Jak często karmić niemowlę

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Jak długie powinny być przerwy pomiędzy karmieniami? Jak często karmi się dziecko piersią, a jak często butelką? Na pytania odpowiada położna!

Mam problem związany z karmieniem piersią. Mój synek kończy za kilka dni 2 miesiące. Karmię go piersią, ale przez ok. 2,5 tygodnia był dokarmiany ze względu na niski przyrost wagi spowodowany m.in. żółtaczką. Trzy tygodnie temu wyszliśmy ze szpitala, gdzie nalegano, bym karmiła go co 3 godziny, czyli 8 razy na dobę. Kontynuowałam ten rytm karmienia w domu, rezygnując jednak z dokarmiania, ale kontrolując na bieżąco wagę Maluszka. Pediatra, z którym się konsultowaliśmy powiedział, że dwumiesięczne dziecko może jeść ok. 6 razy na dobę i nie ma potrzeby budzenia go w nocy, bo samo reguluje sobie godziny karmień. Od spotkania z nim zaczęłam więc karmić Małego na żądanie i okazało się, że domaga się jedzenia ok. 6 razy na dobę. Zdarza się jednak, że przerwa między karmieniami wynosi w nocy ok. 7h, a w ciągu dnia nawet 5h, bo dziecko śpi.

Czy ważenie przed i po karmieniu odzwierciedla w przybliżeniu ilość wypijanego mleczka?
Odpowiada Joanna Piątkowska, położna z infolinii poloznaradzi.pl: Odzwierciedla w przybliżeniu, tylko po co to robić? Z karmienia robi się wówczas techniczny proces.

Czy te 6 karmień to nie za mało? Czy to nie jest dla niego szkodliwe ze względu na spadek poziomu cukru?
Dzieci karmione piersią jedzą najczęściej 8 razy na dobę. Ponieważ mleko mamy trawione jest przez malucha 1-1,5 godziny, nie ma sensu wydłużać mu cały czas przerw, najczęściej dziecko i tak robi sobie dłuższą przerwę w nocy, gdyż w nocnym pokarmie jest więcej tłuszczu.

Czy przerwy między karmieniami nie są zbyt długie? Zależy mi na utrzymaniu laktacji, a z tego, co wiem, konieczne jest do tego karmienie co 4 godziny w dzień i co 6 w nocy.
Jeśli zrobisz przerwy 4-godzinne w dzień i 6-godzinną w nocy, to liczba karmień jeszcze się zmniejszy. Chodzi o najwyżej jedną 4-godzinną w dzień i najwyżej jedną 6-godzinną w nocy. Żeby utrzymać liczbę 7-8 wymaganych karmień na dobę, trzeba robić niektóre posiłki co 1-2-3 godziny. Dziecko zwykle samo sobie to reguluje.

Czy budzić Małego w ciągu dnia, gdy przerwa między karmieniami nadmiernie się wydłuża? Czy powinnam wtedy odciągać pokarm?
Lepiej dać dziecku trochę spontaniczności. Niech wreszcie ono zadecyduje, kiedy jest głodne. Jeśli dajesz mu smoczek na uspokojenie, może się do jedzenia nie zgłosić - wystarczy mu ssanie.

Czy to normalne, że dziecko nie domaga się jedzenia płaczem? Kiedy mijają 4 godziny, a on nie śpi, zazwyczaj nie płacze, robi się niespokojny, ale przystawiony do piersi je.
Dziecko nie musi płakać, gdy jest głodne, może to właśnie sygnalizować tym niepokojem, o którym piszesz.

Czy normy dla dziecko karmionego piersią są takie same jak dla tego karmionego butelką (czyli 6 karmień po 130 ml w przypadku dwumiesięcznego dziecka)?
Dla dziecka karmionego mieszanką są inne normy, ponieważ mieszankę trawi ono przez ok. 4 godziny. Pediatra chyba tym się sugerował, mówiąc o karmieniu 6 razy na dobę. Do zakończenia 3-go miesiąca zapotrzebowanie dziecka można obliczyć wg wzoru: masa ciała x 140 ml, czyli dla 5-kilowego niemowlaka będzie to około 700 ml. Jeśli to podzielisz na 6 porcji, otrzymasz wynik - ok. 120 ml; jeśli na 8 porcji - będzie to ok. 90 ml na jeden posiłek.

Czy dopajać dziecko w ciągu dnia?
Dziecka karmionego piersią nie poi się wodą (ani niczym innym). W mleku kobiecym jest około 87% wody. My też nie popijamy mleka wodą!

Jaka jest optymalna liczba karmień dla dwumiesięcznego dziecka?
Jak już wspomniałam, dzieci karmione piersią jedzą ok. 8 razy na dobę. Poza tym dziecko samo powinno ustalać częstotliwość karmień. Być może ulewa, ponieważ przerwy są długie, a jednorazowe posiłki obfite. W ulewaniu nie ma nic nadzwyczajnego pod warunkiem, że dziecko dobrze przybiera na wadze i nie boli go brzuszek.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak przygotować piersi do karmienia?

 

Twoje prawa na porodówce

 

Karmienie niemowlęcia na żądanie

 

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

11 błędów karmiącej mamy

 

Zapalenie piersi – objawy i leczenie

 

Pozycje do karmienia piersią

 

Wyprawka na czas połogu