Z dzieckiem w górach

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Górska wyprawa nawet z małym dzieckiem może być niezapomnianym przeżyciem. Jak zorganizować wyjazd, jak się do niego dobrze przygotować i o czym koniecznie pamiętać, zabierając malucha na podbój gór?

3-latki z pewnością chętnie rozpoczną naukę jazdy na nartach
3-latki z pewnością chętnie rozpoczną naukę jazdy na nartach

To już nie będzie wycieczka jak dawniej, kiedy jedyne, o czym trzeba było pamiętać, to ciepły polar, wygodne buty czy dobrze naostrzone narty. Jadąc w góry z dzieckiem, musisz się przygotować o wiele dokładniej i bardziej starannie, a lista niezbędnych rzeczy zdecydowanie się wydłuży. Jedno jest pewne - warto!

Co zyska twoje dziecko, jeśli zafundujesz mu górską przygodę? Przede wszystkim nacieszy oczy niesamowitymi, bajkowymi wręcz widokami, poczuje zapach lasu i oscypków, zahartuje się i pooddycha świeżym powietrzem. Być może również zarazi się od rodziców miłością do gór, zdobędzie mnóstwo ciekawych doświadczeń, pokocha górskie wędrówki albo sporty zimowe.

 

Od kiedy w góry?

Na wycieczkę po prostych, płaskich trasach możecie wziąć dziecko, które nie ukończyło jeszcze roku. Będą to wówczas krótkie wyprawy z niemowlęciem umieszczonym w specjalnym wózeczku z odpowiednio dużymi kołami i dobrą amortyzacją.

 

Jak bezpiecznie podróżować z niemowlęciem? Radzi pediatra:

 

Nieco starszemu dziecku, które potrafi już samodzielnie trzymać w pionie główkę, polecamy sprawić wygodne nosidełko przeznaczone właśnie na górskie wędrówki - takie nosidełko jest trwałe, bezpieczne, posiada osłonki zabezpieczające przez wiatrem oraz pojemnik, w którym można schować zapasowe ubranka.

Na co uważać:

  • Dziecko, które będzie niesione w nosidełku, trzeba ubrać odpowiednio cieplej, ponieważ długi czas spędzony prawie w bezruchu może doprowadzić do wychłodzenia.
  • Wyprawa powinna być w miarę krótka - zmęczenie i brak ciepłych napojów działają na waszą niekorzyść; poza tym dziecko należy karmić w taki sam sposób, jak na co dzień, a niektóre pokarmy będziecie w stanie przygotować tylko w domowej kuchni.
  • Wędrując z dzieckiem w nosidełku, nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogą być przyczyną potknięcia albo nawet upadku; pamiętaj też, by podczas zmieniania pozycji czy odwracania się nie zahaczyć nosidełkiem o pobliskie drzewo.
  • Róbcie częste przerwy i postoje, które pozwolą maluchowi trochę się rozruszać.

Starszaki mogą już samodzielnie pokonywać łagodniejsze szlaki, a 3-latki z pewnością chętnie rozpoczną naukę jazdy na nartach. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku pieszych wycieczek będzie prowadzenie kilkulatka za rękę i pomaganie mu w przemierzaniu trudniejszych odcinków trasy. Pamiętaj, że nawet starsze już dzieci powinny wyruszać w góry zawsze pod opieką dorosłych.

 

Góry latem

Macie wiele możliwości: najciekawsze dla dziecka będą spacery po górskich szlakach (byle niezbyt trudnych!), dolinach, przejażdżki wyciągami i kolejkami, podziwianie panoramy gór z większej wysokości. Na wycieczkę warto wybrać się w takie miejsca, które zapewnią maluchowi dodatkowe atrakcje, jak moczenie nóg w strumyku, odwiedzenie schroniska, a może nawet spotkanie z prawdziwym góralem i stadem jego owiec.

Pamiętaj, że nawet piękna, słoneczna pogodna nie gwarantuje, że do domu wrócicie susi i niezmarznięci. Zawsze zabieraj ze sobą dodatkowe, ciepłe ubrania, polarowe bluzy, a dla mniejszego dziecka - kocyk, czapkę i folię przeciwdeszczową.

Nie zapomnij o apteczce - na szlaku łatwo o potknięcie i obtarcie kolana albo skręcenie kostki, przyda się wtedy woda utleniona, plaster, bandaż. W lecie dobrze jest mieć w pogotowiu także podstawowe leki na biegunkę, katar, gorączkę, a także środek przeciw komarom i obowiązkowo krem z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej SPF 50. Niektórzy rodzice noszą też ze sobą - na wszelki wypadek - specjalny koc ratunkowy, który sprawdza się w wyjątkowych sytuacjach przegrzania bądź wychłodzenia organizmu.

 

Góry zimą

Jesteś miłośniczką narciarskich szaleństw? Spróbuj zarazić tą pasją swoje dziecko. Przygotowania rozpocznijcie jeszcze przed wyjazdem: kompletując sprzęt, bezwzględnie pamiętaj o kasku, który zabezpieczy przed groźnymi konsekwencjami upadku - przyzwyczajaj maluch do noszenia go. Narty mogą być używane, najlepiej carvingowe i krótsze niż wzrost dziecka. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dobranie wygodnych butów i bezpiecznych wiązań.

Naukę niech poprzedzi oswojenie się ze stokiem i nowym dla dziecka sprzętem, potem możecie wybrać się na tzw. oślą łączkę i poćwiczyć pierwsze zjazdy. Na początku zrezygnujcie z jeżdżenia wyciągami, ponieważ szybko poruszające się i szarpiące często orczyki mogą dziecko przestraszyć i zniechęcić do jazdy. Obserwuj, czy dziecko dobrze się bawi, pilnuj też, by za bardzo się nie zmęczyło - róbcie częste przerwy, np. na wypicie gorącej czekolady. Kiedy maluch pewniej poczuje się na nartach, zorganizujcie mu konkurs albo zawody - na pewno będzie zachwycone!

 

Polecane miejsca:

Na miejsce pobytu wybierajcie niezatłoczone ośrodki położone nie wyżej niż na wysokości 2500 m n.p.m., optymalna wysokość to 1500-2000 m n.p.m.

  • W Polsce warto odwiedzić: Dolinę Kościeliską, Dolinę Strążyską, Kalatówki, Krynicę Zdrój (możliwość przejażdżki gondolą), Szczawnicę, Karpacz (w okolicy 3 wodospady), Góry Świętokrzyskie (niskie szczyty: Łysica - 612 m n.p.m. i Łysa Góra - 595 m n.p.m.).
  • Za granicą: Alpy Francuskie (departamenty Haute Savoie, Savoie, Isère, Alpy Nadmorskie - udogodnienia i specjalne atrakcje dla rodziców z małymi dziećmi); Alpy Bawarskie (Garmisch-Partenkirchen - malownicze miasteczko w otoczeniu imponujących górskich szczytów).
Tematy: podróż z dzieckiem, góry, bezdech senny

Komentarze