Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby odstawienia od piersi

Jeśli postanowiłaś, że odstawiasz malucha od piersi, to pierwszy krok masz już za sobą. Teraz tylko (albo raczej aż) musisz być konsekwentna. Pomożemy ci przejść przez ten etap bezboleśnie. Najlepiej by było, gdyby dziecko w odpowiednim czasie po prostu samo zrezygnowało z ssania piersi, zwłaszcza po pierwszych urodzinach. Rzadko jednak tak się zdarza. Zazwyczaj to mama zarządza koniec karmienia piersią. Podpowiemy ci, jak zrobić to spokojnie i bez stresu – zarówno dla ciebie, jak i dziecka.

Jak długo karmić piersią?

Mleko matki jest najlepszym sposobem karmienia, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze półrocze życia dziecka, a następnie kontynuowanie przynajmniej do pierwszych urodzin. Wiele mam decyduje się na odstawienie dziecka w drugim półroczu – zazwyczaj wtedy wracają do pracy. Poza tym maluch zaczyna już jeść "dorosłe" posiłki, doskonali też swoje umiejętności i intensywnie poznaje świat, co nieco odwraca jego uwagę od bliskości z mamą. Wtedy można łagodnie odstawić dziecko od piersi.

Niezależnie od wieku malucha, powinnaś przygotować się na to, że dziecko tak zupełnie bez protestu nie zrezygnuje z twojej piersi. Są oczywiście niemowlaki, które same decydują o zakończeniu karmienia i "odstawiają mamę", ale robią to w momencie, kiedy to właśnie one tak postanowią, a nie wtedy, gdy akurat ty chcesz to zrobić.

Przeczytaj też: Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy?

Zakończenie karmienia piersią – jak to zrobić?

Dzieci, które nie są gotowe do tego, by zrezygnować ze ssania piersi mamy, mogą z trudem przystosować się do zmian. Najlepiej odstawiać dziecko od piersi stopniowo, ograniczając np. nocne karmienia. Wszystkie zmiany (takie jak nauka korzystania z nocnika, odebranie smoczka itd.) powinny być przeprowadzane w okresie, kiedy w życiu dziecka panuje względny spokój i nie zachodzą równolegle inne, rewolucyjne zmiany (np. pojawienie się w rodzinie noworodka, który będzie miał nieustanny, swobodny dostęp do piersi mamy). Dobrym pomysłem jest rozpoczynanie karmienia dziecka od podawania mu pozostałych pokarmów i napojów. Jeśli dziecko naje się np. zupką, nie będzie chciało ssać piersi i w ten sposób stopniowo przyzwyczai się do tego, by najadać się czym innym (poza mlekiem mamy). Zmniejszenie zapotrzebowania dziecka na mleko spowoduje zmniejszenie się ilości pokarmu w piersiach. Dzięki temu łatwiej będzie ograniczać liczbę karmień. Stopniowo uda się ograniczyć liczbę karmień do jednego dziennie. Wtedy wystarczy w porze karmienia zostawić dziecko pod opieką taty. Podczas procesu odstawiania dziecka od piersi (który może trwać nawet kilka tygodni) należy okazywać dziecku szczególne zainteresowanie – nie tylko po to, by "zrekompensować" mu odebranie dostępu do piersi, ale przede wszystkim po to, by zająć jego uwagę innymi zajęciami.

Choć każde dziecko jest inne, sposoby odstawienia od piersi sprawdzają się u wszystkich. Trzeba tylko znaleźć najlepszy oraz... właściwy moment.

Sprawdź też: Farbowanie włosów w ciąży – czy można?

Odstawianie dziecka od piersi – rób to powoli

Najłagodniej, ale i najdłużej przebiega stopniowe odstawianie dziecka od piersi. Jeśli więc masz na to czas, najlepiej zrób to tym sposobem.

