Świńska grypa – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Brak zdjęcia

mamazone.pl 14 grudnia 2021

Świńska grypa to potoczna nazwa wirusa grypy typu A/H1N1. Zachorowanie na nią może być groźne dla osób starszych, z osłabioną odpornością, ciężarnych i małych dzieci. Aby stwierdzić, że mamy do czynienia ze świńską grypą, trzeba zrobić wymaz i go zbadać. Jakie objawy powinny nas zaalarmować? Jak wygląda leczenie świńskiej grypy?

Czym jest świńska grypa?

„Świńska grypa” to potoczna nazwa wirusa grypy typu A/H1N1. Tego samego, który wywołał pandemię w latach 2009-2012. Jest on też bardzo zbliżony do wirusa odpowiedzialnego za pandemię grypy hiszpanki, która w 1918 r. pozbawiła życia 500 mln ludzi. Ma w sobie materiał genetyczny wirusów świń, ptaków i ludzi i może rozwijać się bezpośrednio w płucach.

Jakie są objawy świńskiej grypy?

Objawy świńskiej grypy są bardzo podobne do objawów grypy sezonowej. Należą do nich:

  • wysoka temperatura (nawet powyżej 39 st.);
  • bóle głowy, mięśni i stawów;
  • osłabienie i poczucie rozbicia;
  • kaszel (głównie suchy);
  • katar;
  • dreszcze.

Czasem pojawiają się także objawy ze strony układu pokarmowego, np. mdłości czy biegunka, a także ból ucha.

Chory nie jest jednak w stanie samodzielnie stwierdzić, czy dopadła go grypa sezonowa czy świńska. Trudne jest przecież nawet odróżnienie od grypy „zwykłego” przeziębienia. Zwłaszcza, że większość pacjentów przechodzi grypę (także świńską) dość łagodnie.

Oczywiście zdarzają się też ciężkie przypadki wymagające leczenia szpitalnego. Sygnałem alarmowym, który świadczy o tym, że konieczna jest szybka interwencja, są duszności, kłopoty z oddychaniem i ciężki kaszel. Świńska grypa może niszczyć pęcherzyki płucne i spowodować że płuca nie mogą spełniać swojej roli. Dlatego właśnie jest uważana za tak niebezpieczną.

Zobacz też: Jak leczyć grypę w ciąży?

Czy świńska grypa jest groźniejsza od grypy sezonowej?

Wiele osób przechodzi świńską grypę bardzo łagodnie, podobnie jak grypę sezonową. Śmiertelność w przypadku obu chorób też jest na podobnym poziomie. Tym co je różni jest to, dla kogo są groźne i jakie są powikłania. Grypa sezonowa jest niebezpieczna głównie dla osób powyżej 65. roku życia, bo prowadzi do zaostrzenia przewlekłych chorób towarzyszących, takich jak cukrzyca, astma, choroba wieńcowa i choroby autoimmunologiczne. Natomiast świńska grypa może być groźna dla wszystkich, także zupełnie zdrowych młodych ludzi (szczególnie osób otyłych i kobiet w ciąży – u nich najczęściej dochodzi do ciężkiego wirusowego zapalenia płuc).

To też może Cię zainteresować: Ciąża i poród w czasie pandemii

W jaki sposób można się zarazić świńską grypą?

Świńska grypa, podobnie jak grypa sezonowa, przenosi się łatwo dwiema drogami:

  • drogą kropelkową – chory kicha lub kaszle, wyrzucając z siebie zawierającą wirusa wydzielinę z dróg oddechowych. Kropelki zostają wystrzelone z ust z ogromną prędkością na odległość do 1,5 m. Jeśli zdrowa osoba znajdzie się na „linii strzału”, wirus prawdopodobnie dostanie się do jej organizmu;
  • drogą kontaktową – chory zasłaniając ręką usta, przenosi wirusa na dłonie, a następnie na przedmioty, których dotyka. Jeśli potem weźmie je do ręki osoba zdrowa, wirus zostanie na nią przeniesiony.

