Odciąganie pokarmu – jak często, kiedy, metody odciągania

Karmienie piersią jest najlepszą metodą żywienia niemowląt. Bywają jednak sytuacje niesprzyjające naturalnemu nakarmieniu dziecka. Wracasz do pracy albo po prostu wychodzisz wieczorem? Zostawiasz dziecko pod opieką babci lub taty? Nie musisz rezygnować z karmienia piersią. Wystarczy, że odciągniesz mleko i zostawisz je opiekunowi, który nakarmi malucha. Na czym polega odciąganie pokarmu, jak i kiedy to robić?

Na czym polega odciąganie pokarmu?

Odciąganie pokarmu to sposób na zrobienie zapasów mleka lub odprowadzenie jego nadmiaru w przypadku nawału pokarmu poza karmieniami.

Kiedy warto odciągać pokarm?

Umiejętność odciągania pokarmu i robienie jego zapasów bywa bardzo przydatne – pozwala podawać dziecku naturalne mleko nawet w sytuacjach, które nie sprzyjają karmieniu piersią.

W jakich sytuacjach warto odciągać pokarm?

  • Kiedy dziecko znajduje się pod opieką innej osoby w czasie, w którym wypada pora karmienia.
  • W sytuacjach nawału pokarmu (zastoju, obrzęku piersi), by nie doprowadzić do zapalenia piersi. Wówczas odciągnięcie pokarmu powinno trwać do wywołania uczucia ulgi. Dłuższe odciąganie pokarmu może prowadzić do zwiększenia produkcji mleka, a więc będzie to błędne koło.
  • Kiedy karmienie piersią jest utrudnione, np. ze względu na miejsce czy okoliczności.
  • Kiedy zachodzą dłuższe przerwy w karmieniu piersią i kiedy mama oraz dziecko nie przebywają ze sobą przez dłuższy czas, np. podczas hospitalizacji czy pracy mamy.
  • W pierwszych dobach życia dziecka, jeśli jest za słabe, by ssać z piersi (np. w przypadku przedwczesnego porodu)
  • Dla pobudzenia laktacji – pobudzanie piersi laktatorem stymuluje wypływ mleka.
  • Kiedy w pierwszych dniach życia dziecko i mama mają problemy z karmieniem.
  • Dla budowania więzi z tatą dziecka, jeśli również chciałby uczestniczyć w procesie karmienia niemowlęcia.
  • Przy podjęciu współpracy z bankiem mleka. Jeśli kobieta chce podarować swój pokarm, przechodzi przez szereg badań, wykluczających m.in. zakażenie wirusem HIV i zapalenie wątroby typu B i C. Zasady współpracy są ustalane indywidualnie.

Jeśli z jakichkolwiek powodów mama rezygnuje z podawania dziecku piersi, ale jednocześnie chce mu zapewnić to, co najzdrowsze – odciąganie mleka jest najlepszym rozwiązaniem.

Pracę z laktatorem warto rozpocząć już w kilka godzin po porodzie, by pobudzić laktację i nie tracić najbardziej wartościowego pokarmu (siary), jeśli maluszek jeszcze nie potrafi zbyt dobrze ssać piersi.

Zobacz też: Jak przygotować piersi do karmienia?

Czym odciągać pokarm?

Do odciągania mleka można wykorzystać laktator lub po prostu dłonie.

Jak odciągać pokarm ręcznie?

Ręczne odciąganie pokarmu kobiecego sprawdzi się wtedy, kiedy piersi są nabrzmiałe od pokarmu i kiedy trzeba im nieco ulżyć. Przydatne jest także do odciągania siary w pierwszych dobach karmienia dziecka.

Aby ręcznie odciągnąć pokarm, należy delikatnie zacisnąć palec wskazujący od dołu i kciuk od góry otoczki brodawki w miejscu, w którym wyczuwa się przewody mleczne. Ruchami masującymi przesuwać je ku sutkowi, zmieniając położone palców wokół brodawki zgodnie z ruchem wskazówek zegara, by opróżnić wszystkie kanaliki. Pozostałymi palcami można delikatnie masować piersi. Nie należy zbyt intensywnie ugniatać i wyciskać mleka na siłę, by nie uszkodzić piersi. Proces można wykonywać nawet w trakcie karmienia, jeśli zanosi się na to, że dziecko będzie jadło tylko z jednej piersi, a chce się uniknąć nawału pokarmu w drugiej.

Pomocny przy ręcznym odciąganiu mleka może być ciepły okład, można je również przeprowadzić pod prysznicem. Polewanie piersi ciepłą wodą przyspieszy przepływ mleka i mama szybko poczuje różnicę.

Czytaj też: Jaki prezent kupić młodej mamie?

