Zaparcia nawykowe u dzieci – jaka dieta pomoże na zatwardzenie?

Ocena: 4.88/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaparcia nawykowe u dzieci są związane z niechęcią przed wypróżnianiem. Mogą towarzyszyć im bóle brzucha i wzdęcia. Czasem potrzebna jest wizyta u psychologa i pediatry, jednak dieta bogata w błonnik i wykluczająca produkty zapierające może okazać się skutecznym sposobem na zatwardzenie. Jakie naturalne leki na zaparcia warto wykorzystać, by pomóc, kiedy dziecko nie może oddać stolca?

Fotolia

Zaparcia nawykowe u dzieci – przyczyny

 

Zaparcia u dzieci mogą pojawiać się w różnych okresach życia, ale dla niektórych momentów charakterystyczne są zaparcia nawykowe – problemy z wypróżnianiem u dziecka wywołane świadomą lub podświadomą niechęcią do oddawania stolca. Najczęściej pojawiają się, gdy dziecko uczy się korzystania z nocnika, zaczyna chodzić do przedszkola lub szkoły i jest zmuszone do korzystania z toalety poza domem, gdzie nie czuje się komfortowo, a wizycie w ubikacji towarzyszy stres. Tego typu problemy z wypróżnianiem u dziecka mają podłoże psychogenne, a powodować mogą je:

 • wstyd związany z oddawaniem stolca, traktowanie wypróżniania jako coś odrażającego,
 • strach przed bólem towarzyszącym wypróżnieniom,
 • strach przed korzystaniem z toalety poza domem,
 • pośpiech podczas czynności higienicznych,
 • problemy emocjonalne w rodzinie,

Przyczyna zaparć nawykowych może być także presja wywoływana przez rodziców, nadmiernie zachęcających malucha do wypróżnień.

  

Objawy zaparcia u dzieci – jak rozpoznać zatwardzenie u dziecka? 

 

Objawy zaparcia nawykowego są takie same, jak zatwardzenia u dzieci wywołanego niewłaściwą dietą. Jak rozpoznać, że dziecko nie może zrobić kupki? Stolec oddawany jest rzadko – raz na kilka dni, jest twardy, suchy, czasem z domieszką śluzu, ma bardzo ciemny kolor i silny cuchnący zapach, a wypróżnianiu może towarzyszyć ból. Zatwardzenie u dziecka mogą powodować:

 • uczucie ciężkości i przepełnienia,
 • ból brzucha u dziecka i wzdęcia,
 • senność,
 • czasem bóle głowy,
 • rozdrażnienie, płaczliwość.

W przypadku zaparć nawykowych konieczna może być wizyta u pediatry oraz psychologa. Psycholog ustali przyczynę powstrzymywania stolca przez dziecko, a pediatra zaleci sprawdzony sposób na zatwardzenie – np. syrop z laktulozą, która jest bezpiecznym środkiem ułatwiającym wypróżnienia, wspomaga namnażanie dobrych bakterii jelitowych, hamuje procesy gnilne, zmniejsza wzdęcia, zwiększa objętość zawartości jelita i pobudza perystaltykę jelit. U dzieci powyżej 3 lat zaleca się stosowanie 15 ml syropu rozcieńczonego w wodzie na czczo, a dawkę leku można stopniowo zwiększać co 3 dni aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień.

  

Sposoby na zaparcia – co robić, kiedy dziecko nie może się wypróżnić? 

 

Kiedy dziecko ma zaparcie, warto a problem z wypróżnianiem nie jest bardzo zaawansowany, warto wypróbować naturalne sposoby na zatwardzenie. Na zaparcia pomoże wypijanie codziennie na czczo szklanki wody przegotowanej lub szklanka wody z łyżką miodu przygotowanej wieczorem dzień wcześniej. Pomocny może okazać się także kompot z suszonych śliwek, bogaty w błonnik i sorbitol, które ułatwiają wypróżnianie. 

Naturalnym sposobem na zaparcia jest również wypijanie na czczo mikstury z łyżeczki zmielonego siemienia lnianego lub babki płesznik zalanego szklanką wody i popitego dodatkowo szklanką wody. Stopniowo należy zwiększać ilość błonnika dla dzieci, następnie wypijać miksturę rano i przed snem. Domowym lekiem na zaparcia u dzieci może być także wypijana na czczo mikstura z łyżki oliwy, 2–3 łyżek soku z aloesu i soku z połówki cytryny. 

Przy nawykowych problemach z oddawaniem stolca warto spróbować podać dziecku kiszoną kapustę lub kiszone ogórki, które zawierają prozdrowotne bakterie fermentacji mlekowej. Pracę jelit usprawnią ponadto tarte buraki z kminkiem i olejem na czczo bądź owsianka z otrębami, siemieniem lnianym lub nasionami chia na śniadanie.

Aby pozbyć się zaparć dziecko powinno dużo się ruszać – jelita są wówczas bardziej aktywne i zaparcia nie są tak uciążliwe.

  

Jaka dieta na zaparcia nawykowe? 

 

Co na zaparcia u dzieci? Najlepszym sposobem jest stosowanie diety bogatoresztkowej o dużej zawartości błonnika. Błonnik nie ulega trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Zwiększa masę i objętość kału oraz skraca czas przechodzenia treści pokarmowych przez jelito grube. Jego odpowiednia ilość reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Co jeść na zaparcia? Produkty bogate w błonnik to:

 • warzywa, owoce,
 • grube kasze, np. gryczana, pęczak, brązowy ryż,
 • razowe pieczywo,
 • płatki zbożowe, np. owsiane, żytnie, orkiszowe,
 • orzechy, pestki i nasiona (siemię lniane, chia, babka płesznik).

Warzywa i owoce o największej zawartości błonnika to gruszki, maliny, jabłka, marchew, awokado, buraki, karczochy, soczewica i kiełki. Nie powinno ich zabraknąć w diecie na zaparcia u dzieci. Posiłki należy jeść regularnie o stałych porach, aby wypracować rytm pracy przewodu pokarmowego. Kolejny sposób na zatwardzenie to picie wody. Nie wolno o niej zapominać, kiedy stosuje się dietę bogatą w błonnik, gdyż bez wody błonnik zadziała przeciwnie do oczekiwanego efektu i nasili zaparcia. Woda powinna być podstawowym napojem dziecka.

 

Czego nie podawać, kiedy dziecko ma zatwardzenie?

 

W problemach z zaparciami trzeba zrezygnować z białego pieczywa, drobnych kasz i makaronów, potraw bogatych w tłuszcz zwierzęcy, żywności fast food, słodyczy ze sklepu i napojów gazowanych oraz słodzonych. Szczególnie należy unikać nektarów przecieranych, które nasilają zatwardzenie u dzieci.

Przy problemach z wypróżnianiem u dziecka z jadłospisu trzeba wykluczyć produkty silnie zapierające:

 • biały ryż, banany,
 • tarte jabłko, gotowana marchew,
 • przetwory z ciemnych owoców jagodowych, np. borówek, czarnej porzeczki,
 • czekolada, kakao na wodzie,
 • kisiele,
 • czarna herbata,

U niektórych dzieci z menu wyeliminować należy także nabiał, gdyż zbyt wysoki poziom wapnia nasila kłopoty z oddaniem stolca. 

Tematy: zaparcia nawykowe, zatwardzenie u dziecka, zaparcia u dziecka, lek na zaparcia, na zaparcia, sposoby na zaparcia

Komentarze