Sprawdź również: Jak na COVID-19 chorują dzieci?

Jak uniknąć zachorowania na świńską grypę?

Zasady, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na świńską grypę, są takie same jak zasady dotyczące grypy sezonowej:

  1. Zaszczep się przeciwko grypie sezonowej, bo szczepionka chroni też przed świńską grypą. W składzie szczepionki przeciwko grypie sezonowej od 5 lat znajduje się też antygen wirusa grypy A/H1N1. Szczepienie daje koło 70 proc. szans na to, że w kontakcie z wirusem nie zostaniemy zarażeni. Zaleca się szczepić także dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Kobietom w drugim i trzecim miesiącu ciąży też można podać szczepionkę, ale w każdym przypadku podjęcie takiej decyzji powinno być dobrze przeanalizowane przez lekarza.

  2. Naucz się dokładnie myć ręce. Namydlenie i staranne ich opłukanie powinno trwać 30-45 sekund. Najlepiej myć dłonie aż po nadgarstki, nie zapominając o przestrzeni między palcami. W sezonie grypowym można rozważyć używanie mydła antybakteryjnego, zwłaszcza po pobycie w dużych skupiskach ludzkich, placówkach medycznych i kontakcie z osobą chorą.


Poznaj dokładną instrukcję mycia rąk

  1. Wychodząc z domu, zabierz ze sobą żel lub chusteczki antybakteryjne. Przydadzą się, kiedy nie będziesz mieć możliwości umycia rąk.

  2. Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Kiedy ktoś kicha lub kaszle, trzeba się od niego odsunąć lub przynajmniej odwrócić głowę.

  3. Jeśli twoje dziecko chodzi do przedszkola, sprawdź, czy placówka zapewnia jednorazowe ręczniki lub elektryczne suszarki do rąk. Jeśli nie, stanowczo się tego domagaj. Podobnie jak tego, by chore dzieci nie były przyjmowane do przedszkola.

    Sprawdź, czego jeszcze możesz oczekiwać od przedszkola

  1. Jeśli masz kontakt lub opiekujesz się osobami chorymi na grypę, zadbaj o to, by używały jednorazowych chusteczek higienicznych, rozważ noszenie maseczek w kontakcie z nimi, naucz dzieci chowania ust w czasie kaszlu w zgięcie łokciowe, a nie w dłonie (to zmniejszy ryzyko przeniesienia wirusa drogą kontaktową).

Jak się leczy świńską grypę?

Jeśli przebieg choroby jest bardzo łagodny, chory zwykle nawet nie wie, że ma grypę. Wtedy pomaga tzw. leczenie objawowe, czyli stosowanie środków obniżających gorączkę czy udrażniających górne drogi oddechowe. Jeśli jednak objawy są bardzo silne, chory powinien jak najszybciej trafić do lekarza. Ten może przepisać leki antywirusowe. W przypadku duszności konieczne jest leczenie szpitalne.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Leczenie grypy polega na:

  • przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza,
  • zwalczaniu gorączki odpowiednimi lekami,
  • uzupełnianiu płynów poprzez picie dużych ilości wody.

Zobacz też: Szczepienia na COVID-19 dla dzieci 5-11 lat

Czy świńska grypa jest bardziej groźna dla ciężarnych?

Do tej pory nie przeprowadzono badań, które dowodziłyby, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie świńską grypą, albo że wirus świńskiej grypy stanowi szczególne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Wiadomo jednak, że wirus zwykłej grypy sezonowej może prowadzić do ciążowych komplikacji, takich jak przedwczesny poród czy ostre zapalenie płuc.

Czytaj również: Soczewki kontaktowe dla dzieci

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.02.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ciąża a świńska grypa

 

Świńska grypa: uchroń dziecko przed zarażeniem

 

Krwawienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Późne macierzyństwo

 

Krew z nosa w ciąży – przyczyny, postępowanie

 

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Plamienie w ciąży – przyczyny i leczenie. Czy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?

 

Karmienie piersią w tandemie – na czym polega?