Słoiczki dla niemowląt – wartości odżywcze, rodzaje, czym się kierować przy zakupie, cena

Osobom dorosłym zaleca się uważne czytanie składu dań w słoikach. Niejednokrotnie okazuje się, że producenci dodają do nich sztuczne dodatki, które wzmacniają smak czy przedłużają trwałość produktu. Inaczej wygląda to w przypadku gotowych dań dla niemowląt. Ich skład jest regulowany ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 roku, dlatego nie ma tu miejsca na samowolę producentów. Takie słoiczki nie są gorszym wyborem niż domowe obiadki. Sprawdź, jak wygląda ich wartość odżywcza i od którego miesiąca możesz podawać je swojemu maluszkowi?

Rodzaje i wartości odżywcze słoiczków dla niemowląt

W sklepach dostępne są różnego rodzaju gotowe dania dla niemowląt. Do wyboru są m.in. zupki, ryż z warzywami, mięso z dodatkiem marchewki lub innych warzyw, purée warzywne (np. z pasternaku) czy dania na bazie makaronu. Wśród nich znajdziesz również gotowe dania, których składniki pochodzą z ekologicznych upraw.

Wartość odżywcza słoiczków dla niemowląt zależy od ilości i rodzaju produktów użytych do ich produkcji. Informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu.

W związku z tym, że odpowiednio zbilansowany jadłospis ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, stworzono listę dodatków dozwolonych do stosowania w słoiczkach dla niemowląt. Wyróżnia się wśród nich:

  • związki wzbogacające (np. aminokwasy, witaminy, składniki mineralne),
  • gazy (np. dwutlenek węgla),
  • wybrane substancje o funkcji emulgującej, regulującej czy zagęszczającej (np. lecytyna, pektyny).

Jakie są najważniejsze cechy gotowych produktów dla niemowląt?

Po pierwsze: brak sztucznych dodatków do żywności

Najważniejsza zasada dotyczy braku jakichkolwiek substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów – gotowe produkty dla dzieci muszą powstawać na bazie składników naturalnych, i to składników najwyższej jakości.

Po drugie: wyselekcjonowane składniki

Koncerny produkujące gotową żywność dla najmłodszych muszą starannie wybierać dostawców – owoce, warzywa i mięso wchodzące w skład gotowych produktów muszą pochodzić ze ściśle kontrolowanych upraw i hodowli. To jednak nie wszystko – kontroli podlega także gleba pod uprawy, a do przetworzenia trafiają tylko dojrzałe i nieuszkodzone warzywa i owoce. Rygorystyczne normy muszą również zostać zachowane w trakcie procesu produkcji.

Po trzecie: ściśle określone normy spożycia cukru i soli

Dziecko szybko przyzwyczaja się zarówno do słodkiego, jak i słonego smaku, dlatego po jakimś czasie może mieć kłopoty z zaakceptowaniem naturalnego smaku owoców i warzyw. Stąd też warto zwracać uwagę na skład produktów już w momencie rozszerzania diety niemowlęcia.

Produkty dla niemowląt nie powinny zawierać soli (trzeba pamiętać o tym, aby soli nie dodawać także w trakcie przygotowywania posiłków w domu!), a całkowita zawartość sodu w produktach powinna być ograniczana i odpowiadać zaleceniom dietetyków i pediatrów.

Oparte na owocach desery nie powinny być dosładzane – słodki smak powinien zostać uzyskany poprzez odpowiednią kompozycję owoców. Jeśli zaś w produktach dla dzieci cukier jest jednym ze składników, np. w deserach z twarożkiem, jego ilość musi odpowiadać rygorystycznym wymogom prawnym i zaleceniom związanym z dietą najmłodszych.

Po czwarte: informacja o składzie i wartości odżywczej

Wszystkie informacje o zawartości składników i wartości odżywczej muszą być zawarte na etykiecie. Np. jeśli produkt zawiera dodatek cukru, zostanie on wymieniony w składzie produktu. Jeśli jednak są w nim cukry naturalne pochodzące z owoców (dotyczy to głównie soków i deserów owocowych), w takim wypadku zostaną one wymienione tylko w tabeli wartości odżywczych.

Po piąte: dostosowanie do potrzeb dziecka

Dostosowanie składu słoiczków do poszczególnych etapów rozwoju dziecka gwarantuje, że na każdym etapie życia maluch otrzymuje to, czego jego organizm najbardziej potrzebuje. Składniki, na bazie których przygotowano gotowy posiłek i ich konsystencja, są dostosowane do rozwoju układu pokarmowego dziecka oraz do potrzeb wzbogacania menu o nowe produkty i nowe smaki.

Pierwsze gotowe posiłki (w chwili rozszerzania diety niemowlaka) muszą dostarczać dziecku składników, które zaspokoją potrzeby żywieniowe jego organizmu. Co istotne, powinny mieć również gładką konsystencję, aby ułatwić maluchowi przejście od mleka mamy lub mleka modyfikowanego do produktów, które wymagają od niego nie tylko ssania, ale również żucia i gryzienia. Wraz z rozwojem dziecka do jego diety wprowadza się gotowe produkty o konsystencji wspierającej naukę żucia i gryzienia, odpowiednio dostosowane do zmieniających się potrzeb organizmu malucha. Produkty dla starszych dzieci mają nie tylko bardziej zróżnicowaną konsystencję, ale również bardziej wyraziste smaki.

Słoiczki dla dzieci – czym kierować się przy ich zakupie?

