Chcesz zatrudnić nianię? Zadaj jej te pytania.

Ocena: 4.23/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź, o co zapytać kandydatkę na opiekunkę do dziecka przez telefon, a o co osobiście. Dowiedz się, jak sprawdzić jej referencje.

Jeśli niania często zmieniała pracę, koniecznie zapytaj o powód. Fot. Shutterstock
Jeśli niania często zmieniała pracę, koniecznie zapytaj o powód.

Prawda jest brutalna – idealnych niań nie ma. Z pewnością jednak można znaleźć taką opiekunkę, która będzie bliska tego, jak ty wyobrażasz sobie ten ideał. Żeby ułatwić ci to zadanie, przygotowałyśmy dla ciebie pytania dla niani i listę rzeczy, które trzeba z nią ustalić. Oczywiście to tylko propozycja, którą warto dostosować do indywidualnych potrzeb. Kolejność zadawania pytań - dowolna.

Pytania do zadania niani przez telefon

Rozmowa przez telefon powinna być krótka i dotyczyć spraw kluczowych. Jej celem jest szybkie sprawdzenie czy rozmówczyni spełnia nasze podstawowe kryteria i czy chcemy porozmawiać z nią w cztery oczy.

1. Poszukuję niani, która będzie opiekować się… (tu trzeba wstawić wszystkie kluczowe informacje dotyczące twojej oferty m.in. godziny i miejsce pracy, wiek dziecka itp.). Czy to pani odpowiada?

To pytanie obowiązkowe. Nawet jeśli opiekunka dzwoni w odpowiedzi na zamieszczoną przez ciebie np. w internecie ofertę, w której podałaś wszelkie kluczowe informacje oraz wymagania, i tak warto na wstępie sprawdzić czy nie zaszła jakaś pomyłka. Albo czy nie trafiłaś na osobę, która wie, że nie odpowiada twoim oczekiwaniom, ale zamierza cię do upadłego przekonywać, że twoje kryteria wyboru są bez sensu. Naprawdę nie warto umawiać się na spotkanie z nianią, która już podczas rozmowy telefonicznej kwestionuje twoje poglądy.

2. Jakie są pani oczekiwania finansowe?

Jeśli są dla ciebie o wiele za wysokie to nie licz na to, że negocjacje w cztery oczy dużo zmienią. Z kolei jeśli opiekunka poda kwotę dużą niższą niż przeciętna obowiązująca na rynku, postaraj się poznać przyczynę. Warto wiedzieć się, czy niania jest zdesperowana, bo wciąż ją zwalniają albo od dawna nikt nie chce jej zatrudnić, czy też nie zna obowiązujących stawek. Niestety prawdopodobnie dopiero rozmowa w cztery oczy pozwoli ci zorientować się, która wersja jest bardziej prawdopodobna. Warto też od razu ustalić, czy będziesz płacić tę samą stawkę co miesiąc czy też kwota będzie uzależniona od liczby przepracowanych godzin. Szczegółowe kwestie dotyczące finansów np. ile kosztuje dodatkowa godzina wieczorem czy w weekend warto omówić już na spotkaniu. 

Alternatywą dla tego pytania jest samodzielne określenie maksymalnej kwoty, którą jesteś w stanie zapłacić i zapytanie opiekunki czy takie wynagrodzenie jej odpowiada.

Zastanawiasz się, czy jednak nie zdecydować się na żłobek? Posłucha o jego wadach i zaletach.

 

 

3. Gdzie pani mieszka?

To pytanie jest lepsze niż np. „Mieszkamy w Poznaniu na Górczynie. Czy dojazd do nas nie będzie dla pani problemem?,” ponieważ dzięki niemu możesz określić szanse na to, że niania będzie punktualna i w ewentualnych sytuacjach awaryjnych niania szybko do was dotrze.

4. Czy ma pani doświadczenie w opiece nad dziećmi?

Najlepiej jeśli kandydatka na opiekunkę pracowała już jako niania. Doświadczenie wyłącznie w opiece nad własnym dzieckiem czy rodzeństwem to jednak nie to samo. Oczywiście pozwala przypuszczać, że rozmówczyni ma jakąś wiedzę praktyczną na temat dzieci natomiast to jeszcze nie oznacza, że nadaje się do tego, by zajmować się nimi zawodowo. Nie wiadomo np. będzie miała do twego dziecka tyle samo cierpliwości ile miała do własnego albo czy nie będzie forsować swoich metod wychowawczych.

Czytaj też: 10 zasad wychowawczych, które zawsze przynoszą efekt

Pamiętaj też, że opieka nad rodzeństwem mogła sprowadzać się do sporadycznych spacerów z wózkiem. Poza tym zajmowanie się małymi krewniakami praktycznie wyklucza możliwość uzyskania wiarygodnych referencji. Nianię z doświadczeniem koniecznie poproś o to, by na rozmowę przyniosła listę numerów telefonów do byłych pracodawców.

Sprawdź, na następnej stronie, jakie pytania warto zadać niani w cztery oczy

Komentarze