Świńska grypa: uchroń dziecko przed zarażeniem

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Statystyki są alarmujące – wirus grypy A/H1N1 szaleje za wschodnią granicą Polski. Na Ukrainie na grypę zachorowało już ponad 250 tys. osób. W Polsce nową grypę zdiagnozowano u 185 osób. Jak uchronić dziecko przed świńską grypą?

Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze
Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze

Po pierwsze: poinformuj o zagrożeniu

Starsze maluchy z pewnością słyszą o grypie wywołanej wirusem A/H1N1 z mediów. Jeśli dziecko zada ci pytanie o świńską grypę, postaraj się wytłumaczyć w prostych słowach na czym polega ta choroba. Postaraj się jednak ograniczać dostęp dziecka do alarmujących informacji pojawiających się w mediach. Nie chodzi o to, aby dziecko przestraszyć, ale by udzielić mu wyczerpujących informacji, mających na celu zwiększenie jego bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

 

Po drugie: wpajaj dziecku zasady higieny

Wyjaśnij dziecku, że grypa to choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową, dlatego można zarazić się nią w kontakcie z innymi ludźmi. Przestrzegaj dziecko przed przebywaniem z chorymi. Naucz malucha zakrywać twarz w czasie kaszlu i kichania (najlepiej chusteczką higieniczną). Zwróć szczególną uwagę na mycie dłoni ciepłą wodą (co najmniej 20 sekund). Jeśli twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, przypominaj mu o niekorzystaniu z tego samego kubka, co kolega lub koleżanka. Jeśli dziecko czuje się gorzej, postaraj się o opiekę w domu i nie narażaj na zarażenie innych dzieci.

 

Po trzecie: jeśli sama jesteś chora

Jeśli to tylko możliwe, postaraj się, aby w czasie twojej choroby dzieckiem opiekował się ktoś inny. W czasie kontaktu z dzieckiem zakładaj na twarz maseczkę i myj dłonie, zanim weźmiesz malucha na ręce. Nie kichaj i nie kaszl w pobliżu dziecka, zawsze używaj jednorazowych chusteczek higienicznych, które wyrzucaj zaraz po użyciu.

Mleko mamy sprawia, że karmiony piersią maluch jest mniej podatny na infekcje takie, jak grypa. Niestety na razie nie wiadomo, czy mleko wpływa korzystnie w przypadku nowego wirusa grypy. Mimo wszystko, ze względu na przeciwciała obecne w mleku, nawet chora mama nie powinna rezygnować z karmienia piersią - w czasie choroby najlepiej jednak karmić dziecko odciągniętym mlekiem, za pomocą butelki. Leki antywirusowe przyjmowane przez mamę nie wpływają niekorzystnie na pokarm. Pozytywny wpływ karmienia piersią dotyczy również chorego dziecka - mleko mamy jest bardzo korzystne dla chorującego malucha.

Jak leczy się grypę? Mówi ekspert:

 

Objawy grypy wywołanej wirusem A/H1N1

Objawy nowej grypy są zbliżone do objawów grypy sezonowej. Do głównych symptomów należą:

  • Gorączka
  • Ból mięśni i stawów
  • Ból głowy
  • Ból gardła
  • Kaszel
  • Osłabienie
  • Wymioty i biegunka

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko zachorowało na grypę, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu lub wykonaniu dodatkowych badań (wymaz z nosa). Leczenie polega na przyjmowaniu leków obniżających gorączkę, piciu dużej ilości wody (co zapobiega odwodnieniu organizmu) oraz zażywaniu leków zaleconych przez lekarza.

 

Badź ostrożna, ale nie wpadaj w panikę!

Tematy: grypa, A/H1N1, świńska grypa, objawy świńskiej grypy

Komentarze