Rozszerzanie diety dziecka - jakich produktów unikać?

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Główny problem z dietą dziecka mają mamy niemowląt. Niemniej jednak także i roczny maluch oraz starsze dzieci cały czas próbują nowych smaków. Jakie produkty i w jaki sposób najlepiej im podawać, aby dobrze się rozwijały i chętnie jadły?

Zamiast słodyczy proponuj dziecku owoce
Zamiast słodyczy proponuj dziecku owoce

Opisów, w jaki sposób rozszerzać dietę małego dziecka, jest wiele. Co gorsza, różnią się między sobą. Najprościej jest przyjąć zasadę, że na początku, powoli i stopniowo, wprowadza się produkty rodzime (warzywa i owoce sezonowe, rosnące w danym kraju). W końcu jednak dziecko ma już rok i je prawie wszystko. Nie oznacza to jednak, że można zaprzestać rozszerzania jego diety. Istnieją produkty, które wprowadza się dużo później oraz takie, których należy w ogóle unikać.

Tabela rozszerzania diety niemowlaka

Grzyby leśne

Można je wprowadzić do diety dziecka pięcioletniego. Grzyby mają głównie walory smakowe, nie są niezbędnym składnikiem diety. Ich późne wprowadzenie do diety jest związane z tym, iż:

  • Są ciężkostrawne
  • Niektóre grzyby, pomimo zaklasyfikowania jako "jadalne", mogą być niestrawne dla dziecka
  • W przypadku pomyłki i spożycia grzyba trującego, dawka toksyn u dorosłego może spowodować niestrawność, natomiast dla dziecka może okazać się zabójcza

Czytaj też: Czy dziecko może jeść pieczarki?

Wyraziste dodatki (ketchup, musztarda, marynaty)

Należy ograniczać ich spożywanie przez dziecko, ze względu na ostry smak octu. Najnowsze badania wykazały, że spożywanie ww. produktów w dzieciństwie powodowało, iż w wieku późniejszym dzieci częściej sięgały po jedzenie typu fast food. Dlatego spożycie takich produktów nie jest zakazane, ale też nie należy przesadzać z dodatkami. Najlepiej zamiast nich wprowadzić do diety ogórki i kapustę kiszoną.

Fast food

Należy stanowczo unikać jakichkolwiek produktów z tej grupy, tj. hamburgerów, hot dogów i frytek. Zawierają one produkty całkowicie pozbawione wartości odżywczych, smażonych na bardzo niezdrowym tłuszczu, z dodatkiem dużych ilości soli. Dzięki soli właśnie produkty wydają się smaczniejsze, ale też zabijają u dziecka inne odczucia smakowe. Nie ma wieku, od którego można podawać jedzenie typu fast food. Najlepiej unikać go przez całe życie.

Słodycze i słone przekąski

To kolejna grupa produktów, które należy wprowadzać jak najpóźniej, a najlepiej w ogóle. Cukier szkodzi dziecku (i dorosłym), powoduje próchnicę i wiele innych groźnych chorób. Zamiast dawania dziecku cukierków, lepiej podać słodki owoc. Cukier upośledza apetyt dziecka i przyczynia się do złych nawyków żywieniowych. Z kolei duża zawartość soli w chipsach i innych słonych przekąskach działa obciążająco dla nerek dziecka i również rozwija nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Dodatkowo w produktach powstających z ziemniaków (czyli chipsy, chrupki), w wysokiej temperaturze dochodzi do powstania akrylamidu - silnie toksycznej substancji o działaniu rakotwórczym.

 

 

 

 

Gazowane napoje słodzone

Ich spożycie najlepiej całkowicie wyeliminować z diety dziecka. Zawierają ogromne ilości cukru, wiele substancji chemicznych i prawie żadnych wartości odżywczych. Dlatego najlepiej w ogóle nie proponować ich dziecku. Zamiast napojów lepiej podać wodę lub naturalne soki bez dodatku cukru.

 

Kawa (kofeina), alkohol

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że są zarezerwowane dla dorosłych?

 

Rozwijanie smaków

Poza pewnymi produktami niewskazanymi dla dzieci (często także i dla dorosłych), pozostałe pokarmy warto wprowadzać w różnych konfiguracjach. Poznawania i rozwijanie smaków jest bardzo ważne. Dzięki temu dziecko chętniej je różne rzeczy, zaznajamia się z różnymi smakami i ma urozmaiconą, różnorodną dietę. Warto poszukiwać nowych połączeń, eksperymentować w kuchni razem z dzieckiem i wspólnie czerpać radość z jedzenia zdrowych i smacznych posiłków.

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych nie tylko ułatwi życie dziecka, ale uchroni go przed wieloma chorobami powiązanymi z odżywianiem. Każdy, kto musiał przejść na jakąś dietę, wie, jak trudno jest zrezygnować z pewnych nawyków i pokus żywieniowych. Dlatego najlepiej od razu przyzwyczajać dziecko do zdrowego odżywiania się, eliminując złe nawyki, a pielęgnując te dobre.

5 ważnych (i zaskakujących) faktów o żywieniu niemowląt

Tematy: dieta, fast food, rozszerzanie diety niemowlaka

Komentarze