Stulejka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Problemy z odciąganiem napletka u chłopców mogą oznaczać stulejkę. Rozpoznanie choroby jest dosyć łatwe, istnieją różne metody leczenia.

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia lub bardzo utrudnia ściągnięcie napletka (w zwodzie lub w stanie spoczynku penisa). Stulejka jest stanem chorobowym dopiero u starszych chłopców. U większości noworodków i niemowląt (mniej więcej do 2-3 roku życia) jest to stan fizjologiczny. Napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki (mazistej wydzieliny).

 

Zapobieganie

W celu uniknięcia ryzyka pojawienia się stulejki jako stanu chorobowego, dosyć wcześnie zaczyna się u niemowląt stopniowe odciąganie napletka poprzez delikatnie rozciąganie skóry. Nie należy nigdy odciągać napletka, jeżeli powoduje to ból dziecka lub pęknięcia naskórka.

Liczne pęknięcia i blizny dodatkowo zwężają napletek, skutkują problemami w oddawaniu moczu i ogromnym stresem związanym z czynnościami fizjologicznymi.

Leczenie stulejki

Decyzję o tym, czy i w jaki sposób należy leczyć stulejkę, podejmuje lekarz urolog lub chirurg. Leczenie operacyjne wykonuje się najczęściej u starszych, kilkunastoletnich chłopców. Można wtedy zastosować wyłącznie znieczulenie miejscowe, bez konieczności stosowania znieczulenia całkowitego. Operację w trybie pilnym wykonuje się w sytuacji, kiedy zwężenie napletka utrudnia oddawanie moczu. Wskazaniem mogą też być częste zakażenia dróg moczowych będące wynikiem osadu pod napletkiem.

Czasami można podjąć próbę leczenia zwężonego napletka przez zastosowanie maści sterydowych.

Najczęściej jest możliwe wykonanie operacji plastycznej poszerzającej napletek. Obrzezanie (czyli całkowite usunięcie napletka) nie zawsze musi być stosowane. Czasami jednak trzeba je wykonać w sytuacji bardzo dużego bliznowacenia napletka lub na życzenie rodziców.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozwojem prącia lub napletkiem, skonsultuj się z lekarzem. Stulejka bowiem może iść w parze z innymi chorobami prącia.

Tematy: stulejka, obrzezanie, napletek, stulejka u niemowląt

Komentarze