Na początek zrezygnuj z kilku karmień piersią w ciągu dnia i zastąp je mlekiem modyfikowanym. Jeśli twój maluch do tej pory nie poznał butelki, może na początku wypluwać smoczek z buzi. Nie zrażaj się jednak. Zmień smoczek, ułożenie malucha, albo podaj mu mleko modyfikowane w kubku niekapku (te z silikonowym dzióbkiem można podawać nawet 4-miesięcznym maluchom). Na końcu spróbuj wyeliminować nocne karmienie. To będzie trudniejsze, ale na pewno się uda. Przytulaj malucha zawsze, kiedy zacznie płakać, a jeśli będzie bardzo dopominał się piersi, podaj butelkę z wodą.

Sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis niemowlaka karmionego mlekiem sztucznym

Sposoby odstawienia dziecka od piersi – rób to z miłością

Dzieci, szczególnie te nieco starsze, traktują pierś nie tylko jak "osobistą stołówkę", ale także jak przytulankę. Trudno im się dziwić – gdzie w końcu może być lepiej niż u mamy… Dlatego właśnie odstawianie od piersi traktują czasem jak pozbawianie ich mamy. Staraj się nie dopuścić do tego, by i twój maluch tak sądził. Przytulaj dziecko jak najwięcej, baw się z nim w każdej wolnej chwili, ale staraj się nie prowokować sytuacji, kiedy smyk ma pierś na wyciągniecie ręki (a raczej buzi). Jeśli próbuje odpiąć ci bluzkę, delikatnie, ale stanowczo tłumacz, że mleczko w cysiu jest dla maluszka, a twój smyk jest już taaaaaki duży.

Zobacz również: Laktoferyna na odporność dla dziecka

Jak zakończyć karmienie piersią? Poproś o pomoc męża

Karmiąca mama zawsze będzie kojarzyć się maluszkowi z błogim stanem, kiedy może wreszcie najeść się do syta. Aby więc odstawianie przeszło w miarę bezboleśnie, musisz zmienić te skojarzenia. Poproś męża, aby przez jakoś czas tylko on karmił dziecko butelką. Na tacie smyk nie będzie wymuszał podania piersi (to oczywiste), ale i zacznie kojarzyć tatę z jedzeniem. A to już co najmniej połowa sukcesu. A jeśli ty będziesz w końcu podawać dziecku butelkę, staraj się je układać inaczej niż podczas karmienia piersią.

Jak odstawić starsze dziecko od piersi?

Jeśli decydujesz się odstawiać starsze dziecko, czyli roczne czy nawet dwuletnie dziecko, weź pod uwagę to, że ssanie piersi jest dla niego nie tylko posiłkiem. To przede wszystkim czas maksymalnej bliskości z tobą. Zrezygnowanie z tego będzie dla malca niezwykle trudne. Zanim więc zaczniesz odmawiać mu piersi, zacznij stopniowo zastępować chwile bliskości przy piersi, np. przytulankami i zabawą tylko we dwoje.

Starszemu dziecku można też w zamian za odstawienie od piersi zaproponować prezent. Jeśli masz w domu 2, 3-latka, najpierw dokładnie wszystko mu wytłumacz. Powiedz o tym, że cycuś jest dla maluszków. I zafundujcie sobie superdzień pożegnania z cycusiem. Duże dzieci mogą jeść inne rzeczy, a nie tylko pić mleko mamy, dlatego możecie wspólnie przygotować jakieś pyszne ciasteczka dla całej rodziny, a na obiad wybrać się do restauracji. Najtrudniej na pewno będzie wieczorem, ale i na to jest rada – daj maluchowi wymarzoną wielką przytulankę i zapewnij, że do niej także można się przytulić nocą. Przygotuj też niekapek pełen wody – powinien załatwić sprawę nocnego picia nawykowego.

To też może Cię zainteresować: Syrop z pigwy dla dziecka – jak go przygotować?

Jak reagują piersi podczas odstawiania od nich dziecka?

