Porcja mleka na później, czyli jak odciągać pokarm

Ocena: 3.75/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odciąganie pokarmu - ta umiejętność przyda się każdej karmiącej mamie. Bo każda czasami potrzebuje choć na kilka godzin wyjść z domu. Sprawdź, jakich akcesoriów będziesz potrzebować i jak długo możesz przechowywać odciągnięte mleko.

Jeśli będziesz gromadzić większe zapasy mleka, zaopatrz się w laktator.
Jeśli będziesz gromadzić większe zapasy mleka, zaopatrz się w laktator.

Wracasz do pracy albo po prostu wychodzisz wieczorem? Zostawiasz dziecko pod opieką babci lub taty? Nie musisz rezygnować z karmienia piersią. Wystarczy, że odciągniesz mleko i zostawisz je opiekunowi, który bez trudu nakarmi malucha. Ale po kolei.

 

Niezbędnik mamy

Niezależnie od tego, czy będziesz odciągać pokarm regularnie, czy tylko sporadycznie, przyda ci się zestaw pojemników lub torebek do przechowywania mleka. Są one sterylne i spełniają standardy opakowań, w których można przechowywać żywność. Można je także zamrażać.

Jeśli będziesz gromadzić większe zapasy mleka, bo np. wracasz do pracy, lepiej żebyś zaopatrzyła się w laktator. Najwygodniejszy będzie elektryczny - najszybciej i bez żadnego wysiłku odciągniesz nim wystarczającą ilość pokarmu. Niestety, to spory wydatek (od ok. 150 zł wzwyż). Warto więc rozważyć zakup ręcznego laktatora: jest tańszy, łatwy w obsłudze: w czasie odciągania wymaga tylko naciskania specjalnej dźwigni lub pompki.

Koniecznie zastanów się też, w jaki sposób opiekun będzie podawać dziecku twoje mleko: w butelce, w kubku, a może łyżką. Pamiętaj, że niemowlęta przyzwyczajone wyłącznie do karmienia piersią zwykle potrzebują trochę czasu, by nauczyć się pić w inny sposób, np. przez smoczek.

Odciąganie za pomocą laktatora

Przygotuj sterylne pojemniki, umyj ręce i zrelaksuj się. Delikatnie masuj piersi ruchami kolistymi od nasady piersi ku brodawkom. Przyłóż laktator i rozpocznij odciąganie. Jeśli pokarm nie spływa, weź ciepły prysznic lub zrób okład z namoczonego ciepłą wodą ręcznika.

Ponadto:

  • Nie martw się, jeśli jednorazowo nie uda ci się zebrać pokarmu na cały posiłek - zbieraj go przez cały dzień.
  • Jeśli będziesz odciągać pokarm także poza domem, np. w pracy, pamiętaj, by szczególnie dbać o higienę.
  • Staraj się zachowywać stałe pory odciągania mleka. Dzięki temu unikniesz niekontrolowanych wypływów mleka z piersi.

 

Bez żadnych akcesoriów

Jeśli wychodzisz z domu bez dziecka tylko sporadycznie, raczej nie będziesz potrzebowała laktatora. Spokojnie możesz odciągnąć wystarczającą ilość mleka w sposób, jaki robiły to nasze babki i matki, czyli ręcznie. Zanim się do tego zabierzesz, umyj ręce, przygotuj pojemnik do mleka i zrelaksuj się (np. posłuchaj ulubionej muzyki) - dzięki temu mleko będzie łatwiej wypływać z piersi.

Na początek możesz też bardzo delikatnie pogłaskać pierś.  Potem połóż kciuk nieco powyżej otoczki piersi, a trzy palce umieść poniżej brodawki. Delikatnie, ale rytmicznie zbliżaj palce do siebie, co jakiś czas zmieniając ich ułożenie wokół brodawki (dzięki temu równomiernie opróżnisz wszystkie przewody mleczne). Pamiętaj! Odciąganie nie powinno cię boleć, ma być przyjemne. Jeśli więc odczuwasz dyskomfort, to znaczy, że prawdopodobnie za mocno uciskasz pierś.

Przechowywanie pokarmu i karmienie dziecka

Zapewne ucieszy cię fakt, że pokarm wcale tak szybko się nie psuje. Jak długo możesz go przechowywać?

  • W temperaturze pokojowej - do 10 godzin
  • W lodówce - do 3 dni
  • W zamrażarce (-18 stopni C) - do 8 miesięcy

Aby nakarmić malucha, wystarczy tylko wyjąć pojemnik z zamrażalnika, rozmrozić go w temperaturze pokojowej i podgrzać, np. w podgrzewaczu do temperatury 37 stopni C. Zacznij podawać dziecku mleko, które odciągnęłaś najwcześniej. Uwaga! Nie łącz pokarmu rozmrożonego ze świeżym.

Tematy: laktator, karmienie piersią, mama wraca do pracy, karmienie butelką, odciąganie mleka, odciąganie pokarmu, laktator ręczny, laktator elektryczny

Komentarze