Rodzina na egzotycznych wakacjach

Ocena: 4.64/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masz dość lodowatej wody w Bałtyku? Zastanawiasz się nad podróżą do ciepłych krajów, ale obawiasz się kilkugodzinnego przelotu? Wyjazd z dzieckiem do odległego kraju nie musi być męczarnią. Wrócicie szczęśliwi i wypoczęci, pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujecie.

Wakacje za granicą wymagają nieco więcej przygotowań
Wakacje za granicą wymagają nieco więcej przygotowań

Dokąd jechać?

Cel podróży powinien być zgodny z waszymi preferencjami spędzania czasu i dostosowany do wieku dziecka. Maluchy poniżej 2. roku życia są za małe na górskie eskapady powyżej 4 tysięcy metrów ze względu na zbyt małe stężenie tlenu w powietrzu. Jeśli nie chcecie spędzać wielu godzin w samolocie, lecąc na drugą półkulę, a przy tym lubicie ciepły, słoneczny klimat, pomyślcie o jednej z Wysp Kanaryjskich, Krecie, Majorce, Chorwacji, Czarnogórze czy Bułgarii. Ciepła woda, piękna pogoda i wspaniałe krajobrazy gwarantowane, a cena często taka sama jak za wczasy w Polsce lub niższa.

Jeżeli preferujecie wyjazd zorganizowany, a co za tym idzie pewien komfort pobytu, przeszukajcie oferty dobrych biur podróży. Przejrzyjcie opinie na ich temat na forach internetowych, a także strony i blogi internetowe podróżników zwiedzających świat z dziećmi.

 

Jak się przygotować?

Gdy wybieracie się na wyprawę zorganizowaną przez biuro podróży, dowiedzcie się, jakie ubezpieczenie zapewnia wam organizator. Sprawdźcie też ważność waszych paszportów - w wielu krajach wymaga się półrocznego okresu ważności. Zadbajcie o paszporty dla dzieci - jeśli ich nie mają, złóżcie wniosek o wydanie dokumentu. Czas oczekiwania to 4-6 tygodni. Dowiedzcie się, czy nie potrzebujecie wizy, by wjechać do kraju, będącego celem waszej podróży (lista krajów, w których Polacy zobowiązani są posiadać wizy, jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Warto zrobić ksero dokumentów w razie zgubienia lub kradzieży oryginałów.

Planując wyjazd na własną rękę, zbierzcie możliwie dużo wiadomości o kraju, do którego jedziecie. Im bardziej egzotyczny cel podróży, tym więcej informacji okaże się przydatnych. Przeczytajcie dobry przewodnik, zaznaczając w nim najbardziej niezbędne informacje. W Internecie jest wiele portali i stron internetowych, zawierających relacje osób, dla których zwiedzanie i podróże to sposób na życie. Jeżeli jedziecie z niemowlęciem, zasięgnijcie informacji, czy u celu będziecie mogli kupić pieluszki jednorazowe i chusteczki nawilżane - może lepiej się sprawdzą i zajmą mniej miejsca pieluszki wielorazowe lub tetrowe?

Czytaj też: Szczepienia ochronne przed wyjazdem za grani

 

Co zabrać?

 • paszport, ewentualnie wizy, ksero dokumentów,
 • książeczki zdrowia dzieci,
 • ubranka - bawełniane, przewiewne. Zawsze warto mieć ze sobą ciepłą bluzę z długim rękawem (w klimatyzowanych autobusach bywa zimno)
 • buty - wygodne, rozchodzone. Przydać się mogą też gumowe sandałki, na wypadek kamienistej plaży i ostrych roślin czy zwierząt wodnych.
 • nakrycia głowy dla całej rodziny, np. bawełniane kapelusze z dość szerokim rondem, najlepiej po dwie sztuki.
 • wózek - w zależności od wieku i mobilności dziecka. Ważne, aby był lekki (są na rynku lekkie spacerówki ważące mniej niż 6 kg). Pamiętajcie jednak, że w niektórych miastach trudności przysparzają wysokie podjazdy, np. w Meksyku istnieją krawężniki mające pół metra wysokości! Przydatne okazać się mogą również moskitiera i parasolka do wózka.
 • fotelik samochodowy dla niemowląt - przydaje się, gdy musicie się często przesiadać, nie każda taksówka dysponuje podobnym asortymentem.
 • chusta do noszenia dzieci lub nosidło ergonomiczne - zmęczonym małym nóżkom dadzą odpoczynek; są kompaktowe, więc można je nosić nawet w podręcznym bagażu. Chusty mogą służyć jako parawan na plaży, osłona przeciwsłoneczna, hamak czy kocyk. Dzięki chustom i nosidłom jesteście bardziej mobilni i wysokie schody będą wam niestraszne.
 • ciepły szal lub pareo
 • klapki pod prysznic dla całej rodziny oraz ręczniki (cienkie zajmą mniej miejsca w bagażu i szybciej wyschną).
 • jeżeli zamierzacie często zmieniać miejsce noclegowe, zabierzcie ze sobą własną zmianę bielizny pościelowej.
 • dmuchana wanienka lub basenik do kąpania małych dzieci.
 • żel dezynfekujący do mycia rąk "na sucho".
 • krem z dużym filtrem (50+) typu sun block.
 • papier toaletowy

