Zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy – jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Ocena: 4.83/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Objawem zapalenia oskrzeli, który skłania rodziców do konsultacji lekarskiej jest uciążliwy, wybudzający ze snu, duszący suchy kaszel, który pojawia się w pierwszej fazie choroby. Towarzyszy mu wodnisty katar, ból gardła czasem także gorączka. Wraz z rozwojem schorzenia kaszel zmienia charakter na odrywający się, a podczas jego napadów spływająca po gardle wydzielina może prowokować u dziecka wymioty. Stosowane leczenie domowe ma na celu przede wszystkim złagodzenie uporczywego kaszlu oskrzelowego.

Fotolia

Bakteryjne i wirusowe zapalenie oskrzeli u dzieci 

 

Zapalenie oskrzeli, czyli bronchit, jest chorobą dolnych dróg oddechowych spowodowaną działaniem wirusów lub bakterii. W większości przypadków mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem oskrzeli wywołanym przez np. wirusa RSV, grypy, rzadziej wirusy z grupy rhinowirusów lub adenowirusów. Etiologii bakteryjnej przypisuje się jedynie 10 proc. zachorowań, a najczęstszymi patogenami chorobotwórczymi są w tym przypadku Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae.

Zapalenie oskrzeli u dzieci stanowi jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgłaszania się rodzica do lekarza pediatry. Szczyt zachorowań na ostre zapalenie oskrzeli występuje pomiędzy 9. a 15. rokiem życia, oraz wykazuje pewną sezonowość – większą liczbę przypadków tej choroby oskrzeli notuje się przeważnie w miesiącach jesiennych i zimowych.

Pierwsze objawy zapalenia oskrzeli u dzieci mogą przypominać zwykłe przeziębienie, dlatego dolegliwości tego typu tym bardziej nie należy ignorować. 

  

Suchy kaszel u dziecka – czy to objaw zapalenia oskrzeli?

 

Niespecyficzne dolegliwości, które pojawiają się w pierwszej fazie choroby początkowo mogą nie sugerować zapalenia oskrzeli. Objawy, jakie dokuczają dziecku to katar, osłabienie, brak apetytu, ból gardła, stany podgorączkowe lub niezbyt wysoka gorączka (choć możliwe jest także zapalenie oskrzeli bez gorączki) oraz, czasami, ból mięśniowe.

Katar początkowo przybiera postać wodnistej wydzieliny z nosa, a następnie gęstnieje. Może mieć żółte zabarwienie, co nie świadczy jednak o tym, że infekcja ma podłoże bakteryjne. U starszych dzieci zdarzyć mogą się bóle w okolicy mostkowej, pojawiają się one zwłaszcza przy głębokim oddychaniu. W pierwszej fazie zapalania występuje obrzęk błony śluzowej oskrzeli, który może dawać objawy w postaci duszności i charakterystycznego świszczącego oddechu.

Częstym problemem jest zapalenie oskrzeli u niemowlaka, które u najmłodszych dzieci ma szczególnie uciążliwy przebieg z uwagi na nie w pełni rozwinięty układ oddechowy. Ze względu na obfity wysięk w jamie nosowej, po tylnej ścianie gardła spływa wydzielina, co powoduje wystąpienie odruchu kaszlowego. Kaszel oskrzelowy jest suchy i bardzo nasilony. To właśnie napady duszącego kaszlu u dziecka są objawem najbardziej niepokojących rodziców. Uporczywy kaszel w nocy ulega nasileniu nie pozwalając na spokojny, regenerujący sen. Niekiedy kaszel jest tak męczący, rodzice mają wrażenie, że dziecko wręcz się dusi.

  

Zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy kolejnej fazy choroby

 

Dominującym objawem zapalenia oskrzeli w późniejszej fazie choroby także jest kaszel jednak zmienia on swój charakter. Suchy, duszący kaszel staje się wilgotny i produktywny. Dzieje się tak z powodu nawału komórek zapalnych w oskrzelach, a co za tym idzie zagęszczania śluzu, który się w nich znajduje. Wydzielina stwarza wówczas bardzo dogodne warunki do rozwoju bakterii.

Nadkażenie bakteryjne możemy podejrzewać, gdy odkrzutszana wydzielina ma żółtozielone zabarwienie. Należy jednak pamiętać, że żółty kolor wydzieliny nie jest jednoznaczny z rozpoznaniem infekcji bakteryjnej. W tym celu należy wykonać dodatkowe badania laboratoryjne.

Kaszel i wymioty często mogą iść ze sobą w parze. Intensywny, napadowy kaszel może doprowadzić do wymiotów, nie są one jednak wówczas dodatkowym objawem choroby, a jedynie reakcją organizmu na dużą ilość połkniętej wydzieliny, która po odkrztuszeniu i połknięciu trafia do żołądka. Ponadto w tej fazie choroby dziecko nadal przedstawia objawy, które towarzyszyły mu od początku – gorączkę, bóle gardła, osłabienie, niechęć do jedzenia.

 

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka?  

 

Z reguły leczenie ostrego zapalenia oskrzeli polega wyłącznie na łagodzeniu objawów z nim związanych, jednakże zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Zwykle zaleca się leczenie domowe: odpoczynek, leki przeciwgorączkowe w razie wystąpienia gorączki, obfite pojenie oraz dbanie o nawilżanie dróg oddechowych oraz unikanie narażenia na dym tytoniowy. Rutynowo nie podaje się antybiotyku, jednakże w przypadku podejrzenia nadważenia bakteryjnego antybiotyk na zapalenie oskrzeli staje się on niezbędny.

Kaszel u dziecka w nocy, taki, który wybudza ze snu lub nie pozwala zasnąć, może być wskazaniem do podania syropu przeciwkaszlowego. Doskonale sprawdzą się tu naturalne wyciągi z sosny czy syropy na bazie miodu. Na kaszel u dziecka pomogą także apteczne preparaty zawierające dekstrometorfan, który ma działanie przeciwkaszlowe.

Aby przynieść ulgę dziecku, warto zastosować inhalacje na kaszel z preparatami, które będą zawierały w swoim składzie np. kwas hialuronowy. Nawilża on śluzówkę, chroni przed wysychanie oraz wspomaga jej regenerację. Jest bezpieczny i łagodny dlatego polecany także niemowlętom. Warto także zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń oraz zachowanie odpowiedniej wilgotności, np. poprzez wykorzystanie nawilżaczy powietrza.

Objawy zapalenia oskrzeli powinny ustąpić do 3 tygodnie od jej rozpoczęcia. U części dzieci kaszel utrzymuje się niestety dłużej. Zazwyczaj nie jest on jednak objawem toczące się nadal stanu zapalnego, a jedynie tzw. nadreaktywności oskrzeli, czyli nadmiernej reakcji skurczowej w odpowiedzi na bodźce, które normalnie jej nie wywołują.

Tematy: zapalenie oskrzeli u dziecka, zapalenie oskrzeli objawy, objawy zapalenia oskrzeli, kaszel oskrzelowy, kaszel oskrzelowy u dziecka

Komentarze