Zatrucie pokarmowe u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby

Ocena: 4.78/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zatrucie pokarmowe u dzieci to częsta dolegliwość. Przyczynami są tu zakażenia (wirusowe – np. rotawirusy i norowirusy, bakteryjne, pierwotniakowe oraz pasożytnicze). Zatrucia u niemowlaka mogą być bardzo groźne, ponieważ prowadzą (w bardzo krótkim czasie) do pojawienia się objawów odwodnienia u dziecka. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu (doustne płyny nawadniające), podawanie elektrolitów oraz glukozy. Objawy zatrucia pokarmowego to: biegunka, wymioty, brak apetytu, silne i skurczowe bóle brzucha, czasem – gorączka. Wśród domowych sposób wymienia się lekkostrawną dietę i podawanie probiotyków dla dzieci.

Fotolia

Zatrucie pokarmowe u dziecka – jakie są przyczyny?

 

Zatrucie pokarmowe u dziecka to jeden z częstszych powodów wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a także hospitalizacji na oddziale pediatrii.

Objawia się wymiotami i biegunkami u dziecka, które – nieleczone w odpowiedni sposób – mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, mogą spowodować zgon. Dlatego tak ważne jest, aby każdy rodzic znał podstawowe zasady postępowania w przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów u dziecka.

Najczęstsze przyczyny zatrucia pokarmowego u dzieci zostały opisane poniżej.

  • Zakażenia wirusowe – są najczęstszą przyczyną biegunki najpowszechniejszymi wirusami w naszej strefie klimatycznej są rotawirusy u dzieci i norowirusy. Zwykle największa zachorowalność notowana jest w miesiącach jesiennych oraz wiosennych. Chore dziecko wydziela wirusy – w domu, przedszkolu, szkole.
  • Zakażenia bakteryjne – głownie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), Salmonella, Shigella. Zatrucia pokarmowe bakteriami zdarzają się w przypadku spożycia przez dziecko nieświeżych produktów – przetwory mleczne, mięso, ciasta z kremami i śmietaną, nieświeże jaja.
  • Zakażenia pierwotniakowe i pasożytnicze – ameba, Lamblia (lamblie u dzieci), tasiemce.

Do objawów zatrucia pokarmowego może dojść także w wyniku spożycia przez dziecko niejadalnych grzybów.

 

Objawy zatrucia pokarmowego a odwodnienie u dziecka

 

Objawy zatrucia pokarmowego u dziecka to: wymioty, biegunka, kurczowe bóle brzucha, brak apetytu. Czasami pojawia się gorączka.

Głównym zagrożeniem zatrucia pokarmowego jest odwodnienie u dziecka. Jest to związane z ciągłą utratą wody i elektrolitów wraz z wymiotami oraz płynnym stolcem, a także niedostatecznym wyrównywaniem tych strat. Szczególnie niebezpieczne jest zatrucie pokarmowe u niemowlaka, ponieważ w tym przypadku bardzo szybko rozwija się odwodnienie zagrażające życiu.

Pierwszymi objawami odwodnienia u dziecka są: senność, osłabienie, apatia. Niemowlęta mogą wykazywać niepokój i płaczliwość lub odwrotnie – są senne i nieaktywne. Poza tym pojawia się zwiększone uczucie pragnienie, które zanika wraz z nasilaniem się stopnia odwodnienia.

Do typowych objawów odwodnienia u dziecka należą: suchość, bladość, ochłodzenie, skóry, suchość błon śluzowych jamy ustnej, spierzchnięcie i pękanie ust, zapadnięcie gałek ocznych, wyostrzenie rysów twarzy, zapadnięte ciemiączko u niemowląt, spadek wagi ciała, zmniejszenie ilości oddawania moczu (do bezmoczu włącznie).

Rodzice pytają często: „zatrucie pokarmowe u dziecka – ile trwa?”. Objawy mogą się utrzymywać do kilku dni.

 

Biegunka, wymioty i gorączka przy zatruciu pokarmowym – kiedy do lekarza?

 

Nie każdy przypadek biegunki i wymiotów u dziecka jest wskazaniem do hospitalizacji. Kontakt z lekarzem staje się jednak konieczny w przypadku:

  • pomimo domowych sposób leczenia objawy zatrucia u dziecka utrzymują się lub nasilają;
  • bardzo wysokiej gorączki przy zatruciu pokarmowym u dziecka, która nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych,
  • biegunki lub wymiotów u niemowlęcia – im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko
  • stwierdzenia się obecność krwi w wymiocinach lub stolcu u dziecka.