 • preparat do ochrony przed komarami

 • identyfikatory - przydają się dla bezpieczeństwa, by nie zgubić dziecka.
 • kilka zabawek, obowiązkowo ukochana przytulanka przypominająca dom, kilka książeczek z naklejkami dla przedszkolaka i kilka do czytania, które zajmą dziecko podczas przelotu lub długiej jazdy samochodem.
 • jedzenie - dla niemowlęcia słoiczki i kaszka. Bywa, że korzystają z nich też inni członkowie rodziny, np. w przypadku problemów żołądkowych.
 • woda niegazowana butelkowana.

 • apteczka, a w niej podstawowe lekarstwa: przeciwbiegunkowe, zapobiegające odwodnieniu, probiotyki, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, coś na przeziębienie, leki antymalaryczne (jeśli wybieracie się do kraju, w którym występują zachorowania na malarię), termometr, miarka lub strzykawka do odmierzania dawek leku, plastry, bandaż oraz woda utleniona w żelu, pęseta, nożyczki.

Sprawdź, jakie są niezbędne dokumenty i bagaże dziecka podczas lotu samolotem.

 

Higiena i żywienie

Karmienie piersią małego dziecka jest dużym ułatwieniem w podróży - mleko jest dla niego zdrowe, w odpowiedniej temperaturze i higienicznie podane.

Do mycia zębów i głowy używajcie tylko wody butelkowanej ze względu na ryzyko zachorowania na amebę. Często myjcie sobie i dzieciom ręce oraz twarz. Nie pijcie wody nieprzegotowanej, wody z kranu. Uważajcie na zimne napoje serwowane z kostkami lodu - nigdy nie wiadomo, z jakiej wody zostały przygotowane. Nie jedzcie lodów, sałatek, zimnego ryżu, przetworów mlecznych niepasteryzowanych. Jedzcie świeże, czyste owoce (nie mogą być nadpsute), mięso także świeże, najlepiej przygotowywane na waszych oczach. W razie poważniejszej choroby nie leczcie dziecka na własną rękę, nie aplikujcie sami np. żadnych antybiotyków i próbujcie skonsultować się z lekarzem.

Na kilka miesięcy przed wyjazdem zweryfikujcie listę szczepień obowiązkowych i zalecanych w danym kraju. Skontaktujcie się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub poradnią chorób tropikalnych. Dobór szczepień uzależniony jest od charakteru podróży, czasu pobytu oraz stanu zdrowotnego osoby szczepionej.

Posłuchaj, co dietetyk mówi na temat diety dziecka w czasie podróży.

 

Noclegi

Organizując samemu wyjazd i noclegi, zawsze po zgłoszeniu się na miejsce, sprawdźcie pokój - czy jest czysto, czy nie ma dziur w podłodze, nisko umieszczonych okien, wystających kabli i "dzikich" lokatorów (skorpiony itp.), czy w pobliżu jest toaleta.

 

Inne informacje

Jadąc do egzotycznego kraju, pamiętajcie, ze będziecie zwracać na siebie uwagę tubylców. Szczególną uwagę przykuwają małe dzieci - mieszkańców na pewno zainteresuje płeć waszego dziecka. Możecie się bronić przed zbytnią natarczywością, mówiąc, że maluch boi się obcych. Obecność dziecka może też otworzyć wiele serc, na czym wy, dorośli, również skorzystacie, bo uda wam się więcej zwiedzić i zobaczyć.

 

Sprawdź, pomysły na nudę, czyli w co się bawić w podróży.

Tematy: wakacje, wakacje z dzieckiem, egzotyczne wakacje z dzieckiem

Komentarze