Twoje piersi mogą różnie "zareagować" na odstawianie dziecka. U większości kobiet przebiega to bez najmniejszych problemów. Najtrudniej jest wtedy, gdy mama decyduje się na koniec karmienia z dnia na dzień. Wtedy piersi mogą być twarde i nabrzmiałe. Co robić? Odciągnij ręką odrobinę pokarmu, ale tylko tle, by poczuć ulgę, ogranicz w tym czasie picie do minimum i nie noś stanika, który uciska piersi. Możesz pić napar z szałwi (zmniejsza produkcję pokarmu) i okładać piersi liśćmi z białej kapusty. Jeśli zauważyłaś w piersiach grudki, nie panikuj. Po prostu delikatnie je rozmasuj. Gdyby jednak nie przynosiło to żadnych rezultatów, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć zapalenie piersi. Zjawiskiem normalnym jest odczuwanie napięcia w piersiach i to przez kilka tygodni po odstawieniu dziecka. Laktacja będzie stopniowo zanikała - ten proces może trwać nawet kilka miesięcy; nie zdziw się więc, że kiedy uciśniesz brodawki, może polecieć kilka kropelek.

Odstawianie od piersi – separacja z dzieckiem

To dość trudna i dla malca, i dla mamy metoda odstawienia od piersi. Jedno jest pewne – jest ekspresowa i skuteczna. Ale czy warto i siebie, i dziecko obarczać taki stresem? Jeśli masz poczucie, że przy maluchu na pewno się złamiesz, że nie zniesiesz jego łez i ukoisz je, podając pierś, to rzeczywiście lepiej jest wyjechać na kilka dni, a smyka zostawić pod opieką taty czy babci. Tylko pamiętaj, by wcześniej przyzwyczaić niemowlę do picia z butelki!

Odstawianie od piersi – smoczek zamiast butelki

To rada dla mam młodszych niemowląt, które mają silny odruch ssania. Jeśli twój malec ciągle wisiałby na piersi, to znaczy, że o nim mowa. Dla takiego smyka odstawienie od piersi to nie tyle pozbawienie go mleka, co pozbawienie go możliwości ssania. Dlatego spróbuj zamiast piersi podać mu anatomiczny smoczek (kauczukowy lub silikonowy – zobaczysz, który przypadnie dziecku do gustu). To powinno załatwić sprawę. Pamiętaj jednak, że za kilka miesięcy będzie trzeba malucha odzwyczaić także od pocieszyciela.

Na początek zdecyduj się na anatomiczny smoczek ukształtowany na wzór sutka, dopasowany do szerokiej butelki. To spowoduje, że twój przyzwyczajony do piersi smyk łatwiej przestawi się na butelkę.

Odstawianie dziecka od piersi – bądź konsekwentna

Kluczem do sukcesu w akcji bezstresowego pożegnania z twoim mlekiem jest konsekwencja. Jeśli podjęłaś decyzję o odstawieniu smyka, nie zmieniaj jej pod wpływem np. płaczu czy złości dziecka. Jeśli wrócisz do karmienia z powodu łez malucha, przysporzy to tylko niepotrzebnych nerwów i jemu, i tobie. Bo do odstawienia będziesz musiała przecież jeszcze raz wrócić. I cała akcja będzie trwała zdecydowanie dłużej – zamiast kilku dni, co najmniej kilka tygodni. Przy kolejnej próbie smyk będzie rozpaczał mocniej, bo będzie oczekiwał podobnego efektu jak poprzednio – przecież przekonał się, że to działa.

Pamiętaj, to normalne, że dziecko protestuje, kiedy nie dajesz mu piersi. Muszą więc płynąć łzy. Przygotuj się na to. Jeśli trudno ci jest wytrzymać płacz dziecka, możesz wychodzić z domu w porach, kiedy dziecko zwykle domaga się piersi. Niech maluszkiem zajmie się wtedy tata lub babcia. Mogą zabrać smyka na długi spacer, podczas którego spokojnie zaśnie (bez twojego mleka). Starszemu dziecku można zaś zaproponować jakiś smakołyk (np. biszkopciki) albo ciekawą zabawę.

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.03.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wspólne obiady dla dorosłych i dla dzieci

 

Karmienie piersią – pytania do doradcy laktacyjnego

 

Odciąganie pokarmu

 

Butelka dla noworodka i niemowlaka – jaką wybrać?

 

Refluks żołądkowo-przełykowy, ulewanie

 

Odstawianie od piersi

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

 

Długie karmienie piersią – za i przeciw