Z lekarzem należy się skontaktować również, gdy wystąpią niepokojące objawy świadczące o silnym odwonieniu dziecka, tj.: senność, śpiączka, drgawki, przyspieszenie oddechu i akcji serca, zatrzymanie oddawania moczu, brak reakcji na bodźce.

 

Zatrucie pokarmowe – domowe sposoby na zatrucie u dziecka

 

Większość przypadków wymiotów i biegunek u dzieci można leczyć z powodzeniem w warunkach domowych, nie narażając pociechy na niepotrzebną hospitalizację.

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe u dzieci bywają często skuteczne, pod warunkiem, że są stosowane odpowiednio.

Najważniejszą czynnością jest nawadnianie, aby uzupełnić straty wody i elektrolitów. W aptekach dostępne są doustne płyny nawadniające bez recepty zawierające glukozę i elektrolity dla dzieci.

Czym i jak nawadniać dziecko? Można także podawać zwykłą wodę (najlepiej zimną, ciepła nasila wymioty) czy posłodzoną herbatę. Należy unikać: coca-coli, słodkich napojów i soków owocowych, gdyż zawarte w nich dwucukry nasilają biegunkę. Wbrew przekonaniu, jakie panuje wśród niektórych rodziców, wymioty nie są przeciwwskazaniem do nawadniania doustnego.

Co na zatrucie pokarmowe? Ważne jest podawanie odpowiedniej ilości płynów – przyjmuje się, że w ciągu pierwszych 4 godzin choroby dziecko powinno wypić 50-100ml płynu na każdy kilogram, oraz dodatkowo po każdym biegunkowym stolcu lub wymiotach powinno około 5ml/kg wagi ciała dziecka.

Płyny należy podawać często, ale w małych ilościach np. jedną łyżeczkę do wypicia co 3 minuty. Po upływie 4 godzin intensywnego nawadniania dziecka płyn nawadniający podaje się w ilościach zaspokajający dobowe zapotrzebowanie na płyny oraz dodatkowo 5 ml płynu na każdy kilogram masy ciała po każdym stolcu lub wymiotach.

 

Zatrucie pokarmowe – dieta i leczenie

 

W przypadku zatrucia pokarmowego ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie żywienia dziecka, ponieważ sprzyja to szybszemu powrotowi do zdrowia i przyspiesza regenerację nabłonka śluzówki jelita. Jedzenie można podawać już po upływie 4 godzin choroby, jeśli tylko mały pacjent ma na to ochotę i toleruje podawane pokarmy.

Ważne jest, aby dieta przy zatruciu pokarmowym początkowo była lekkostrawna (gotowany ryż, marchewka, jabłko i chude mięso, sucharki, banany). Wraz z ustępowaniem objawów zatrucia pokarmowego u dziecka należy stopniowo rozszerzać posiłki do tych spożywanych podczas normalnej diety. Często pojawia się też kwestia zatrucie pokarmowe a karmienie piersią – malucha można przystawiać do piersi przez cały okres występowania objawów.

Leczenie zatrucia pokarmowego polega również na podawaniu probiotyków dla dzieci – zwłaszcza tych zawierających szczepy bakterii Lactobacillus GG i Saccharomyces boulardii.

 

Zatrucie pokarmowe u dzieci – jak zapobiegać?

 

Aby uchronić dziecko przed zatruciem pokarmowym wywołanym nieświeżym jedzeniem, należy przestrzegać zasad bezpiecznego przechowywania produktów. Produkty mięsne, ciasta i jaja należy trzymać w lodówce oraz nie spożywać ich po upłynięciu terminu ważności. Ponadto ważne jest osobne trzymanie jaj i mięsa, co pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się pałeczek Salmonelli odpowiedzialnej za salmonellę u dzieci.

Należy pamiętać, że małym dzieciom nie wolno podawać grzybów, nawet gdy mamy pewność, że są jadalne.

Ponadto należy także przestrzegać zasad higieny – dokładnie myć ręce po kontakcie z surowym mięsem oraz naczynia, noże, deski do krojenia, które miały z nim kontakt.

Jeżeli chcemy uniknąć wirusowej infekcji przewodu pokarmowego u niemowlaka, trzeba należy unikać zabierania dziecka w zatłoczone miejsca. Ponadto istnieją skuteczne szczepionki na rotawirusy u dzieci powyżej 6. tygodnia życia (podawane doustnie).

W profilaktyce infekcji wirusowych ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, gdyż rotawirusy i norowirusy nie są odporne na jego działanie.  

Tematy: zatrucie pokarmowe, zatrucie pokarmowe u dziecka, odwodnienie, objawy odwodnienia u dziecka, elektrolity dla dzieci, doustne płyny nawadniające

Komentarze