RWF – foteliki tyłem do kierunku jazdy

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każdy fotelik dla dziecka, przeznaczony do przewożenia maluchów ważących zwykle do 13 kg i nie siedzących stabilnie i pewnie, jest fotelikiem Reward Facing, czyli tyłem do kierunku jazdy. Na co zdecydować się potem? Jakie rozwiązanie wybrać dla większych dzieci? Jeżeli popatrzeć na to, co widać w większości samochodów, to dla dzieci po 1 roku życia montuje się zwykle foteliki przodem do kierunku jazdy. Tak po prostu robią prawie wszyscy. Rodzice nie są za bardzo przekonani do tych RWF. Tymczasem modele RWF to najbezpieczniejsze rozwiązanie jakie można spotkać na rynku. Dlaczego można tak powiedzieć?

 Fotelik RWF a bezpieczeństwo dziecka

Podczas przeprowadzonych testów wykazano, że podczas zderzenia czołowego, kiedy prędkość samochodu wynosi 50 kilometrów na godzinę, nacisk na kręgi szyjne dziecka siedzącego przodem do kierunku jazdy to aż 200 kg. Nietrudno sobie wyobrazić, z jakimi obrażeniami będzie się wiązało używanie takiego fotelika w przypadku losowego zdarzenia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy. To obciążenie jest znacznie mniejsze. Skąd to wiadomo? RWF przeszedł szwedzki test bezpieczeństwa Test Plus, który wykazał, że siła nacisku na szyję dziecka nie przekracza obciążenia, które groziłoby złamaniem kręgów szyjnych tylko w przypadku właśnie tych fotelików. Co ciekawe, żaden, nawet najlepszy fotelik przodem do kierunku nie przeszedł pozytywnie tego badania. Wybór jest więc prosty. Dlaczego więc rodzice są tak słabo zainteresowani fotelikami RWF i niechętnie się odnoszą do ich zakupu oraz używania?

 

Błędne przekonania rodziców - jakie są fakty?

Jest tak z kilku względów. Po pierwsze, foteliki przodem do kierunku jazdy są niezwykle polecane i reklamowane zarówno w sieci, jak i sklepach z artykułami dziecięcymi. Prawie nikt nie zadaje sobie trudu, by zajrzeć do poważniejszych opracowań czy przeanalizować testy i dopiero wtedy zdecydować o typie fotelika. Dla wielu rodziców wystarczy zapewnienie sprzedawcy, że fotelik jest bezpieczny. Gdyby dodatkowo dodać opinie na forach dla mam, szczególnie o najmodniejszych fotelikach, wydaje się jaśniejsze, dlaczego to foteliki przodem do kierunku są najchętniej kupowane. Po prostu działa tu zasada społecznego dowodu słuszności.

Ponadto istnieje kilka mitów na temat używania wózków RWF, ale czas je także obalić. Pierwszy z nich dotyczy tego, że foteliki tyłem do kierunku zajmują zbyt dużo miejsca i nie mieszczą się w samochodzie. Oczywiście jest to nieprawda. Wystarczy tylko przymierzyć się do nich i sprawdzić, jak wyglądają fakty. Zmieszczą się bez problemu do typowej osobówki. Mija się z prawdą również ten kto twierdzi, że w takim foteliku dziecko nie ma miejsca na nogi. Jak pokazuje praktyka, nawet 3,5 letnie dzieci spokojnie mieszczą się w sprzęcie RWF. Czy maluch ma ograniczoną widoczność w takim foteliku? O to także martwią się rodzice. Nie bardziej niż w tradycyjnym. Jeżeli dziecko jest już wyższe, widzi po prostu to, co dzieje się z tyłu, czyli jadące za nim samochody. W przypadku małego dziecka, niezależnie od kierunku jazdy widzi ono wnętrze samochodu.

 

Jak wybrać i gdzie kupić fotelik RWF?

Prawdopodobnie będzie to trudniejsze niż wypadku tradycyjnego fotelika, szczególnie, że na rynku mamy jedynie kilkanaście modeli tego typu. Sprzedawcy nie są zainteresowani eksponowaniem lub w ogóle posiadaniem takiego fotelika w swoim sklepie, dlatego że po prostu jest on rzadko kupowany. Jeżeli więc udamy się do pierwszego lepszego sklepu i zapytamy o ten model, możemy spotkać się z brakiem zrozumienia, a nawet przekonywaniem, by postawić na “sprawdzony” model przodem do kierunku. W takiej sytuacji należy zmienić sklep lub po prostu skorzystać z zakupów w sieci. Przede wszystkim jednak, zanim zdecydujemy się na przesadzenie naszego malucha w "starszy" fotelik, czyli od 9kg, należy się upewnić czy dziecko siedzi już stabilnie. Wtedy można zrezygnować z fotelika dla najmłodszych i przejść na większy model RWF.

Komentarze