Zapalenie krtani u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby na krup

Ocena: 4.6/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zapalenie krtani u dziecka to częsta choroba wirusowa określana także jako krup. Objawy to przede wszystkim kaszel krtaniowy, chrypka i stridor, czyli świst krtaniowy. W leczeniu nie stosuje się antybiotyków, terapia jest przede wszystkim objawowa. Domowe sposoby mogą pomóc złagodzić dolegliwości, zwłaszcza napady suchego kaszlu u dziecka. Zapalenie krtani jest zaraźliwe.

Zapalenie krtani u dziecka jakie są przyczyny krupu?

 

Ostre zapalenie krtani u dziecka czy dorosłych, dawniej określane jako krup,  jest infekcyjną chorobą spowodowaną zwykle przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Zapalenie krtani u dziecka jest rzadziej spotykane niż wszelkie inne choroby gardła, takie jak zapalenie gardła czy angina bakteryjna. Wśród chorób krtani u dzieci wymieniane są przede wszystkim ostre podgłośniowe zapalenie krtani, czyli krup wirusowy, oraz ostre zapalenie nagłośni, które jest chorobą bakteryjną. Podgłośniowe zapalenie krtani zwykle dotyczy młodszych dzieci między 6. miesiącem życia a 5. rokiem życia. Ostre zapalenie nagłośni występuje raczej u starszych dzieci między 2. a 8. rokiem życia, a po wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko H.influenzae zapadalność na ostre zapalenie nagłośni spadła.

Zapalenie krtani u dzieci mogą powodować między innymi:

  • wirusy grypy,
  • wirusy paragrypy,
  • wirus RSV,
  • adenowirusy.

Ze względu na etiologię wirusową podgłośniowym zapaleniem krtani można się zarazić, przenosi się ona drogą kropelkową z zakażonego na inne osoby z otoczenia. W kropelkach wydzieliny, które są uwalniane podczas kichania czy kaszlu, znajdują się cząstki wirusów, które mogą doprowadzić do choroby u innej osoby. U zarażonego niekoniecznie jednak zarażony musi mieć problemy z krtanią, zdarza się, że rozwija się u niego zwykłe przeziębienie.

  

Zapalenie krtani – objawy: stridor, kaszel krtaniowy, chrypka 

 

W podgłośniowym zapaleniu krtani u dziecka objawy się przede wszystkim charakterystycznym suchym, szczekającym kaszlem, któremu zwykle towarzyszy gorączka. Wśród innych objawów krupu możemy wymienić:

  • napady kaszlu krtaniowego,
  • duszność, ze świstem krtaniowym, czyli stridorem,
  • chrypkę u dziecka,
  • ból krtani,
  • sinicę.

Zwykle mamy do czynienia z łagodnym przebiegiem podgłośniowego zapalenia krtani, w którym powyższe objawy nie są znacznie nasilone, napady szczekającego kaszlu u dziecka są krótkotrwałe. Jednak zdarzają się przypadki znacznego nasilenia dolegliwości, napady kaszlu są częste, powodują znaczną duszność i trudności w oddychaniu wymagają one pilnej interwencji lekarskiej.

  

Zapalenie krtani u dziecka – leczenie i domowe sposoby

 

Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci jest chorobą poważną wymagającą wizyty u lekarza oraz pilnej obserwacji dziecka, ponieważ konieczne może być intensywne leczenie pod nadzorem w warunkach szpitalnych. Jak wspomniano choroba z reguły powodowana jest przez wirusy, dlatego też nie jest zwykle przepisywany antybiotyk na zapalenie krtani. Głównym celem leczenia jest opanowanie najbardziej nasilonych objawów, czyli duszności i stridoru oraz napadów kaszlu krtaniowego. W tym celu zastosowane będą przede wszystkim glikokortykosteroidy, z reguły w postaci wziewnej, jednak mogą być stosowane także doustnie, a nawet jako zastrzyki domięśniowe.

Jako leczenie uzupełniające i wspomagające wskazane będą tzw. domowe sposoby na zapalenie krtani. Aby pomóc dziecku, należy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. Warto umożliwić mu oddychanie oddychanie suchym, zimnym powietrzem, które spowoduje zmniejszenie obrzęku błon śluzowych, duszności i świstu krtaniowego. Ważny jest też odpoczynek głosowy. 

Zaleca się ponadto unikanie pomieszczeń zanieczyszczonych dymem papierosowym, aerozolami itp., które mogą podrażniać i powodować obrzęk. Jest to istotnie nie tylko, wówczas gdy dziecko ma zapalenia krtani, pamiętajmy, że tego typu czynniki są szkodliwe dla każdego malucha. 

  

Czy zapalenia krtani u dzieci jest niebezpieczne? 

 

Krup choć jest chorobą poważną, zwykle przebiega dość łagodnie i może być leczone przez lekarza rodzinnego lub pediatrę w warunkach domowych. Ile trwa zapalenie krtani u dziecka? Objawy zwykle ustępują w ciągu 3 dni.

Jednak w przypadkach, gdy pojawia się znacznie nasilona duszność u dziecka i problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej zgłosić się z do szpitala. Narastające objawy mogą być spowodowane nasilającym się obrzękiem błony śluzowej układu oddechowego oraz powikłaniem w postaci zapalenia krtani i tchawicy. W takim wypadku konieczna będzie hospitalizacja dziecka, wdrożenie intensywnego leczenia, aż do ustąpienia stridoru oraz duszności.

Tematy: zapalenie krtani u dziecka, podgłościowe zapalenie krtani u dziecka, ból krtani u dziecka, kaszel krtaniowy, chrypka u dziecka

Komentarze