Dekalog żywienia dzieci od 1 do 3 lat

Ocena: 4.86/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czym jest dekalog żywienia? To podstawowe zasady dobrego odżywiania, które powinna znać i stosować każda mama.

Jeśli będziemy systematycznie wzbogacać jadłospis naszego dziecka, przyzwyczai się ono do różnych smaków.
Jeśli będziemy systematycznie wzbogacać jadłospis naszego dziecka, przyzwyczai się ono do różnych smaków.

To zasady żywienia pozwalające, przy wsparciu innych ważnych elementów kształtujących m.in. zdrowie i rozwój intelektualny, na prawidłowy rozwój wzrostu, a także zmniejszenie ryzyka otyłości lub niedożywienia, chorób niedokrwienia serca czy cukrzycy typu 2.

Dieta dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinna być urozmaicona pod względem doboru produktów takich, jak: ryby, mięsa, wędliny, jaja, przetwory mleczne, a także warzywa, owoce, tłuszcze roślinne i produkty zbożowe. Pamiętajmy, że nuda na talerzu zniechęca dzieci do jedzenia, natomiast najbardziej zatwardziałe niejadki zaintryguje potrawa ułożona np. w uśmiechniętą buźkę lub kolorowy domek. Dzieci podobnie, jak prawidłowo odżywiający się dorośli, powinny jeść od czterech do pięciu posiłków dziennie i nie podjadać miedzy nimi, podczas oglądania telewizji czy w czasie zabawy. Przykład idzie z góry więc my same musimy dostosować się do tych zasad. Gwarantuję, że wyjdzie nam to na dobre.

 

Czy powinnyśmy zmuszać nasze pociechy do jedzenia?

Nic na siłę, a raczej wszystko z umiarem. Należy iść na kompromis, ale zachować przy tym konsekwencję. Jeśli będziemy systematycznie wzbogacać jadłospis naszego dziecka, przyzwyczai się ono do różnych smaczków i z czasem same zauważymy, jakie potrawy preferuje. A wtedy będziemy mogły mądrze negocjować. Rozwiązania siłowe mogą "zapętlić" problem żywieniowy na wiele lat i doprowadzić do sytuacji, jaką obserwowałam u pewnej znajomej, której dzieci jadły wyłącznie słone paluszki, popijane coca colą! Trwało to do przełomowego momentu pójścia do szkoły, a wtedy nadrobiły stracony czas i wyrosły na zdrowych nastolatków

 

Nawyki z dzieciństwa

Bardzo często dzieje się tak, że nawyki z dzieciństwa pozostają w człowieku aż do jego śmierci. Dotyczy to m. in. sposobu odżywiania. Upodobania do tłustej kuchni, nieregularnych posiłków czy awersji do surowych warzyw uczymy się niestety przede wszystkim w rodzinnym domu. Nie myślcie sobie, że potępiam golonki czy piersi indycze zapiekane w maśle z owocami. Warto jednak pamiętać o tym, aby nasze dziecko od początku swojej egzystencji uczyło się zdrowego stylu życia, a więc i  jedzenia. Nadmierne spożycie energii, białka i tłuszczu, szczególnie tego, w którym przeważają nasycone kwasy tłuszczowe, sprzyja nieprawidłowemu podwyższeniu stężenia cholesterolu, co przy braku ćwiczeń fizycznych może zwiększać ryzyko wystąpienia otyłości, a w wieku dorosłym doprowadzić do pojawienia się poważnych chorób, takich jak np.: niedokrwienie serca. Zagrożeniem dla organizmów naszych dzieci może też być brak w diecie odpowiedniej ilości wapnia, co w przyszłości przyczyni się do powstania osteoporozy. Pamiętajmy również o przyzwyczajeniu malucha do codziennej aktywności fizycznej. Już dla dwulatka wspaniałą zabawą jest wspólne z mamą codzienne uprawianie ćwiczeń gimnastycznych. A przecież znane jest przysłowie " czym skorupka za młodu nasiąknie…"

Czytaj też: 6 skutecznych sposobów, żeby dziecko jadło warzywa


Dekalog żywienia dzieci w wieku od 1 do 3 lat

  • Codziennie -  przetwory zbożowe, pochodzące z pełnego przemiału zbóż.
  • Codziennie - produkty nabiałowe, takie jak mleko, kefiry, maślanki i jogurty - dzieci powyżej 24 miesiąca życia z mniejszą zawartością tłuszczu.
  • Codziennie - warzywa i owoce.
  • Mięso czerwone, w tym wędliny, nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu, zaś jaja kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso.
  • Mięso drobiowe,  zawsze bez skóry, dwa-trzy razy w tygodniu.
  • Jeden lub dwa razy w tygodniu - ryby.
  • Posiłki powinny być przygotowywane z udziałem tłuszczów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego.
  • Sól - ograniczona.
  • Zalecane częste picie wody, a napoje słodkie powinny być ograniczone do minimum.
  • Codzienne ćwiczenia fizyczne - najlepiej na świeżym powietrzu.

Zasady żywienia dzieci między 1. a 3. rokiem życia opracowane przez Instytut Matki i Dziecka

 

Tematy: Żywienie, choroby niedokrwienia serca

Komentarze