziesz potrzebować dość dużej ilości słoiczków - warto zamawiać je przez Internet, żeby zaoszczędzić sobie dźwigania zakupów.

14. Próbuj, próbuj, próbuj

Jeśli alergia wystąpi u twojego dziecka po zjedzeniu warzyw np. marchewki czy pomidora - nie przekreślaj ich tylko podejmij jeszcze jedną próbę - tym razem testując warzywa z upraw ekologicznych. Bywa bowiem, że uczulają nie warzywa, ale środki chemiczne, którymi traktowane są rośliny. Możesz też spróbować ugotować warzywa. Zdarza się bowiem tak, że surowe - wywołują negatywne reakcje, a gotowane - nie. Podobnie jest z owocami.

15. Weź pod lupę jedzenie w przedszkolu

Najlepiej byłoby posłać dziecko do przedszkola dla alergików albo przynajmniej takiego, w którym można wybrać dietę eliminacyjną. Niestety nie w każdym mieście jest to możliwe - dlatego zanim wybierzesz przedszkole, upewnij się, że będziesz mogła dawać dziecku posiłki zrobione w domu i że ktoś podgrzeje je dla dziecka. Koniecznie poinformuj personel przedszkola o alergii dziecka. Dostarcz listę rzeczy, których nie może ono jeść. Spytaj, czy twoje dziecko jest jedynym alergikiem - jeśli w grupie jest inny przedszkolak, który jest uczulony na to samo, możesz umówić się z jego mamą, że będziecie przygotowywać posiłki na zmianę.

16. Na wszelki wypadek miej swój catering

Jeśli wybierasz się do znajomych albo rodziny, zabieraj jedzenie i przekąski dla swojego dziecka. Unikniesz w ten sposób sytuacji, gdy okazuje się, że nic, co zostało przygotowane dla gości nie nadaje się do zjedzenia przez twoje dziecko.

Żeby zmniejszyć ryzyko głośnych protestów ze strony twego dziecka, wybierzcie razem ładny plecak czy pudełko na lunch, w którym malec będzie zabierać swoje jedzenie. Tylko nie zapomnij go wcześniej zapytać, na co ma ochotę.

Można znaleźć naprawdę ładne modele np. takie rozciągane silikonowe pudełko

Pudełko

Fot. Delimama

albo plecaki-zwierzaki

Ze _smycz _-sowa

Fot. Delimama

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
2.5

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Produkty zakazane w czasie karmienia piersią

 

Skaza białkowa u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie

 

Rozszerzanie diety – fakty i mity

 

Przyczyny braku apetytu u dziecka – jakie są?

 

ABC pierwszej pomocy w sytuacjach awaryjnych

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

 

Nietolerancja pokarmowa przyczyną problemów z zajściem w ciążę

 

Pytania o alergie w ciąży