Jak spośród tak wielu słoiczków wybrać gotowe obiadki, które możesz spokojnie podawać swojemu maluszkowi? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o to, jakich składników unikać?

Po pierwsze, niewskazane są słoiczki zawierające dodatek soli. To mit, że dania dla niemowląt bez soli są zbyt mdłe dla dziecka. Pamiętaj, że inaczej jedzą rodzice, którzy znają już smak tego dodatku, a inaczej dziecko, które nie miało okazji porównać dania z solą i bez. W związku z tym lepiej nie przyzwyczajać pociechy do smaku słonego. Chodzi tu nie tylko o kształtowanie nawyków żywieniowych, ale i kwestie zdrowotne. Spożywanie soli jest dużym obciążeniem dla organizmu małych dzieci i zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego (które stanowi poważny problem nie tylko w przypadku osób dorosłych).

Po drugie, należy unikać gotowych dań z dodatkiem zagęszczonych soków owocowych. Na pierwszy rzut oka wyglądają one lepiej niż cukier, ale to tylko pozory. W rzeczywistości taki sok przypomina bardziej syrop cukrowy. Oznacza to, że włączenie do diety dziecka słoiczków z jego dodatkiem utrudnia kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zwiększa ryzyko próchnicy, otyłości oraz chorób z nią związanych.

Wiesz już, że lepiej nie wprowadzać do diety niemowląt słoiczków, które zawierają sól i zagęszczone soki owocowe. Jednak to nie wszystko. Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy zakupie gotowych dań dla małych dzieci?

  • Zawsze dokładnie sprawdzaj skład kupowanych produktów. Ta zasada dotyczy również dań dla małych dzieci, które uzyskały pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytutu Matki i Dziecka.
  • Wybieraj słoiczki dla niemowląt, których składniki pochodzą z upraw kontrolowanych. Dzięki temu masz pewność, że produkty, które włączasz do diety dziecka, zostały przebadane pod kątem zawartości środków ochrony roślin, metali ciężkich i pozostałości nawozów sztucznych.
  • Dobieraj produkty do wieku dziecka. Informacja na temat wieku, od którego możesz podać konkretny słoiczek, jest umieszczona na opakowaniu.
  • Sprawdź, czy słoiczki dla niemowląt nie zawierają składników, na które Twoje dziecko jest uczulone. Niektóre firmy mają specjalne linie produktów przeznaczone dla małych alergików.

Od którego miesiąca można podawać dziecku słoiczek i czym kierować się przy jego zakupie?

Wiesz już, czym kierować się przy wyborze słoiczków. W takim razie pozostaje jeszcze pytanie o to, kiedy przejść do rozszerzania diety?

W piątym miesiącu życia możesz zacząć podawać maluszkowi coś innego niż mleko matki lub mleko modyfikowane. Przy czym pamiętaj, aby podejść spokojnie do tematu rozszerzania diety. Nie podawaj zbyt wielu nowych produktów na raz. Zacznij od małych porcji i obserwuj reakcję swojej pociechy.

W 5.-6. miesiącu życia możesz podać dziecku warzywa (najpierw zielone), owoce, produkty będące źródłem żelaza (np. mięso, kaszki wzbogacone w ten pierwiastek) oraz produkty glutenowe (np. kaszkę manną). Zaleca się, aby włączyć je do diety niemowląt nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.

Gdy Twoja pociecha ma już 7. miesięcy, zadbaj o to, aby jadła 2-3 posiłki uzupełniające. W tym wieku możesz wprowadzić do diety niemowlaka kolejne produkty np. jogurt naturalny, ser, jajko. Jednak pamiętaj o tym, aby łączyć nowe smaki ze znanymi, zadbać o stałe pory posiłków i spożywanie ich w rodzinnym gronie.

Czy słoiczki trzeba podgrzewać słoiczki?

Czy musisz podgrzewać słoiczki, które podajesz swojemu maleństwu? Słoiczki mięsne, rybne czy inne, które zawierają obiadki, należy podgrzać. Jeśli wiesz, że Twoja pociecha zje tylko połowę zawartości słoiczka, przełóż określoną ilość do miseczki. Resztę zostaw w oryginalnym opakowaniu, zakręć słoiczek i włóż go do lodówki. Pamiętaj, że z reguły czas przechowywania nie powinien być dłuższy niż 1-2 dni. Jeśli masz co do tego wątpliwości, zapoznaj się z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Jak podgrzewać słoiczki dla dzieci? Najlepiej zrobić to w kąpieli wodnej, czyli wstawić słoiczek do garnuszka i wlać do niego wodę (tak, aby zakrywała połowę słoiczka). Temperatura takiej kąpieli wodnej nie powinna przekraczać 70℃.

Słoiczki dla niemowląt dostępne są w różnych wersjach smakowych, więc są dobrym sposobem na poznawanie nowych smaków. Szczególnie jeśli nie masz czasu i pomysłów na przygotowywanie różnorodnych dań. Jednak pamiętaj, że przynajmniej raz na jakiś czas warto proponować dziecku również domowe posiłki.

współpraca: Anita Anders

Opublikowano: ; aktualizacja: 22.09.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Sterylizatory do dziecięcych butelek i smoczków: rodzaje, działanie i funkcje. Który warto wybrać?

 

Laktator elektryczny – jaki wybrać? Najlepsze modele

 

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

 

Pierwszy posiłek dla niemowlęcia

 

Co dać dziecku do jedzenia na spacerze?

 

Karmienie niemowlęcia na żądanie

 

Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby odstawienia od piersi

 

Odciąganie pokarmu