Jak pobudzić laktację

Ocena: 3.01/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masz za mało pokarmu? Jak skutecznie pobudzić laktację, by dziecko się najadało? Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz poradzić sobie sama, a kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty.

Laktację może blokować stres mamy karmiącej.
Laktację może blokować stres mamy karmiącej.

Karmienia piersią trzeba się uczyć - tę umiejętność nabywa zarówno mama, jak i dziecko. Już w ciąży w piersiach kobiety wytwarzana jest siara, którą potem zaraz po urodzeniu dziecko jest karmione. Z czasem siara ustępuje miejsca mleku właściwemu. Jednak nie zawsze tego najważniejszego pokarmu jest w piersiach wystarczająca ilość, by noworodek się najadał. Przezwyciężenie trudności, jakie mogą wystąpić podczas przystawiania do piersi maleństwa, daje wielką satysfakcję mamie, a maluchowi zapewnia to, co najlepsze.

Od czego zależy produkcja mleka?

Laktacja regulowana jest działaniem hormonów: prolaktyny i oksytocyny wydzielanych odpowiednio przez przedni i tylny płat przysadki mózgowej. Zależy także od poporodowego spadku poziomu estrogenów i progesteronu. Kiedy dziecko ssie, uwalnia się dodatkowa dawka prolaktyny, powodując dalszą produkcję mleka, wydziela się również oksytocyna. Na ogół napływ mleka zwiększa się zależnie od intensywności ssania piersi przez dziecko.

Co powoduje, że mama ma mniej mleka?

Jeśli maluch jest senny, chory, zmęczony porodem, zwłaszcza podczas którego zastosowano u rodzącej znieczulenie, wtedy często zdarza się, że noworodek ssie mało efektywnie lub po chwili przy piersi zasypia. Ssanie jest dla małego dziecka dużym wysiłkiem, dlatego jeśli jest ono zmęczone, nie ma siły ssać. To z kolei powoduje mniejszą produkcję pokarmu i niezaspokajanie potrzeb energetycznych malucha.

Inna przyczyna mniejszej produkcji mleka tkwi w złej technice ssania - maluch ssący pierś płytko nie jest w stanie jej opróżnić, co spowolnia produkcję mleka.

 

Przerwy między karmieniami również mogą osłabić laktację. Jeśli dziecko jest rzadko i na krótki czas przystawiane do piersi, wtedy produkcja mleka nie zwiększy się. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy między karmieniami następuje długa nocna przerwa (więcej niż 4-5 godzin). Kiedy trzeba budzić dziecko na karmienie?

 

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym zastępuje karmienie piersią. Maluch nakarmiony mieszanką z butelki, z której mleko wypływa dużo łatwiej niż z piersi, jest rozleniwiony i nie ma ochoty wykonywać ciężkiej pracy, jaką jest ssanie mleka z piersi.

 

Podawanie noworodkowi smoczka w pierwszych tygodniach życia powoduje zaburzenia w technice ssania.

 

Poranione brodawki, ból podczas karmienia, obrzęknięte piersi także wyhamowują laktację. Wiele mam podczas pierwszych prób przystawienia dziecka do piersi skarży się na ból i krwawienie z piersi z powodu pogryzienia brodawek przez dziecko, a ból pogarsza wypływanie mleka.

Wytwarzanie mleka w piersiach blokuje stres mamy - jeśli kobieta próbuje przystawiać dziecko w miejscu hałaśliwym, pełnym ludzi, wtedy wypływ mleka jest utrudniony. Dziecko się nie najada, mama się denerwuje - tworzy się błędne koło.

Choroba mamy, podczas której ma ona wysoką gorączkę, cierpi na zapalenie piersi, jest osłabiona i ogólnie źle się czuje, wpływa również na zmniejszenie laktacji.

Czytaj też: Problemy z laktacją - za mało pokarmu


Sposoby pobudzania laktacji

  • Przede wszystkim należy karmiącej mamie zapewnić spokój, zwłaszcza w początkach karmienia, kiedy oboje z dzieckiem uczą się siebie. Pomocne może być karmienie w cichym, spokojnym miejscu.
  • Zwiększenie częstotliwości karmień. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, warto częściej je przystawiać do piersi, co 1,5-2 godziny w ciągu dnia, a w nocy co 3 godziny.
  • Korekta techniki ssania sprawi, że dziecko chwyci brodawkę głębiej i ssanie będzie efektywniejsze, co z kolei zwiększy produkcję mleka.
  • Pobudzanie piersi laktatorem - przez kilka dni po karmieniu można odciągać niewielkie ilości mleka w celu pobudzenia piersi do intensywniejszej pracy, wystarczającej do pokrycia zapotrzebowań dziecka.
  • Picie wystarczającej ilości płynów i dobrze zbilansowana dieta - karmiąca mama musi się dobrze odżywiać i zapewniać swemu organizmowi odpowiednią ilość płynów - 1,5-2 litrów dziennie.

 

Kiedy do specjalisty

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, warto udać się do poradni laktacyjnej i skonsultować problem wahań laktacyjnych.

Zobacz, w jakich pozycjach przystawiać dziecko do piersi:

Czytaj też: 8 błędów podczas karmienia piersią

Tematy: siara, karmienie piersią, laktacja, pobudzanie laktacji, poradnia laktacyjna

Komentarze