Odciąganie pokarmu laktatorem – laktator ręczny i elektryczny

Laktator jest znacznie lepszy, jeśli chodzi o odciąganie pełne, z obu piersi, służące nie tylko odbarczaniu piersi, ale także zebraniu jak największej ilości pokarmu. Będzie zdecydowanie bardziej efektywne niż odciąganie ręczne.

Laktator ręczny sprawdzi się przy okazjonalnym odciąganiu pokarmu. Jest bezgłośny i bezawaryjny. Warto zwrócić uwagę, by miał regulowaną siłę ssania oraz na łatwość jego czyszczenia i wyparzania.

Laktatory elektryczne są szybsze, ale mniej poręczne i głośniejsze, a także droższe niż laktatory ręczne. Niektóre modele posiadają dodatkowe nakładki masujące, imitujące ssanie dziecka podczas karmienia piersią.

Jak używać laktatora? Nakładkę przystawia się do piersi tak, by brodawka znalazła się w środku otworu. W przypadku laktatorów ręcznych naciska się pojemnik, dzięki czemu wytwarza się ciśnienie wyciskające mleko z piersi. Przy elektrycznych laktatorach wystarczy przystawić brodawkę do otworu – reszta działa samoistnie. Warto pamiętać o regulacji mocy odciągania mleka, by proces nie sprawiał bólu (choć jest on możliwy na początku przygody z laktatorem).

To też może Cię zainteresować: Karmienie piersią – pytania do doradcy laktacyjnego

Jak często można odciągać pokarm?

Nie ma reguły określającej częstotliwość odciągania pokarmu. Powinno się to robić tak często, jak często robiłoby to dziecko – wówczas piersi będą przygotowane na produkcję pokarmu. Oczywiście, można również odciągać pokarm w nagłych sytuacjach, jak w przypadku nawału.

Czy odciąganie pokarmu wpływa na laktację?

Częste odciąganie to skuteczna stymulacja laktacji. Można więc próbować także między karmieniami, a odciągnięty pokarm odpowiednio przechowywać na późniejszy czas.

Dość często kobiety decydują się okazjonalne odciąganie pokarmu – potrzebują porcji mleka do jednorazowego wykorzystania czy też na dwa karmienia. Nie zaburza to laktacji, a z pewnością jest wskazane w sytuacjach, kiedy mama miałaby się stresować, czy może bezpiecznie karmić malucha np. po zażyciu leków.

Przeczytaj też: Zastój pokarmu – co robić?

Przechowywanie pokarmu – co warto wiedzieć?

Odciągnięty pokarm powinien być odpowiednio przechowywany, po każdej sesji w oddzielnych pojemnikach – torebkach do jednorazowego użytku lub szklanych pojemnikach.

Przechowywanie odciągniętego mleka:

  • w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4 – 6 godzin;
  • w lodówce 4 – 6 dni, w temperaturze od 2 do 4°C;
  • w zamrażarce 3-6 miesięcy, w temperaturze min. –18°C.

O czym należy pamiętać podczas odciągania pokarmu?

Podczas odciągania pokarmu, czy to za pomocą laktatora czy przy odciąganiu ręcznym, a także jego późniejszym podawaniu dziecku, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • przygotowaniu piersi poprzez delikatny masaż i stymulację brodawek. Wówczas pobudzi się wypływ mleka;
  • nigdy nie wolno zapominać o drugiej piersi! Odciąganie pokarmu zawsze powinno dotyczyć obu piersi, nawet jeśli zauważa się zwiększoną produkcję w jednej;
  • jeśli pokarm wymaga podgrzewania, nigdy nie należy tego robić w kuchence mikrofalowej! Pojemnik z mlekiem można wsadzić do kąpieli wodnej.

Czytaj też: 13 mitów o karmieniu piersią

Odciąganie pokarmu – podsumowanie

Pamiętaj! Odciągaj pokarm w czystych, higienicznych warunkach. Do czyszczenia laktatora możesz wykorzystać specjalny płyn do mycia naczyń dla niemowląt. Rób to zawsze pod bieżącą wodą.

Droga mamo! Odciąganie mleka ma służyć Tobie i dziecku. Jeśli masz problemy z laktacją – warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Problem może też tkwić głębiej. Zwróć uwagę na swoje zdrowie – być może masz zbyt niski poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Warto zawalczyć o naturalne karmienie, a przede wszystkim – karmienie własnym mlekiem. To najlepsze, co można podarować dziecku w pierwszym roku jego życia.

Opublikowano: ; aktualizacja: 17.05.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wędzidełko niemowlaka – kiedy warto je skontrolować?

 

Jak mierzyć temperaturę dziecka?

 

Co robić, gdy dziecko płacze?

 

10 rzeczy, których nie toleruje niemowlę

 

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy i co można podawać dziecku?

 

Ciemieniucha – czym jest, jak wygląda, jak się jej pozbyć?

 

Sapka u noworodka i niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Pierwszy kubek dla dziecka – od jakiego wieku, jaki wybrać?